Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Boltív van az ajtó fölött nem...

Boltív van az ajtó fölött nem kell áthidaló? (képek lent! )

Figyelt kérdés

Képek:

[link]


Vályogház, egy falazott téglaboltív van az ajtó fölött 120 centin 5 centire ívezett boltozattal. A téglák láthatóan össze vannak kötve habarccsal.


Ennek ellenére kívülről be van rakva egy 15x15 ös gerendákból ácsolt fa ajtókeret, felül is van egy 15x15-ös gerenda. A felső gerenda kb 10 centire túllóg az ajtókereten, de a fal 50 centis, így ha bele is van falazva, max 15 centit vehet el a boltívből.


Ki lehet venni ezeket a gerendákat? A boltív átveszi az áthidaló szerepét?


Jövő héten teszik be az új nyílászárót és a "szakember" áthidalót akar, viszont statikus ismerősünk azt mondta, hogy a boltív megfelel, más ismerősöm is azt mondta, hogy nem kell és én is úgy ítélem meg, hogy nem kell.


Nyilván az áthidalóval több munka lesz, ezért több pénzt lehet elkérni érte....



2014. márc. 3. 18:05
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Képek még:

[link]

2014. márc. 3. 18:12
 2/12 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakember, úgyhogy felelősséget nem vállalhatok az állításomért (pláne, csupán képek alapján).


A képekből én azt látom, hogy az a kis ajtó utólag lett berakva oda. Talán csak azért, mert nem tudtak formás, boltíves ajtót készíteni. Az ajtó fölötti "kitöltés" láthatóan nem tart semmit. Még repedés is van a boltív és a berakott falrész között.


Az álló gerendák, a képek alapján, csupán a boltív tartóoszlopai mellé vannak állítva. Ezt te tudod a leggyorsabban eldönteni: megméred a gerenda vastagságát belülről, meg kívülről is. Ha a kettő egyezik (vagy csak kb. 2 cm különbség van a vakolat miatt), akkor biztosan nincs belevésve a tartóoszlopokba. Tehát ekkor nyugodtan ki lehet venni az ajtót fagerendástul és visszamarad az eredeti ajtónyílás, ami stabil.

2014. márc. 3. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Ahol bolt iv van oda valóban nem kell áthidaló,itt önmagát tartja a fal.A másik képen már a vastag ajtó tok a tartó elem,ezért alatt áthidalót a szakember .
2014. márc. 3. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Nincs külömbség az oszlopok külső és belső méretei között, egyedül az aggaszt, hogy a felső "fa" láthatóan túllóg, mintha be lenne vésve. Valószínűleg be is van.
2014. márc. 3. 18:58
 5/12 A kérdező kommentje:

[link]


A legfelsőt kell nézni

2014. márc. 3. 18:58
 6/12 anonim ***** válasza:

Értem, és már látom. A belső képek alapján fel sem tűnt, de már látom, hogy egy vasalást néztem a gerenda végének.


Én még így sem érzem vészesnek a dolgot. Ha utólag tesznek be áthidalót, akkor azt úgy csinálják, hogy félig bevésik a téglát az egyik oldalról majd betesznek egy beton áthidalót, ezután átvésik a másik oldalról is a téglát és oda is betesznek egy beton áthidalót. Tehát egy darabig a téglának csak a fele tartja a felette levő fal súlyát.


Kivehető onnan a gerenda, csak, természetesen, ki kell pótolni a helyét. Esetleg nem lehet elfűrészelni és benne hagyni a végét?

2014. márc. 3. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

De, én is erre gondoltam, valószínűleg el lehet, de a kipótlása sem lehet problémás! Remélem jó lesz. :) Ma jött meg az ajtó, jövő héten lesz beszerelve. 70 ezret kértek érte, 120x195 centis, kívül belül zárható, bukóra is nyitható kétrégetű üveg, műanyag ajtó.

13 ezret kérnek a beszerelésért. Nagyon durva, hogy először 55 ezret akartak elkérni, aztán bementünk személyesen, hogy kéremszépen ez mi, és hirtelen levitték 13-ra. Remélem ennyiből azért normálisan be lesz majd építve, nem csak benyomják purhabbal, oszt annyi....

2014. márc. 3. 19:39
 8/12 A kérdező kommentje:

Ja igen, a keretet én fogom kivenni, mert "15 ezer forint a bontás"


Sajna fűrészem még nincs hozzá, lehet, hogy az ajtóval együtt veszek valamit, nehéz lesz hozzáférni.

2014. márc. 3. 19:40
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! Ilyen mélységű statikai projectnél még a józan paraszti ész mellett is kell a rábólintás, akár online is.
2014. márc. 3. 19:45
 10/12 anonim ***** válasza:
Ne egyedül csináld. valaki legyen ott, hogy a rádomlott épületből ki tudjon lapátolni.
2014. márc. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!