Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Vályogból (törek nélküli)...

Vályogból (törek nélküli) lehet búboskemencét építeni?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy régen csak agyagból csinálták, de én olyan igazi, búbosat akarok, mint amilyeneket 100-200 éve építettek. Épületbe lenne, tehát ázással nincs baj.

Ilyesmi típusút, de nem sarkon van a kémény, hanem a szoba közepén.


2014. jan. 24. 21:57
 1/3 A kérdező kommentje:
[link] ilyesmi
2014. jan. 24. 21:58
 2/3 anonim ***** válasza:

Hy!

Nos csináltam már Én is kemencét,meg kis búbosat,meg tisztán agyagból,nos az agyagnál nem mindegy hogy sovány vagy telt így lehet hogy kell homokot hozzákeverni valamennyit,ezt valami régi könyvben olvastam róla hogy hogyan lehet megnézni de most sajnos nem emlékszem rá.

Nos többféle kemencét tudsz építeni,ha modernen gondolkozol akkor samottéglával és samottal ragasztod és nem problémázol vele.Egy rendes agyagkemencét évente újrameszeltek és újratapasztottak belülről.Én ha most csinálnék agyagból csinálnék búboskemencét akkor azt úgy csinálnám hogy kibetonoznám az alapot ez legalább 10cm vastag beton legyen teli üveggel,minél több üveg annál jobb!És erre építkeznék,használt cserepeket keresztbe félbevágnék és ezt ragasztgatnám egymásra agyaggal kötésben.Ebbe viszont napokig kell tüzelni hogy rendesen kiégjen és sokáig is fogja tartani a meleget és az agyag is megadja a kellemes zamatát az ételeknek.A kémény nagyon fontos.Ezt akár a falban is elvezetheted,de gondolj arra is hogy lehessen tisztítani.Ahogy Én néztem szinte az összes kemencének az ajtó után van közvetlen a kémény,gondolom azért hogy a füst jól átjárja a benti teret,de ha ügyes vagy akkor pluszba építhetsz be egy kis füstkamrát,füstölésre és akkor 3 az egyben :)

Ja igen,ami a töreket illeti,kell bele valamennyi ,tapasztalatom szerint a tűz közelében ez úgy is kiég belőle,homokkal kell variálni hogy tökéletes legyen mert ha nem akkor repedni fog.

[link]

[link]

Én a könyvtárban egykét könyvet kikölcsönöztem,ezek valamiért neten nincsenek fent.Majd sok sikert hozzá!

2014. jan. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Itt megvan az eredeti kemence kémény, csak a kemence el van bontva, és cserépkályha van helyette. Mi így vettük. Csak a csk-t újra kéne rakni, és nem akarok kiadni érte 100-200.000 Ft-ot, inkább csinálok magamnak egy kemencét. Agyag van a város szélén, csak nem tudom, megbüntetnek-e, ha hozok belőle. Utána kéne járni. Van bontott vályogom, az lenne egészen a tűztér aljáig, a tűztér alá raknék egy kis üveget, meg maga a tűztér alja tégla lenne. Lenne padka is vályogból, és levágnán, hogy ne szögletes legyen a padka. Aztán úgy gondoltam, hogy csinálok valamiből vázat neki, ezt betapasztom vagy 10 centivel. Az a baj, hogy ez a vályog kavicsos, amit találtam agyagot jó minőségű, csak önkormányzati tóból lett kikotorva. Olyan búbos alakút akarok. Törekem van, vagy 2 zsákkal, meg tudok csinálni is, van szalmám.
2014. jan. 26. 15:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!