Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mi a teendő, ha az izzó...

Mi a teendő, ha az izzó cseréje közben annak menetein ragad a foglalathoz tartozó szintén menetes fémkarika?

Figyelt kérdés

Ma kiégett a villanykörte a konyhában. Ki akartam cserélni, de legnagyobb meglepetésemre, amikor fölálltam egy székre, és fejlámpával fölszerelkezve kitekertem a körtét a porcelán foglaltból, annak egy pici alkatrésze is jött a körtével együtt, amint az a mellékelt képeken is látható: [link]

Ezen talán jobban látható a kis menettel ellátott fémkarika, ami valójában a körte plafonon található porcelán foglalatába való, ámde ennek ellenére kitekeredett a kiégett és cserére szoruló izzóval együtt:

[link]


A plafonon található porcelán foglalatról is készítettem két fotót, hogy lehessen látni, honnét is származik a kis menetekkel fémlemezből lévő karika, ami tulajdonképpen a körte becsavarásához biztosít egy áramvezető menetes "fészket" a porcelán foglalatban, úgy hogy porcelán foglalat alján lévő réznek tűnő alkotóelemekhez is hozzáérjen, azaz áramvezető kontaktust létesíthessen, ezáltal áram tudjon keresztülfolyni a villanykörtén: [link]

[link]


Látható az utóbbi két képen, hogy a plafonon lévő porcelán foglalat alján, azaz az oldalában szintén menet van kialakítva a kis fémkarika visszahelyezéséhez, tehát nem valamiféle ragasztásnak az elválásáról van szó, hanem egyszerűen kicsavarodott onnan ez a pici, vékony fémlemezből készült menetes alkatrész.


A kérdés tehát az volna, hogy egyrészt hogyan lehet visszatekerni a helyére a kis karimás, vékony lemezből készült, menetes fémkarikát a porcelán foglalat aljába?


Nem nagyon merek benyúlni oda, a foglalatba, mert félek hogy megcsap az áram. Persze a villanykapcsolót le tudom kapcsolni, sőt az egész lakást is áramtalanítani tudom mert van egy ilyen főkapcsoló a falon, vagy azt hiszem a villanyóra szekrényben is.


Milyen szerszámot célszerű ehez használni? Sehogy sem lehet megfogni ezt a kis fémkarikát, úgy hogy be is lehessen azt a helyére tekerni, próbáltam valamire ráhúzni, és úgy visszatekerni, de nem találtam semmi használható dolgot, mert éppen nemrég lomtalanítottunk, így minden feleslegesnek tűnő dolgot kidobtunk... Ilyenkor aztán hiányoznak. Talán valami gumiból készült megfelelő átmérőjű, esetleg kúposan, kónuszosan kialakított rúd volna a legmegfelelőbb erre a célra. Vagy egy szintén megfelelé átmérőjű, megfelelő menetemelkedésű menettel ellátott egyfajta ál-villanykörte, amin sokkal rövidebb a menet, mint egy igazi villnykörtén, ámde amire rácsavarható volna a kis menetes fémkarika, és azzal együtt be lehetne aztán tekerni a helyére, majd a "dummy-villanykörtét" pedig szépen ki lehetne onnan tekerni, és a helyére betekerni egy normális, világító izzót.


A másik kérdés pedig az volna, hogy hogyan lehet megelőzni az ehez hasonló "baleseteket", azaz hogyan lehet úgy kicsavarni a kiégett és cserére szoruló villanykörtét úgy, hogy az a kis karimás, menettel ellátott fémkarika lehetőleg ne ragadjon rá a képen látható módon az izzó meneteire, hanem bent maradjon a helyén, azaz a porcelán foglalatban.


Remélem nem kell ehez a tizedgrammos fémkarikához egy villanyszerelőt kihívni...



2019. febr. 2. 00:24
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Igen, értjük, ezért nem kellett volna regényt írnod.

1. Lekapcsolod az áramot a lakásban!

2. Meggyőződsz, hogy nincs áram a lakásban!!!

3. Ha éjszaka akarod megjavítani a lámpát, akkor előbb keresel egy zseblámpát.

4. Visszacsavarod a menetes gyűrűt

5. visszacsavarod a villanykörtét

6. visszakapcsolod az áramot, és kész is van

2019. febr. 2. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
már ez is nagy segítség, köszönjük szépen, de az igazi kérdés az volna, hogyan lehet azt a kis bizgentyűt visszacsavarni a helyére, ugyanis megfogni nem nagyon lehet, egyszerűen nincs rajta fogás, szinte muszáj volna valamire rátenni, ráhúzni vagy rátekerni.
2019. febr. 2. 01:53
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Az új körtére rátekered, majd becsavarod a körtével együtt.
2019. febr. 2. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
90%

Rácsavarod az új izzó aljára ès az izzóval visszacsavarod a helyère. Ha a porcelànba is van menet akkor jó lesz. Másik a kèzzel való visszacsavarás óvatosan.

Előfordul olyan változat is, hogy nincs menet a porcelánba, így nem csavarható vissza, új foglalat kell.

Kèsöbbi kicsavarodást nehèz megakadájozni. Általában foglalat csere kell, mert úgy jobb.

2019. febr. 2. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Egyik megoldás, ha veszel egy új aljzatot és kicseréled.

A másik, hogy nagyjából követed a korábbiakban javasoltakat (főbiztosíték lecsapva !!, elemlámpa). Ha figyelmesen megnézed, a foglalatot, akkor azt látod, hogy a porcelán anyagban a menetek feletti peremen 4 (?) db kis bemélyedés van a porcelán anyagban. A gyári készítésnél ezen a 4 helyen becsavarás után egy présszerszámmal benyomták a kis menetes alu karika felső peremét ezekbe a mélyedésekbe, ahol ezek a benyomott részek benntartották a menetes karikát és megakadályozták a kicsavarodását. Csakhogy ez egy igénytelen tömegáru és nem dolgoztak pontosan, így a menetes karika nem rögzült biztonságosan és mégis kicsavarodott.

Ha 1 kézzel nem tudod visszacsavarni a karikát, akkor használd mindkét kezed mutatóujját. Esetleg csavarj össze egy gumikesztyűt, nyomd bele a karikába és azzal próbáld visszacsavarni a menetes alu karikát. Ajánlatos becsavarás előtt filctollal megjelölni a porcelánon a bemélyedések helyét és becsavarás után ezeken a pontokon egy tompább csavarhúzó végével belenyomod az alu karika peremét a mélyedésekbe, hogy rögzüljön a kicsavarodás ellen.

2019. febr. 2. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

A lefolyót és az ajtózárat sikerült megcsinálni?


Ha igen akkor a fentiek szerint járj el.


Ha nem akkor hívj egy villanyszerelőt.

2019. febr. 2. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Pedig bele lehet csavarni és aztàn egy kicsit meg kell peremezni a belső szélét , !egközelebb nem jön ki.
2019. febr. 2. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
20 éves lányként találkoztam először a problémával. Letekertem a régi égőről, rátekertem az újra, majd az új égőt betekertem a helyére. Eszembe nem jutott ezen problémázni, se bárkit megkérdezni, pláne az interneten.
2019. febr. 2. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Wtf? Rá az újra, aztán betekerni



De erősen javaslom, hogy nézesd át a teljes villanyrendszert mert ez - lámpatest kb 60 éves, gondolom a vezetékrendszer is

2019. febr. 2. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

köszönjük a sok választ, a lámpatest nem olyan régi, sztem nem több 20 évesnél, mert kb akkoriban épülhetett ez a ház.


sajnos még se az ajtózárat, se a lefolyót nem sikerült megcsinálnunk :/ utóbbinak a teflonszalag elfogyása vetett gátat.


az új körte azonban visszakerült már a helyére, valóban menetes a porcelán foglalat. A következőképpen jártunk el: lekapcsoltuk ugyebár a főkapcsolót, majd egy előre odakészített kb partfisnyél vastagságú és hosszúságú farúd végére 2 db közmunkás-kesztyűt húztunk rá, mégpedig duplán, egymásra a kettőt, úgy hogy mindkettő fehér pamutból való, de a tenyerén és az ujjak belső, tenyér felé eső oldalán csúszásgátló gumigöbökkel ellátott cérnakesztyűnek a középső ujjába került a partfisnyél vége, majd erre húztuk aztán rá a kis menetes fémkarikát. Az egész alkotmány úgy nézett ki, mintha valaki egyezményes jelként a feltartott középső ujját mutatná, ámde ez még meg volt fejelve egy mini koronácskaként ott díszelgő fémgyűrűvel. A gumigöböknek, illetve az általuk kifejtett surlódásnak köszönhetően kellően szorult immáron ahoz a fémkarika, hogy a meszelőnyél forgatásával akár székreállás nélkül is vissza lehessen szépen csavarozni a porcelánfoglaltban kialakított menetbe a fránya fémkarikát, majd még a dupla kesztyűvel megvastagított végű ebrudat enyhe mozgatással ki is lehetett húzni a fémgyűrű szorításából, ami készségesen a helyén maradt, meleg fészket kínálva a becsavarásra váró szolgálatkész villanykörtének.

2019. febr. 3. 20:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!