Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Milyen átmérőjű csővel vezesse...

Milyen átmérőjű csővel vezessem a vizet a radiátorokhoz?

Figyelt kérdés

16-os és 20-as henco csövem van, a házba 6 radiátort szereltem fel, 3 részre osztottam a rendszert 2-2 radiátor áganként, a kazánhátból 20-as csővel indultam és az első radiátorokhoz 16-os csővel ágaztattam le, kérdésem tehát a következő a következő radiátorokhoz menjen tovább a 20-as cső vagy elég a 16-os. A radiátorok közötti távolság kb 6-8m

és 1100*600-as dupla lapradiátorról van szó.


2009. okt. 16. 09:30
 1/4 anonim válasza:
Lakáson belül a fűtéscső, annál jobb minél vékonyabb. Gondolj bele, fizika. Kisebb átmérőjű csőben hamarabb melegszik fel a víz, kisebb teljesítmény alatt. Egyenlő kevesebb gázszámla. Attól a radiátorban keringő víz ugyanakkora felület marad. Tehát szerintem ahol teheted 16-os. (GreenGirl1972 barátja voltam, 24/F )
2009. okt. 16. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az előző okfejtés nekem egy kicsit sántít.

A csövek átmérője között 4mm a különbség, tehát egy 6m hosszú szakaszon a térfogateltérés nem éri el az egy decit (75,36 cm3). Tehát a rendszerben lévő 100 literes nagyságrendű vízhez képest ez elhanyagolható. Nem éri el még 0,1%-ot sem. Tehát a fűtésszámlán ezt nem lehet észrevenni.

A lényeg szerintem, hogy a radiátorokba nagyjából egyforma nyomással érkezzen a víz, hogy egyenletesen melegedjenek.

Mivel körönként csak 2 radiátor van, tehát a kérdéses fennmaradó radiátor már a körben az utolsó, ezért szerintem is elég az elágazás után 16-os csővel menni az utolsó radiátorhoz.

2009. okt. 16. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Elég a 16-os bőven. Én nekem ez a szakmám, de mi is mindig ha Rehauval csináljuk akkor 17-sel, ha pedig rézcsővel akkor 15-sel állunk a radiátorokhoz. De viszont szerintem kösd keresztbe a dupla lapradiátort. Mert nem biztos hogy kellően átfog melegedni.
2009. okt. 16. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Minnél vékonyabb annál jobb, amíg nem tudja szétnyomni a víz a csövet, addig átkering rajta, de ha van biztonsági tartály a padláson akkor amúgy sem tudja szétnyomni, max felmegy oda.
2009. nov. 14. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!