Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Villanyszerelési tanácsok?

Villanyszerelési tanácsok?

Figyelt kérdés

Van egy kis problémánk. Volt egy nagyobb vezetéktűz a házban. A falban a vezeték nem bírta a terhelést és egy helyen kigyulladt. Szerencsére nem lett komolyabb baj, édesanyám volt csak itthon és persze nem jelentette be a biztosítónak (kb 3 éve volt mielőtt hazaköltöztem)

Helyette egy haver villanyszerelést tanult sráccal lezáratta azt a részt és az első szobából, az egyik elosztó lyukból (nem tudom mi a megnevezése) húzta át egy erős és hosszú vezetékkel az áramot azokhoz a részekhez amit eddig a kiégett rész táplált.


Ez viszont ahogy megnéztem szintén hőt termel mert a leszigetelőszalagozott részek már üszkösek. Ez gondolom nem tesz jót a villanyszámlának (ami rendellenesen magas szerintem) és ugyancsak nem biztonságos.


Villanyszerelő mennyibe kerülne?


2012. aug. 21. 12:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha csak egy szobát kell újravezetékelni, kb 15ezerből simán megúszható anyaggal munkadíjjal együtt. Jobb megcsináltatni, mint az ilyen olyan balesetveszélyes sufnituning.
2012. aug. 21. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ez nagyon drágának hangzik egyetlen szobáért. Kb 100K lenne akkor hogy rendbe hozzák a házat. Annyi pénz meg nem is létezik együtt :)
2012. aug. 21. 13:32
 3/11 anonim ***** válasza:

Sajnos a villanyszerelés drága mulatság. Sokba kerülnek az anyagok is, és elég pepecs munka tud lenni. Viszont tényleg nem ajánlom, hogy ezen spórolj, vagy valaki barkácsolja, mert - mint látod - nagy baj lehet belőle.


Kérj ajánlatot több szakitól, kérdezd meg, mivel kötik össze a vezetéket (a WAGO-t ajánlom, és nagyon figyelj, hogy tényleg WAGO legyen, ne valami klón).

2012. aug. 21. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Ok akkor így írom. Nem tudok kifizetni egy szakembert (még egy gagyit sem nem hogy egy minőségit). Nincs rá pénzem. Talán majd egy napon ha megint lesz munkám lesz rá. Remélem.


De valahogy addig is csinálnom kéne vele valamit mert ez nem egy jó állapot.


A Tippet köszönöm a cégre. Utánajárok mindenesetre.

Vezetékünk az van. Azzal lett átvezetve az áram is. De miért melegszik ennyire? Mit rontottak el? Ki tudom javítani?

2012. aug. 21. 15:46
 5/11 Napkiraly ***** válasza:
69%

Jó,tehát nagy vonalakban: Ha már tényleg nincs léd villanyszerelőre (egy valamirevaló generál tényleg százezer),akkor pár alapvető tanács:

Időd mint a tenger. Van időd pepecselni vele,tehát gyakorlatilag magad is megcsinálhatod. A következőkre figyelj,és nem lesz nagy baj:

1. indulj ki a villanyórától,és a nem plombált csatlakozásától legalább 2,5 mm vastag rézdróttal építs ki egy gerincet,amiről leágazol. Ez a gerinc szobánként tartalmaz egy elosztódobozt, amiről leágazol.

2. vegyél 3 x 100 méter,különböző színű 1,5 mm-es egyeres rézdrótot, ezek fogják a konnektoraidat és a lámpáidat táplálni.

3. alapvetően a hálózatod a padlástérben helyezkedik el,ha van ilyen. Ha nem, akkor (és egyébként is) próbáld meg felltérképezni a hálózatot, hol vannak dobozok, hová megy onnan milyen kábel. Ezeket mind újra be kell húznod (vegyél egy 10 méteres behúzót, egy-kétezer ft). Utána rászánod magad és elvágsz minden csatlakozást,és újrahúzol mindent úgy, hogy a gerinc végigmenjen, az onnan leágazó kábelek pedig MINDIG 3 eresen eljussanak a végpontokra.

A végén megfelelő módon össze kell kötnöd a legágazásokat,erre a legjobb módszer ha egymásmellé teszel minden szálat (a végük 3 cm hosszan lecsupszítva) és összetekered őket,a végén a végüket fogóvalmegtekered tiszta erőből.Utána leszigeteled. A kábelek méretezésénél vedd figyelembe, hogy lehet később van,amit újra kell kötnöd,ezért legyen tartalékod.

2012. aug. 21. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Napkiraly ***** válasza:
ja,aluminiumkábeleket és kátrányszigetelésű rézkábeleket a kukában tároljuk, a melegedés oka pedig sokminden lehet,cserélj ki mindent
2012. aug. 21. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Ez egy valóban hasznos válasz volt.


Mivel nincs 100ezer forintom, de az égő házra sem akarok egy nap ébredni tényleg magam kezdek bele. Hiába mondják, hogy életveszélyes. Tudom. De egyszerűen nem vagyok képes rá, hogy 100ezer forintot megtakarítsak (szemét egy világ ez). Talán ha végre dolgozhatnék és nem csak a diákhitelt fizethetném vissza a semmiből :(


15öt még talán nélkülözni tudnék valahogy, de ha egy szoba meg is lenne az nem lenne megoldás. Inkább elköltöm azt a pénzt alapanyagra.


Arra gondoltam nem húzkodom a falba a vezetékeket. Ez egy régi parasztház. kb 20 éve nem volt festve sem, szóval a padláson viszem a vezetékeket és ahol kell ott leengedem a falaknál ilyen műanyag csövekben (a falakról sem ártana levernem a málló vakolatot amúgy is). A lényeg, hogy szem előtt legyen amit kutyultam, vagy a takarítás miatt jobb lenne mégis a falba vezetni?


Amitől félek: A szolgáltató megbüntet amiért hozzányúltam a hálózathoz. Igen tudom ha rám ég a ház azt ők teljes nyugalommal szemlélnék, csak ne nyúljak semmihez amíg nem fizettem... Meddig mehetek el?


Persze kérek árajánlatokat is, de illúzióim nincsenek.

2012. aug. 22. 02:21
 8/11 anonim ***** válasza:
a szolgáltatót nem érdekli, hogy mit csinálsz.ha baj lesz azt vonják felelősségre aki csinálta. a hosszan összesodort és leszigszalagozott kötés pedig tilos. hosszú összesodrás még jó, de a szigszalag helyett rakj rá sorkapcsot, szerintem így többet ér mint a jóval drágább wago. a kötés mindenképpen jó legyen, mert itt történik a melegedés. alu és réz vezetéket pedig ne köss össze, mert azt tilos
2012. aug. 22. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A jól felépített (!) rugós kötésnél (amit per pillanat a WAGO produkál a piacon kizárólag) semmi nem ér többet. Nem olcsó, viszont garantáltan biztonságos az egyetlen helyen, ahol a villanyszerelés kritikus szokott lenni (vezetékösszekötés). És önmaga szigetelt, gyakorlat nélkül is egyszerűen szerelhető stb.


A ráhúzott sorkapcsos módszer nem rossz, de akkor ügyelni kell rá, hogy olyan csokit (a sorkapocs villanyász beceneve) vegyél, amiben van egy kis fémlemez, hogy ne túrja szét a vezetékedet a csavar, amikor ráhúzod. (Ez meg már majdnem ott tart árban, ahol a WAGO, viszont sokkal macerásabb.)

2012. aug. 22. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Napkiraly ***** válasza:
100%
Csokival az a gond,hogy idővel felül kell vizsgálni,bár aláírom,hogy kezdő szerelőnek érdemesebb csokit vagy wagot alkalmaznia, a megfelelő összesodrás technikáját ismerni kell. Amit a padláson viszel,azt pedig gégecsőbe rakd (50 méter 1-2 ezer ft), illetve a padláson a dobozok amiben a kötések lesznek vízhatlanok legyenek (talán OBI-ban vagy a hasonló áruházakban van 1-200 forintért jó műanyag doboz). ELMÜ-t meg nem kell a közelébe engedni, ha kérdezik, akkor hívtál egy villanyszerelőt aki kicserélt 1-2 vezetéket,de te amúgy sem engedheted be őket mert nem te vagy a fogyasztó és a tulajdonos :) na kérem a zöld kezet :)
2012. aug. 22. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!