Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Fenyőfa törzséből vágott...

Fenyőfa törzséből vágott szeletet ki lehet szárítani lehetőleg repedésmentesen?

Figyelt kérdés

Kidőlt egy lucfenyőfánk, a törzsénél kb. 25 cm átmérőjű. Vágtam belőle egy 5 cm vastag szeletet, szeretném emlékbe eltenni úgy, hogy lehetőleg ne nagyon repedjen meg.

Két napja dőlt ki a fa, ma vágtam el, úgyhogy még gyakorlatilag frissnek tekinthető.

Tudnátok segíteni, mit kell vele tennem?

Előre is köszönöm!



2018. jan. 1. 14:31
 1/9 anonim ***** válasza:
93%
Tipp: a kiszáradásig vedd körbe jó szorosan hilti-szalaggal.
2018. jan. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi, az biztos nem árt, esetleg kiegészítem egy erős rugóval, hogy kövesse a zsugorodást.
2018. jan. 1. 15:07
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem arra figyelj, hogy ne szárítsd ki túl gyorsan.

Mivel ha gyorsan csökken a nedvességtartama akkor repedezik meg.

2018. jan. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%

Létezik egyébkén repedésgátló anyag is, amit rákenhetsz, az csökkenti az lassítja a száradást, vagy repedésgátló lemez (nem biztos, hogy ez a rendes neve) is, ha csak az egyik oldala fog látszani.

[link]

2018. jan. 1. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a választ!
2018. jan. 1. 17:00
 6/9 anonim ***** válasza:
91%
ugyanígy jártam én is...csak én hat darab vékony tálcát vágtam. a titok, mint előttem írták, a nagyon lassú szárítás.
2018. jan. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
91%

Azt tudod még tenni, hogy a a két végén a bütüjét lekened (leviaszolod) valamilyen festékkel. Ezáltal csak "lapra" tud száradni.

Meggátolja hogy a végein az egyenlőtlen nedvességtartalom miatt berepedjen.

Egyenlőre be se vidd száraz, meleg helyre, hagyd az udvaron fedett helyen. Jövő ősszel tedd el fűtetlen helyre.

Azt szokták "mondani", hogy amilyen vastag a palló annyi évig kell a felhasználás előtt "szárítani".

2018. jan. 1. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Így teszek!
2018. jan. 1. 20:40
 9/9 tabaki válasza:
A fa térfogata a levegő nedvességtartalmától függően állandóan változik. Mivel a külső gyűrűk ilyenkor vagy ráfeszülnek a belsőkre, vagy széthúzzák azokat, jó eséllyel utólag is el fog repedni. Ha az első szárítást sikerül repedésmentesen megoldanod, kend le matt lakkal, lenolajkencével, vagy viasszal.
2018. febr. 10. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!