Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Segítség villanyszerelés...

Segítség villanyszerelés ügyben? (rajzokkal illusztrálva)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szétszereltem egy elosztó dobozt és most szabadon van három vezetékem, jelenleg ez a helyzet:


[link]


A villanykörtéhez menő két vezeték le van vágva (cserélve lesz). Van még egy villanykapcsoló is a kamrában, annak a vezetékeit nem követtem nyomom, de gondolom az is az elosztó dobozba megy, mert van még több vezeték is de azokat nem tűntettem fel most a rajzon, csak amiket megbontottam. A három szürke vezeték össze volt tekerve, és a két kék is, ezek amiket megbontottam.


A gond az hogy elkedztem feszültséget mérni e 3 db vezeték között (beszámoztam őket a képen) le és felkapcsolt állapotban is, és fura értékeket kapok, amik szerintem nem normálisak és nagyon örülnék ha valaki tudná mi lehet a gond. Tehát a mért feszültségek a kapcsoló lekapcsolt állapotában:


2 és 3 között: 18V - 21V között ingadozik

1 és 2 között: 15V - 17V között ingadozik

1 és 3 között: 1V - 2V között ingadozik


Ha pedig felkapcsolom a villanykapcsolót ( KÖRTE NINCS BETEKERVE) akkor megint más értékeket kapok:


2 és 3 között: 28V - 30V között

1 és 2 között: 236V

1 és 3 között: 50V


Tehát ami engem zavar ez az 50 V és a többi kisebb voltok. Ezek normális jelenségek-e? És ha nem, akkor mi lehet a probléma forrása? Köszönöm.



2018. aug. 15. 18:25
 1/7 A kérdező kommentje:
Fejlemény: már gyanítom mi lehet a ludas! Van egy konnektor is a kamrában, és elvileg rendes 230V-os konnektor földelt, de megmértem és csak 40-50V van benne! Szétszedtem, a poén az amellett hogy földelés nincs is benne, de a fázis a villanykapcsolóról át van hídalva ehhez a konnektorhoz (vagy a konnektorból van áthídalva a villanykapcsolohóz)! Valami itt nem kóser.
2018. aug. 15. 20:25
 2/7 A kérdező kommentje:
Szerencsére éppen felújítok, így nem gond ha szét kell verni a falat :D
2018. aug. 15. 20:32
 3/7 anonim ***** válasza:

Mivel nem ismert a villamos hálózat, így az általad mért értékeket sem lehet beazonosítani pontosan. Ezek lehetnek kapacitív és induktív feszültségek, vagy valahonnan visszajövő feszültségek is.Valamint a nulla sem lehet nulla potenciálon -ergó nincs, vagy nem jó a bejövő PE és N védőföldelése.

A konnektor fázisáról a kapcsolóhoz vitt vezeték "normális"; egyszerűen innen vitték el a villanyt a kapcsolóhoz, a lámpa nullája máshonnan van leágaztatva.

2018. aug. 15. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ennél részletesebb rajz kéne, amin rajta van minden vezeték.

Egyébként ezek a kis feszültségek valami olyanból jöhetnek, hogy sorba van kötve héhány dolog, aminek nem kéne.


Fel kell deríteni a vezetékek menetét, és hogy mi mivel van összekötve.

2018. aug. 16. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Átkábeleztem ott mindent és megszűntek a problémák. Amit még furcsáltam hogy lemezből volt az elosztó doboz wtf.... az is generálhatott akár valamiféle kis feszültségeket mint egy vasmag (mint laikus gondolom).
2018. aug. 16. 16:50
 6/7 A kérdező kommentje:

Ilyen lett amúgy:


[link]


A "két" szürke kábel valójában egy kettős érpár volt amiben a fázis és a valódi nulla jött, es a dobozból lett elágaztatva, ami pedig ilyen lett végeredményben, új kábelek és új doboz:


[link]


Szerintem szépen összekötöztem őket és nem vertem le egyszer sem a biztosítékot és minden lámpa konnektor és kapcsoló műxik :)


Utólag láttam hogy egy fekete (de valójában nulla) kábelem a szürke nulla kábelbe megy be, de már nem volt energiám újra áthúzni a kábelt így ígyhagytam.

2018. aug. 16. 16:57
 7/7 anonim ***** válasza:

Na örülök, hogy sikerült megoldani a problémát. Régi épületekben, különösen padlásterek utólagos villamos bővítésekor szokott előjönni ez a probléma.

Néhol a világítási hálózatról van levezetve a fázis a dugaszolóaljzatokhoz, kényszermegoldásként.

2018. aug. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!