Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan tudnék házilag aránylag...

Hogyan tudnék házilag aránylag nagy feszültségű (pl. : min.24 voltos) villanymotort csinálni? Ahol a lényeg, hogy forogjon, és jó gyorsan (pl. másodpercenként 6-8 fordulatot is akár)?

Figyelt kérdés
Illetve ha még nem gond, abban az esetben, ha jól gondolom, hogy a feszültséggel arányosan növelhető a fordulatszám, akkor mik a feltételei, hogy bírja a nagy feszültséget is, én ne robbanjon fel/szét?

2014. júl. 27. 18:54
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Bocsi, csak elfelejtettem mondani, hogy egyenáramú és váltóáramú megoldások is érdekelnének, de utóbbinál jobb lenne, ha meg lehetne úgy csinálni, hogy a 230 Volt se ártson neki!


Előre is köszönöm!

2014. júl. 27. 18:56
 2/13 anonim ***** válasza:

Még valamit esetleg?

Ne menjen csak árammal? Áram nélkül nem jó?

2014. júl. 27. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Az a 24 V nagy feszültség szerencsére csak törpefeszültség. Másold le Jedlik Ányos villanydelejes forgonyát. és 230 V meg már eszedbe se jusson.
2014. júl. 27. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
A kérdésből gyanítom hogy az egészről nem sok fogalmad van. Ha jót akarsz magadnak akkor 24 voltnál többel ne kísérletezz.
2014. júl. 27. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"jó gyorsan (pl. másodpercenként 6-8 fordulatot is akár)"


Haha, ez már valami elképesztő 360-480 ford/perc!


Persze egy sima egyfázisú alap villanymotor meg 2880-at forog, de még ez se a "jó gyors" kategória.

:D


Ha láttál már villanymotort szétszedve, akkor tudnád, hogy egyszerűbb és olcsóbb venni egyet, mint házilag elkészíteni!

2014. júl. 27. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

"Még valamit esetleg?

Ne menjen csak árammal? Áram nélkül nem jó?"


Most baromira nem értem, hogy mi értelme a gúnyolódásodnak.

Inkább érdemesen vagy segítenél, vagy leírnád, hogy mik a nehézségek. =(


És igen, nem értek hozzá, ha már értenék hozzá annyira, akkor bizonyára profibb helyeken informálódnék.


És amúgy igen, igazatok van, a másodpercenkénti 6-8 fordulatról én is sejtettem, hogy annyira nem sok, csak mivel nem tudtam, hogy mi a viszonyítási pont, megpróbáltam puhatolózni.


A lényeg az lenne, hogy minél gyorsabb legyen, és azért legyen egy kis forgatónyomatéka.

Gép hűtőventilátoraként szeretnék egyet (lehetőleg csinálni, nem venni, egyrészt egy kicsivel erősebbet, másrészt hogy saját magam csinálhassam akkor a dobozt/tartót, így tudjam állítani a dőlésszöget), és a ventilátorfej miatt kéne, hogy azért valamennyi súlyt/légellenállást még elbírjon.


De ha semmi esélyem rá, hogy nagy feszültséget is elbíró motort csináljak, akkor csak annyit mondjatok meg, mi történne, ha egy villanymotorra nagyobb feszültség menne rá, mint amire "tervezve" van?

Pl. ha egy szobaventilátorból, vagy egy robotgépből kiszedett 230 V-os villanymotorra mondjuk 380 Volt menne rá? Szétrobbanna, mint egy gránát? Vagy a réztekercselések égnének el? Vagy mi.

(tegyük fel, hogy nincsen túlfeszültségvédő, vezérlőáramkör, vagy biztosíték, csak egy "natúr" villanymotor, mint pl. ez : https://www.youtube.com/watch?v=qH3NjYGICO8)

2014. júl. 28. 13:28
 7/13 A kérdező kommentje:

"Ha láttál már villanymotort szétszedve, akkor tudnád, hogy egyszerűbb és olcsóbb venni egyet, mint házilag elkészíteni!"


Szétszedve még nem, de egy olyanhoz nagyon hasonlót, mint amit linkeltem, olyat közelről igen.

És egyrészt érdekelne, hogy lehet-e egy ilyenhez hasonló teljesítményűt (leginkább gyorsaságban) csinálni házilag egyszerűbb felépítéssel, másrészt meg az, hogy mi történne, ha egy ilyenre az otthoni hálózati feszültségnél nagyobb feszültség kerülne rá? Szétrobbana? Vagy valamilyen kisülések keletkeznének benne?

2014. júl. 28. 13:34
 8/13 A kérdező kommentje:
Ha még szabad annyit kérdezzek, ha jól vettem ki a videóból, a forgási sebesség/nyomaték lényegében a fix mágnestől függ. Szóval minél erősebb lenne a mágnes, annál jobban/gyorsabban forogna. Nem?
2014. júl. 28. 13:50
 9/13 anonim ***** válasza:
El kell hogy szomorítsalak, de a videon lévő motor forgórésze gyárban készült, írja is: "egy bontott elektromotor rotorja". Csak az állórész tekercselését helyettesítette egy állandómágnessel, ami játéknak vagy kísérletezésnek nem rossz, de értelme nincsen. Wikipédián elég érthetően le van írva az egyenáramú motor működési elve: [link]
2014. júl. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem te szórakozol velünk, vagy csak szórakoztatni próbálsz, hiszen legutóbb már megvolt a robotgép motorod, amire Lego alkatrészekből akartál ventilátort építeni!

http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__barkacsolas__5919670-h..

Komolyan nem hiszem el, hogy mindenféle ökörséget kitalálsz, hogy megspórold egy ezer forintos szabályzott rendszerhűtő ventilátor árát!

Vagy ha csak unatkozol, akkor miért nem próbálod valami tényleg hasznos dologgal elütni az időt, pl. fizikai ismeretek bővítése, Ezermester újságok böngészése?

[link]

2014. júl. 28. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!