Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mért nem indul a villanymotor...

Mért nem indul a villanymotor hosszabbítóról?

Figyelt kérdés

Van egy 800-1000W körüli teljesítményű egyfázisú villanymotorom. Egy kompresszort hajtok vele ékszíjhajtással.

Ma beakartam indítani. A konnektorba, amiről szokott menni, be volt dugva egy hosszabbító. Nem akartam kihúzni, mert utána úgyis kellett volna, gondoltam jó az úgy is, bedugom abba. Kb 15-20 m-es kábeltekercs.

A motor csak nagyon lassan forgatta a kompresszort, néha le is állt és csak morgott. Levettem az ékszíjat, úgy simán felpörgött. Visszarakva megint csak erőlködött és morgott. Na, gondoltam kimet az indítókondenzátor (tipikusan akkor szokott ilyet csinálni egy villanymotor) és vehetek újat.

Mikor kihúztam a hosszabbítóból, akkor tűnt fel, hogy milyen forró az egész kábeltekercs. Ekkor esett le hogy eddig nem a hosszabbítóról ment. Bedugtam a motort simán a konnektorba és tökéletesen ment.


Tudom, akkor ne használtam a hosszabbítóról. Csak érdekelne hogy mi a fizikai oka annak, hogy a hosszabbítóról olyan erőtlen volt.


2013. jún. 8. 20:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
32%
vékony a vezeték keresztmetszete, vagy laza,oxidos, rossz a kötés.
2013. jún. 8. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Igen, valóban elég vékonyka. De ez mért okoz ilyet pontosan?
2013. jún. 8. 21:15
 3/14 anonim ***** válasza:
77%

Az volt a gond, hogy fel volt tekerve a hosszabbító!


Kicsit utána kellene olvasnod a tekercsek működésének!


Majd próbáld ki letekert kiegyenesített hosszabbítóval, és csodát fogsz látni!

2013. jún. 8. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%

Mert szorul a kompresszor,és nem birja meghajtani .

Ezért a hosszabitó is melegedni kezd .

2013. jún. 8. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

"Az volt a gond, hogy fel volt tekerve a hosszabbító!"


Igen volt egy ilyen sejtésem. Nem véletlenül nem hagytam ki ezt a részletet a leírásból.

De konkrétan a fizikája érdekelne, hogy emiatt mért lett gyengébb a motor.


Egyáltalán nem szorul. Kézzel is simán tudom hajtani. És mint írtam, ha nem a feltekert hosszabbítóba dugom, megy rendesen. Még 3-4 bárnál is simán elindul a motor.

2013. jún. 9. 07:42
 6/14 anonim ***** válasza:
75%

Nem a motor lett gyengébb, ezért írtam, hogy olvass utána a tekercsek működésének!

Váltakozó feszültségen a tekercsnek nem csak ohmos, hanem jelentős induktív ellenállása is van.

Tehát ha feltekered a hosszabbítót, akkor jóval nagyobb lesz az ellenállása (nagyobb áram esik rajta) mint kiterítve. Ezért pl. a régi kábeldobos hosszabbítókon volt is figyelmeztetés, hogy a 20 méteres dob 1/4 rész letekerésekor csak 2,5A terhelést szabad rátenni, 3/4 résznél 7,5A, és csak a teljes letekerés után szabad 10A terhelésnek kitenni!

2013. jún. 9. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
75%

Amúgy meg tökre tetszik, hogy analfabéták járnak pontozni! Kösz nekik a 36%-ot!

:)

Egyébként meg:

[link]


Végül is nem lehet mindenki villanyreszelő, csak akkor nem kellene beleugatni!

2013. jún. 9. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
A bolti kábeldobokon ma is fent van a fentebb említett figyelmeztetés, legaábbis én láttam nagyon sokszor.
2013. jún. 9. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos választ.

Igen, én is láttam már ilyen címkét. De ez csak egy föltekert lengőhosszabbító volt.

2013. jún. 9. 14:18
 10/14 anonim ***** válasza:

Mégegyszer: az indukciónak mindegy, hogy kábeldobra, vagy csak magában tekered fel ma kábelt!

Ma pont dolgoztam egy kábeldobbal, lefotóztam neked a figyelmeztetést:

[link]

2013. jún. 13. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!