Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Valóban hűvös egy vályogház?

Valóban hűvös egy vályogház?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm mesélte, hogy a mostani nyáron a ház nem melegedett 21-22 fok fölé, de amikor nagy hőhullámok vannak, akkor se megy 23 fölé. Kicsit számomra hihetetlen, mert bár a ház tornácos, zsalugáteres ablakokkal ellátott, viszont a nap azért jócskán telibe veri. De mondjuk 50-60 centisek a falak.
2019. szept. 3. 02:28
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A tornác mint árnyékoló sokat számít.

A vályognak nagy a hőcsillapítása, nagy tömegénél fogva lassan melegszik fel. Mire részben átmelegedne a fal, addigra este lesz, és a hűvösebb időszakban visszább tud hűlni a felmelegedett rész; miközben bentre el sem ért a meleg. Így a belső hűvös sokáig megmarad. Igen nagy a hőtároló képessége.

[link]

2019. szept. 3. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Na, ez szupi. Nagyobb kánikulában mondjuk egy-két ablakba tett ventilátorral besegít éjszakánként, hogy legyen huzat.
2019. szept. 3. 02:54
 3/9 anonim ***** válasza:
65%

"Mesélte", jól fejezted ki magad.

Amikor éjszaka 23 fok a leghidegebb, nappal meg 35 van, és ez 2 héten keresztül, akkor hihető, hogy a ház belseje 21-23 legyen? Ja, persze, ha mondjuk a Kékesen van a ház, akkor igen, hihető...

Lehet persze, hogy nem hazudik, hanem téved. Nekem is van egy olyan régi higanyos hőmérőm, amiben megszakadt a higanyoszlop, és 8 fokkal hidegebbet mutat a valósnál...

A vályog nem túl jó hőszigetelő, de a hőtároló képessége - a nagy tömege miatt - nagy. Ennek következtében a falak lassan melegszenek át és lassan hűlnek le.

Nekem még megvan a vályog szülőházam, szintén ilyen jó vastag falakkal. Innen tudom, hogy egy 1 hetes nyári hőhullámot át tud vészelni különösebb gond nélkül, és nem megy 24-26 fok fölé a benti hőmérséklet, főleg, ha előtte hűvösebb volt. Ez a mostani, augusztus végi hosszabb meleg se okozott túl nagy gondot, mert éjszaka elég hűvösek voltak már, tehát ellensúlyozták a nappali hőséget.

De tavaly a hosszú hőhullám még a hosszú nappalok idején volt, amikor éjszaka is előfordult leghidegebbként a 25 fok. Akkor bizony átmelegedett a vályog, és hiába volt nyitva éjszaka az ablak, meg lehetett veszni bent, az esti ablaknyitás idejére már 29 fok körül volt bent. És mivel olyan jó hőtároló a vályog, ezért reggelre is alig csökkent. Sőt, mikor véget ért a hőhullám, utána még majdnem egy hétig kellemetlen hőség volt bent, mert az átforrósodott falakból dőlt ugye a meleg.

2019. szept. 3. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
26%

Nem!...

Ez ilyen közhiedelem...

Nagyon sok múlik a tájoláson, az ablakok elrendezésén, méretein...

Az én vályogházamban kánikulában meg lehet hülyülni olyan meleg van... A tégla présházamban pedig átlag 10 fokkal hűvösebb mint kint...

Tájolás, ablakok... Ennyit számít...

2019. szept. 3. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
26%
Nekem nem.ez a tapasztalatom. Anyósék vajog házban élnek, kb. 30 fok volt bent iden is, télen meg baromi hideg
2019. szept. 3. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 mindentudó99 ***** válasza:
72%
Annyi igaz hogy tovább hűvös marad. De ha több hetes kánikula van semmi nem érződik a nagy hűvösségből. Ugyan úgy átmelegszik mint más ház.
2019. szept. 3. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
54%
Hát nem tudom nektek hogy melegszik fel 30 fokra a beltér..Nekem vályogházam van,81-ben épült 50-es falak vannak,korszerűsítettem az elmúlt pár év folyamán,födémszigetelés,mindenhol műanyag nyílászárók..A reggeli szellőztetést követően lelépek melózni fél 7 felé,redőnyök le,akármilyen meleg volt odakint idén nyáron,33-35 fok,délután amikor hazaértem soha nem volt melegebb 22 foknál bent,és nem a hőmérő szar,öröm bemenni a házba..a hálószobámba ami olyan oldalt van hogy soha nem éri a nap,csak felkeltekor,18-19 fok volt tegnap is,délután 2-kor..és nem a kékesen lakom hanem hajdú-biharban,aki nem hiszi jöjjön el,örömmel látom,győzödjön meg a saját szemével.
2019. szept. 3. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Vályogházban élek és cseppet se mondanám hűvösnek nyáron. Kell pár nap mire átmelegednek a falak, ez nyár elején meg is történik.... és tartja a meleget egész nyáron. Most kicsit hidegebb van, de a házban még nem venni észre hogy hűlt volna a levegő.

Éjszaka a kinti hőmérséklet 12-15 fok. Gond nélkül nyitott ablaknál alszom.

Télen folytatódnak a bajok. A vályog hőszigetelőképessége nem túl jó. A falak átveszik a hideget rendesen...


Gondolom ezek más nem vályogból épült házakra is igazak lehetnek.

Ezzel csak azt szerettem volna mondani, hogy tévhitnek tartom, azt hogy a vályog házak nyáron hűvösek maradnak, télen pedig alig kell fűteni.

2019. szept. 3. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nincs ott baj a vízszigeteléssel, utolsó?
2019. szept. 3. 19:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!