Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Külső hőmérséklet szabályzót,...

Külső hőmérséklet szabályzót, megéri-e?

Figyelt kérdés
Az idei év az első a jelenlegi fűtésünkkel. ARISTON Class Premium EVO 24 kondenzációs gázkazánnal.És COMPUTHERM Q7RF termosztáttal.Érdemes-e külső hőmérséklet szabályzót felszereltetni? De az utolsó infómban az Északi szondát ajánlották.Mi a kettő közt a különbség?Ki akarom használni az új kondenzációs kazánom takarékos működését.
2017. nov. 11. 12:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Érdemes. Most egy Immergas kazánt szereltem, és valószínű hasonló a vezérlése. Előszór is nem szabályozza senki és semmi a külső hőmérsékletet, csak az aktuális időjárás. Gondolom külső hőmérséklet érzékelő szondáról van szó, amit a kazánba kötve a külső hőmérséklet függvényében egy választott görbe szerint modulál a kazán. Ha ez nincs bekötve, akkor a szobatermosztát on-off módban vezérli a kazánt, amelyik bekapcsoláskor 100% teljesítménnyel kezd dolgozni, és csak akkor modulál, ha a visszatérő víz hőmérséklete kezd közeledni az előremenő hőmérsékletéhez. Ez egy kondenzációs kazánnál nagyon gazdaságtalan üzemmód. Olyan hogy külön É-i szonda nem létezik. Gondolom azt akarták mondani, hogy a külső hőmérsékletjelző szondát északi, árnyékos helyre rakjad, nehogy becsapja a napsütés, mert akkor nem a valós értéket fogja közölni a kazánnal.
2017. nov. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Kérdező már az előző kérdéseidre is válaszoltam .

Akkor is irtam,hogy ezzel már nagyon régen előjöttek,de nem vált be .1 lakótelep nagyságú objektumban voltam 20 éve kb

kazánfűtő. 4 hőközpont tartozott ide,vadi új központi fűtés minden épületben .A hőközpontokba be volt szerelve 1 thermoleg nevű műszer,melynek vezérelni kellett volna a területi fűtéseket .Ezen volt északi érzékelő,szél érzékelő,éjszaki üzem mód .A kazán által biztositott melegvízből kellett volna hőcserélőkön keresztül kikeverni az aktuális meleg fűtő vizet .Ez a müködtetés nagyon megbukott.Amikor nem kellett,fűtött mint állat,pedig kint is magas pluszok voltak .Éjjelente meg normálra kellett kapcsolni,mert szinte leállt a fűtés .

Én azt javaslom ne cifrázd .Ne akarj többet,mint amire biztonságosan lehetőség van .

2017. nov. 11. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Igen, érdemes, mert a kazánodban minél alacsonyabban tartod az előremenő hőmérsékletet, annál erősebben kondenzál és jobb lesz a hatásfok.

Azt nem írtad, hogy radiátoros vagy padlófűtés.

Tisztán padlófűtésnél és jól szigetelt házban viszont eleve lehet 35-40 fokos vízzel fűteni a hideg napokon is, ott nem olyan fontos ez.

2017. nov. 11. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Radiátoros fűtésem van.A kazánomon (ezen a típuson) csak egyféle fűtő vízet lehet beállítani.Úgy tudom az az előre menő. Jelenleg 45fokra van állítva.Ha hidegebb lesz az időjárás feljebb állítom.Igaz így hamarabb felmelegszik,nem fűti a vzet,de a keringető megy.Lehet,hogy így meg a villannyal eszem meg?Nekem is azt mondták,hogy az a jobb minél alacsonyabbra állítom a vízet.De a visszatérőt nem tudom állítani,pedig ahogy össze rakom az infókat az lenne a lényeg. Amikor kivitelezte a szaki az egész rendszert,akkor rá kérdeztem a külső hőmérséklet érzékelőre. Nem beszélt le róla,és nem is mondta azt,hogy ajánlja.Ő azt mondta,ha gondolom fel szerelhetjük,hátránya nincs.De ő nem költene rá a helyembe.Mert jó dolog,de nagyobb épületekbe szokta jobban ajánlani,irodák,műhely féleségek.De rám bízza.Öreg szaki,nagyon sok ajánlással hívtam őt.És hozzá tette nagyon el kell találni a helyét.
2017. nov. 11. 21:04
 5/12 anonim ***** válasza:

Én is nagyon szkeptikus vagyok a külső hőmérséklet általi vezérléssel.

Most 45 fokra van állítva a víz, ha már nem fűti fel a házat a kívánt hőfokra, akkor majd feljebb veszem. Ezt évente párszor kell eljátszani. Sokára hozná be az árát.

Szivattyú pedig 5 Wattal pörög. Az meg semmi.


Nem rosszindulatból kérdezem, de hogyan lehet spórolni egy ilyen vezérléssel? Tényleg nem értem. Mert arra én is képes vagyok, hogy állítsak az előremenő hőmérsékletén.

2017. nov. 11. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
29%

Azt hiszem te vagy az a kérdező, aki már kb egy hete is erről kérdeztél. Akkor elmagyaráztuk mi merre miért. Úgy látom nagyon nem érted a kondenzációs technika lényegét, mi miért változik automatikusan, hogy a tömegáramot már fordulatszám szabályozású szivattyúval oldják meg, hogy "ne menjen el villanyba"

Neked itt nem érdemes semmit sem elmagyarázni, mert úgysem értenéd meg, és ez nem lehúzás, hanem egyszerűen sok embernek az új technika még magas. Anyám sem boldogulna egy okos telóval. A tanács amit mindenképp fogadj meg, hogy keressél egy hozzáértő beüzemelőt, esetleg a kazán hivatalos szervizesét, kérd meg hogy állítson be rajta mindent, majd véletlenül se nyúlj a kazánhoz. Ezek már úgy vannak megcsinálva, ha egyszer beállították akkor szabályoz, hőmérsékleteket, teljesítményt állít, automatikusan leáll ha vége a fűtésszezonnak, hidegben újraindul, stb. Ezeket a készülékeket tök hülyéknek készítették, valahogy úgy hogy indítsd el-felejtsd el topológiával. Nálad az a baj, hogy azt a kazánt nem rakták össze rendesen, és nem "indították" el, ez inkább a problémád. Az a szerelő amelyik megijed egy külső hőmérséklet érzékelő bekötésétől, és nem tud normálisan elindítani egy kondenzációs kazánt, meg jobb ha a kalapját szögre akasztja és keres magának más munkát.

2017. nov. 11. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Igen,igazad van.Kb 1 hete tettem fel ezt a kérdést ezen az oldalon.Sőt kettőször.Emlékszem is a válaszodra.Ami biztos hasznos volt,csak nem értettem.Rajtad kívűl még kaptam 2 választ.Azok sajnos nem voltak hasznosak,mert egyik sem volt a kérdésemre adott válasz.Az egyik válaszoló szinte azt mondta,hogy hülye vagyok mert nem köttetem be a szabályzót,a másik hogy már 30éve feltalálták.Egyikre sem illett a kérdésem.Tudom,hogy nem mai találmány egyik sem amiről kérdezek.De ez nem is volt kérdés.Engem azok az infók érdekelnek,ami a kérdésemben szerepel.Tapasztalatból vagy szakmai háttérből kapott infók. A beüzemelést a garancia végett hivatalos márka szervíz végezte.A fűtés szerelő nem állított semmit a kazánon.A külső hőmérséklet szabályzó felszereléséről véleményét mondta csak.Ahogy itt is vannak,"rakass fel mert nagyon tudsz vele spórólni, ne rakass fel,pénz kidobás....Na meg az,hogy hülye vagyok,hogy nem épületgépésznek tanultam
2017. nov. 12. 08:36
 8/12 A kérdező kommentje:

Végül is a kérdést még azért is tettem fel még egyszer,nem csak a válasz hiány miatt. Irtak nekem egy olyan infót,hogy Északi szonda.Amiről tényleg nem hallottam,és bele tették a bogarat a fülembe és gondoltam így egyszerűbb megtudni mint gépész üzletekben infózni,hogy akkor most melyik a melyik. Igy írta nekem a segítő válaszát.:

Ajánlanám hogy mindenképp ruházz be egy északi

szondára, 8-9000 forintért kapható.

Nagyon nagy mankó, segítség a kazánnak, enélkül nem

tud semmire támaszkodni az előremenő beállításában,

csak az általad megadott száraz paraméterre, pl. 48C fok.

Ha van barkácsolói vénád, és van otthon egy villanyszerelődoboz, a termisztort kb. 60 forintért bármelyik elektronikai szakboltba megveheted.

Ha főbelőnek se tudom most megmondani hogy NTK (NTC) vagy PTK a termisztor, és mennyi az értéke.

2017. nov. 12. 08:47
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Én nem nagyon csípem az Aristont, mert bennem még a jó pár éve megjelent erősen gagyi kazánjaira asszociálok ha meghallom a nevét, de most megnéztem a típust amit vettél, és elég jónak tűnik az adatok alapján. Állandó fordulatszabályozású szivattyú, 1/10moduláció, ami azt jelenti, hogy a kazán teljesítmény lemehet 2,4 kW-ra, fejlett időjárás-követő vezérlés. Ez a kazán mindent tud amit egy kazán a mai technikával tudhat, de csak akkor ha hozzárakod a külső érzékelőt. Nem egy bonyolult dolog, még egy teljesen amatőr barkácsolónak is boldogulnia kell vele. Megrendeled a hozzávaló érzékelőt, ami kb 6-12 ezer, felfúrod valahol kint egy árnyékos helyen ahol lehetőleg nem melegíti pl egy nyitott ablak, egy tetszőleges kéterű kábellel összekötöd a kazánnal (az erek felcserélhetőek). Az érzékelőben adott a kétlukú sorkapocs, a kazánban pedig a használati útmutatóban benne van melyik számú sorkapocsra kell kötni. Eltéveszteni nem lehet, és ha minden igaz a kazán egyből felismeri hogy rajta van egy külső érzékelő. A bökkenő az lehet, hogy azt hallottam, hogy az új Aristonokat csak a szervize tudja üzembe helyezni mert kell hozzá egy indító szoftver (pendrive) az első bekapcsolásnál. Ez egy teljesen felesleges bonyolítás a beüzemelésnél, már több gyártó is próbálkozott vele de az lett a vége, hogy elpártoltak a márkától a szerelők, és végül a gyártó elhagyta ezt a felesleges dolgot. Mindenki úgy áll hozzá, hogy ha felrakom a kazánt, akkor ha végzek a munkával egyből tudjon fűteni, meleg vizet csinálni, ne keljen heteket várni míg kimegy a szerviz beindítani. Általában az új kazán a régi rendszer helyére megy, akkor a tulaj addig várjon a fűtésre, fürdésre míg megjelennek a szervizesek? Ez egy nagy baromság, mivel a garanciához úgy is ki kell hívni őket, hogy igazolják a garancialevelet. Tehát a legrosszabb eset ami történhet az, hogy a kazán nem ismeri fel a rákötött érzékelőt, mert azt a telepítő beállításoknál kell megadni, azt pedig csak a szervizes tudja állítani. De nem ismerem azt a típust ami neked van, nagy valószínűséggel csak rákötöd és máris figyelembe viszi a kinti hőmérsékletet. A kezelési útmutatót nagyon alaposan tanulmányozd át, akár többször is olvasgasd át, mert ott is jelentős hiányosságokat érzek. Pl. beállítottad az előremenőt 45 C-ra hogy a kazán ilyen vizet állítson elő. Egy ilyen kazánon nem tudod beállítani milyen hőfokú vizet csináljon, csak le tudod korlátozni hogy mennyi legyen a maximális előremenő hőmérséklet. Ezt kimondottan az alacsony hőmérsékletű hőleadóknál hasznos, ahol meg van adva mennyi lehet a maximális hőfok (padlófűtés, falfűtés). Radiátoros fűtésnél kondenzáció ide vagy oda, fel szoktuk vinni 60-70 fokra, különben ha alacsonyra veszed, előfordulhat hogy nagy hidegben nem lesz meg a fűtőteljesítmény mert be van korlátozva a kazán. Amúgy is ha görbe alapján szabályoz a kazán, majd úgyis beállítja az előremenőt 20-70 fokig ahogy neki tetszik. Ha jól el van találva a görbe, még belső termosztát sem kell, mert mindig csak annyira melegek a radiátorok, hogy a belső hőmérséklet állandó maradjon, függetlenül attól, hogy kint milyen hideg van. Amit most szereltem kazánt, nem tudtunk neki olyan lapos görbét keresni, ami ne lett volna túl meleg, ezért be kellett raknom egy korlátozó termosztátot, ami a megfelelő lakáshőmérsékletnél mégiscsak lekapcsolja a kazánt. De már annyira intelligens volt a vezérlés, hogy addig amíg nem kapcsolt a szobatermosztát, a görbe alapján modulált a kazán, a kellően alacsony előremenővel. Ahogy írták is, a lényeg a moduláció, hogy minél kisebb előremenővel, teljesítménnyel tudjál fűteni, mert akkor lesz megfelelő a kondenzáció és ezzel együtt a hatásfok.
2017. nov. 12. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm,a hasznos választ.Ez egy megérthető segítő válasz.Amit úgy érzem,én mint logikus az egész rendszerhez teljesen zöld fülű megértem.Panelból költöztem családi házba.Ott nem az én problémám volt a hasonló.Sok hasznos választ kaptam máshol is,d olyan szak szavakkal,hogy már vissza kérdezést sem erőltettem. Az északi falamon a spájz ablakon kívül nincs ablak,oda rakom.Azon a falon van a kazán is,egy vízszintes kéménnyel.Érdemes bele tenni valami elosztó dobozba? Hogy ne zavarja be szél stb? Mert pár vélemény arra mondja a negatívumokat,hogy könnyen bezavarja az időjárás.
2017. nov. 12. 10:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!