Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hány konnektort érdemes rakni...

Hány konnektort érdemes rakni egy szobába és hová?

Figyelt kérdés
Használt házunkat át kell vezetékezni. Arra kérnék hasznos tanácsokat és ötleteket , hogy melyik helységbe hány konnektort kellene tenni és hova? Hogy kell úgy megcsinálni, hogyha valami lecsapja a biztosítékot ne legyen az egész ház áram nélkül. Mi fogjuk kivésni a vezeték helyét, ehhez hogy érdemes hozzákezdeni? És minden villanyszereléssel kapcsolatos hozzászólást és segítséget várok!
2009. szept. 1. 13:31
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy mekkora és milyen funkciójú a szoba.

Egy 12nm körüli hálószobába 2-3 konnektor elég. Egy 30nm-es nappaliban 4-5-öt is el lehet helyezni.

Általában az ajtó mellett a kapcsoló mellé szoktak tenni egyet és a szobák távolabbi sarkainak közelébe.

Ha valami lecsapja a biztosítékot, akkor áram nélkül maradsz. Nem tudom mire gondolsz ezzel kapcsolatban. Nálunk úgy van megcsinálva, hogy egy külön körön vannak a szobák és egy másikon külön biztosítékkal a "vizes" helységek.

Vésés előtt fölrajzolod a falra a vezeték helyét, hogy egyenes legyen a vésés, ne lejtsen. Ki lehet fúrni egy vésőkalapáccsal is, de az sokáig tart. Létezik külön falhorony maró gép. Van olyan, amire a porszívó csövét rá lehet csatlakoztatni és akkor sokkal kevesebb koszt csinál. Nem is kell megvenni ezt a gépet, pl Baumaxban lehet kölcsönözni is. Sokkal hamarabb kész van ezzel a munka.

A konnektorok kötődobozok üregeinek kialakításához is van külön speciális fúrószár, amit fúrógépbe fogva pont akkora kör alakú lyukat csinál, mint a doboz. Kb. 5000Ft körül van egy ilyen fúró, de szintén nagyon gyorsan lehet vele dolgozni és kevésbé fárasztó, mint a vésés.

2009. szept. 1. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
10%

Egy lakás villamos hálózatát meg kell terveztetni egy szakemberrel, aki ismeri az előírásokat, törvényeket, szabványokat...


Előírásai vannak, milyen magasságban és hol kell vezetni a falban a vezetékeket, hova kell elosztó-dobozokat tenni, milyen vastagságú vezetékeket kell behúzni a falba, hogyan kell a földelést szakszerűen megcsinálni, ki kell számolni, milyen automatákat kell felszerelni, stb.


A villamosmérnökök és a villanyszerelők évekig tanulják a szakmájukat, nem véletlenül!!!


Ha hibásan, kontár módra szerelgeted az áramot a lakásodban, nem csak zárlatot okozhat, hanem a drága berendezéseid is leéghetnek, áramütést is okozhatsz!!!


Hidd el, tudom mit beszélek, a férjem villamosmérnök, én is 25 évig tervezőintézetnél dolgoztam, sok épületnek készítettük el a villanyszerelési terveit (pl. a saját házunkét is!).


Legalább egy villanyszerelő tanácsait kérd ki a munkák előtt, ő is ugyanezt fogja majd mondani, amit én!

2009. szept. 1. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
76%

Előző!

Nem értem ezt mire írtad. A kérdező egy szóval sem említette, hogy ő akar otthon házilag villanyt szerelgetni. Csak a védőcső és a dobozok helyét vésné ki ő.

Amit meg is tudok érteni, mert gondolom így jóval kevesebb lesz a villanyszerelő munkadíja. Így majd csak kb. annyit mer elkérni egy napi munkákért, mint amennyiért más egész hónapban reggeltől estig robotol. Ha a villanyszerelő vésné ki, akkor ennek a többszörösét is elkérné.


A véséshez pedig tényleg nem kell diploma PhD fokozattal. Elég egy kis kézügyesség.


De ha tévednék, majd jön a kérdező és megírja.

2009. szept. 1. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Az utolsó válaszolóé a pont! Ötleteket kérek!
2009. szept. 1. 16:00
 5/10 anonim ***** válasza:
A kioktató válaszolónak: Igen, kivésheti egyedül. mert arra nem kell diploma, de hogy merre vésse az nem indegy. Látatlanba meg ezen a fórumon senki nem tudja megtervezni a kérdező villanyhálózatát, főleg ami az elkülönített vagy a "sorba" kapcsolt helységeket illeti. Amerre vésel arra fog majd menni a drót. Na és hogy merre menjen a drót azt azért jó ha nem is megtervezni, de tapasztalt villanyszerelőnek legalább előre átgondolni.
2009. szept. 1. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
82%

A kötözködő válaszolónak (16:15):

Már láttam olyan kérdést, hogy valaki tanácsot kért abban, hogyan legyen elrendezve az építendő háza. Hol legyen a nappali, konyha, stb.

Nekem mégsem ugrott be automatikusan az, hogy az illető engedély és tervek és kőműves nélkül saját kezűleg akarja rakosgatni a téglákat.

De lehet, hogy bennem van a hiba, hogy inkább ötleteket próbáltam neki adni ahelyett hogy lecsesztem volna a fenti indokokkal.

2009. szept. 1. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
14%
Hármat. Nincs mit! Örülök, hogy segíthettem. Ó, tényleg nem kell hálálkodni. Jaj, zavarba hozol.
2009. szept. 1. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha küldesz egy mailt a lakás terveivel akkor bővebben tudok segíteni, esetleg konkrét tervet készíteni. Alapszabály: Plafontól lefelé max 45 cm-ig engedélyezett a sáv, Ajtótoktól ablaktoktól 15cm-re kell a szerelvénydoboz (65 mm átmérőjű Mü-ds65 jelű) közepének lennie, aljzatbetontól padlóburkolattól u.a. a távolság mint a plafon esetében. A sarkoknál 10-30 között kell lenni a függőlegesen futó vezetékeknek, de csak és kizárólag függgőlegesen és vizszintesen húzhatsz az oldalfalon vezetéket. Átlósan egyedül a plafonon engedélyezett a nyomvonal. Persze egy falikar vezetékét a szoba közepén is lehúzhatod a plafontól lefelé függőlegesen. Konnektorokat 1,25m-re érdemes tenni egymástól, de bevált trükk, hogy pl. egy 6 méter hosszú szobába a középső konnektornak csak a szerelvénydobozát rakjuk be és kötésnek hagyunk 10cm vezetéket. Ilyenkor egy doboztető megy rá és kész. Ha át lessz rendezve pl a lakás akkor csak a konnektrot kell átköni vagy ide is felszerelni egyet. Kapcsolókat 100-150cm között bárhová tehetsz, régen mindenhol a 150 vlt a szabvány, de a 100cm-t is könnyű megszokni és praktikus, mert pl tele két kézzel térddel még így is fel tudod kapcsolni a szobában a villanyt. 3éves kortól a kisgyerekek is elérik, könnyen rá lehet szoktatni őket a "ha kijössz akkor kapcsold le a villanyt!" szabályra. Nálam bevált a gyerekek is szeretik. Lakásba a kötéseknek 80mm-es dobozt szoktunk berakni (Mü-ds 80)fedéllel. Ha netán úgy össze lenne zsúfolva akkor lehet nagyobb doboz is, de az már nagyon el szokott ütni és a nagyobb dobozok már nem kerek hanem négyszögletűek. Plafonba nem szokás védőcsövet húzni, ott az MM-fal vezetéket használjuk. Ezt a vakolat alá lehet tenni közetlenül erre már csak a vakolatot kell ráhúzni. Itt nem igen kell hornyot vésni neki. A másik nagy dolog hogy ha megvannak az elektromos tervek csak utána lehetelkezdeni vésni mert a terv alapján tudja a szakember hgy mekora védőcsőbe hány vezetéket lehet húzni. Ebből következik, hogy utána lehet megtudni a horony szélességét. Általában a védőcsöveket szorosan egymás mellé lehet rakni és a két oldalukon szoktunk hagyni fél-fél centit, hogy a gipsz jól odakössön. A padlótól csak 30cm magasan lehetnek a szerelvények, de egymás mellé sorolhatók sorolókerettel, vagy ha nem ilyen típusú lessz, akkor a szerelvénydobozok középpontját 72mm-re fúrd egymástól. Ez koronafúróval gyorsan megy, de ezeket csak SDS vagy SDS-plus befogású tokmányokhoz gyártják. Tehát egy komolyabb ütvefúróval érdemes dolgozni pl. hilti, de walt, makita, black&decker stb.... Ezeket tudsz bérelni is akár egy napra és akkor simán megéri.


Ha még kérdésed lenne inkább emailben vedd fel velem a kapcsolatot, mert azt naponta többször is nézem.


Tisztelettel: egy villanyszerelő mester/ kivitelező

2009. szept. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
19%

1.) Ha a Kérdező csak a csövek helyét vésné ki a villanyszerelő helyett, akkor a villanyszerelő pontosan megmondta volna neki, HOL véssen és HÁNY csatlakozó kell egy szobába... Akkor nem egy internetes fórumon kérdezősködne "hogy érdemes hozzákezdeni"...


2.) Ha villanyszerelő végezné a szerelést, akkor a Kérdező miért ezt írta be : "...Hogy kell úgy csinálni, hogyha valami lecsapja a biztosítékot ne legyen az egész ház áram nélkül..." ??? 8-[]


Amúgy meg segítő szándékkal írtam be a tanácsaimat, nem kötözködésből, de itt már semmin nem csodálkozom...

Forog már a gyomrom a sok korlátolt embertől!


Isten ments, hogy szakembert hívjon ki a háza villanyszereléséhez, végülis csak egy életet fog leélni benne, ha sz@rul van megcsinálva a villamos hálózat, 90 éves koráig dühönghet rajta!


Ja, és ha valaki beteg, annak sem kell orvoshoz menni, majd a szomszéd Julcsi néni megmondja neki a tutit : véres vizeletre legjobb a teliholdnál gyűjtött varangyosbéka nyála... :-P

2009. szept. 1. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó válaszoló!

Nekem személy szerint a te "OKOS" hozzászólásodtól kezd el forogni a gyomrom. Azt gondolom nekem kell eldöntenem, hogy a házamban hol és mennyi konnektor legyen. Mivel nem tudom hogy kellene ezeket elrendezni úgy, hogy praktikus legyen, ezért kikértem a véleményeteket. "Ne haragudj", ha ezzel a kérdéssel megbántottalak! A biztosíték kérdés csak elméleteben érdekelt! Nem segítő inkább kicsit bunkócska szándékúnak érzem a válaszod. Azért meg végképp ne haragudj rám, hogy nem vagyok gazdag, és ez miatt amit spórolva a munkadíjon sajt magam akarom kivésni a kábelek helyét. A többi válaszolónak köszönöm a segítségét, sok lényeges információt kaptam!!!

2009. szept. 2. 16:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!