Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Alacsony kerti kerítés oszlopa...

Alacsony kerti kerítés oszlopainak mélysége?

Figyelt kérdés

Hali!


Csinálnék egy alacsony kerti kerítést. A célja, hogy a kutya ne tudjuk előrejönni, ha jön valaki, vagy ilyesmi. Kistestű kutyáról beszélünk, szóval 60 cmnél nem gondolnám, hogy magasabbra kellene lennie.

A kérdésem az, hogy az oszlopokat milyen mélységben ássam le? Előfordulhat, hogy nekiugrik, vagy rátámaszkodik a kutya.



2013. ápr. 11. 09:46
 1/10 anonim válasza:
kb 40-er ,mélyre 60-es magasságnál
2013. ápr. 11. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
és inkább fúrd, ha tudod, mert tömörebb marad a talaj
2013. ápr. 11. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 menta34 ***** válasza:

Vannak ilyen beüthető tartók barkácsáruházakban... egy csomó macerát megúszol vele:)


[link]

2013. ápr. 11. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi! Az utolsó cucc hasznosnak tűnik, bár lehet, hogy kapok a tüzépen alapból olyan karót, aminek ilyen hegyes az alja. Esetleg tolok alá egy kis betont :D
2013. ápr. 11. 10:08
 5/10 anonim ***** válasza:

Az csak egy dolog, hogy kapsz a tüzépen hegyes karót, mert ha a fakaró lesz (márpedig valószínűleg ara gondoltál), akkor az előbb utóbb korhadásnak, rothadásnak indul.

Az akác tovább bírja; kátrányozva esetleg égetve, bandázsozva és felület kezelve/beeresztve, a fenyő meg még úgy is nagyon hamar megadja magát (akár egy-két év is elég neki, ha nedves a talaj és nem vezeti jól el a csapadékot.


Hiába tolsz a fakarókhoz betont, az gyakorlatilag nem sokat ér. Amíg ép a fa, addig biztosan jobban megfogja a körülötte lévő beton, mintha csak leütnéd, lefúrnád a földbe, de aztán a nedvességtől úgy is tönkre fog menni.


Ha már felmerült a betonozás ötlete, akkor érdemesebb valamilyen vékonyabb csövet, vagy zártszelvényt letenni a betonba oszlopnak.

Mivel nem csinálsz magas kerítést, nem kellene belőle sok és akár méretre vágva is hazaviheted -kisebb darabokban- a kereskedésből.


A betonozott szerkezeteket célszerű levinni fagyhatár alá, ami nálunk olyan 80-100cm körül van, attól függően, hogy hol laksz.

Mivel nem teherhordó lesz amit betonozol, lehet vele spórolni (ásásból is kevesebb és betonból is kevesebb kell), de én azt javaslom, hogy legalább 60-80 cm mély gödörbe tedd le, ésa betonozott rész alá tegyél legalább 5-10 cm sóderágyat, ami segít az alap közelébe jutó csapadék gyorsabb elvezetésében.


Amin még érdemes elgondolkodni -és ezt saját tapasztalatból tudom- hogy nem elég a jó oszlop és a jó kerítés, mert a blökik nagyon intelligens jószágok. Plán a kisebbek nem bajlódnak átugrálással, amikor lehet alatta is kotorni és átslisszanni, átbújni.

Főként ha valami ingereli is őket arra, hogy átjussanak a másik oldalra.

Hiába teszel alulra is erős vezérdrótot, és hiába rögzíted hozzá dróthálót..., előbb-utóbb átbújik majd alatta. Ha csak nincs mindig valaki a közelében, aki figyelmezteti és eltereli a figyelmét.


Sajnos azzal sem érdemes kísérletezni, hogy a vezérdrótot teszed le a földbe, mert akkor időnek előtte el kezd korrodálni maga a kerítés is...

Megoldás lehet egy vékony sávalap, vagy valamilyen szegélykő a kerítés vonala alá, amihez utólag le tudod fogatni egy dűbel segítségével a kerítésed alsó vezérdrótját.

2013. ápr. 11. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Néhány magyartalan megfogalmazást és helyesírási hibát is sikerült az előbb produkálnom. :) Túl gyorsan írtam.


Lemaradt, hogy ha nem akarsz komolyabb szerkezetet és csak leütsz néhány karót, akkor érdemes megnézned előzőleg, hogy mennyire kemény/kötött a talaj.

Ha kemény és nehéz leütni, akkor se áss gödröt, hanem mint ahogyan más is javasolta fúrj földfúró eszközzel megfelelő méretű lyukat a karónak és abba üsd bele.

Ha a talaj laza/puha akkor nem lesz nagy munka 60 cm-re leütni. Bár én mélyebbre tenném, hogy a kutyus nekitámaszkodásainak is tartósan ellenálljon.

Ja! Csakis akác karóban gondolkodnék, a földbekerülő részének megégetésével, stb...

2013. ápr. 11. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó, azt hiszem, hogy a zártszelvény jó ötlet. Az ásással nem lesz gond, mivel pont a betonszegély elé szánom a kerítést, szóval, ha el is kezd ásni, rájön, hogy a betonon nem jut át.
2013. ápr. 11. 16:20
 8/10 anonim ***** válasza:

Ha a zártszelvény mellett döntesz, akkor szerintem már egy 20x20mm-es keresztmetszetű is elég vagy esetleg egy 30x20mm-es úgy hogy a 30mm-es oldalát rakod merőleges a kerítés vonalára, mert ha nekiveselkedik a blöki, akkor a nagyobb keresztmetszet veszi fel a terhelést.

Szerintem ezek bármelyike már megfelelően masszív lesz egy 2mm-es falvastagsággal.

Fontos, hogy amint lehet, kezeld le a felületét és a tetejére (tetejébe) /ha csak nem barkácsolsz valami dekoratív fejdíszt :)))/, tegyél műanyag zárókupakot.

Fekete és sötétbarna színben találkoztam/dolgoztam már vele.


Így nem tud csapadék jutni a belsejébe és nem fog szétfagyni.

Ha nem teszel kupakot vagy valami lezárást, akkor még a 2mm-es falvastagságú anyag is szétfagyhat 2-3 év alatt.

Még akkor is sanszos, hogy szétfagy, ha előbb leütöd a földbe, s csak utána betonozod körbe, mert az évek múlása során a föld tömörödik és egyre gyengül a vízáteresztő képessége. Pláne, ha agyagos a talaj.

Jó munkát!

2013. ápr. 11. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Mindenképp veszek rá kupakot, az általad említett okok miatt. Nem beszélve arról, hogy nyáron beleköltöznek a darazsak.
2013. ápr. 11. 18:28
 10/10 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen!
2013. ápr. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!