Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Penész 13 év után a ruhás...

Penész 13 év után a ruhás szekrényben, miért? Mi a teendő?

Figyelt kérdés

Panelben lakom 13 éve. 4. emelet, saroklakás. Először azt vettem észre, hogy nagyon hidegek a ruháim. Kerestem egy hátulra tolt meleg pulcsit, dohos szaga volt. Kipakolom a szekrényt, penészes a belső fala. Sztem MDF lapos bútor lehet, kb 6 éve kaphattam, egy rokontól maradt.


Az igaz, hogy a szekrény teljesen rá van tolva a falra. Mellette van közvetlenül a merőleges falnál az ablak és alatta a radiátor. Mivel semmi segítségem nincsen, nem tudom egyszerűen elhúzni a szekrénysort, az egész szobát át kell pakolnom, szóval fogalmam sincs, mi lehet mögötte.


Nem értem, miért most jött elő ez. Csak a pára, vagy esetleg átázhatott valamikor a fal? Ezt honnan fogom megtudni, miután elhúztam a szekrényt? Ha a tapéta is olyan, le kell szedni, vagy kezelhető?


2020. jan. 5. 12:53
 1/10 anonim ***** válasza:
57%

"szóval fogalmam sincs, mi lehet mögötte."

Penész! Sok-sok penész!


"Nem értem, miért most jött elő ez."

Ott lehet az már régóta!

"Csak a pára, vagy esetleg átázhatott valamikor a fal?"

Lehet csak pára is, de akár panelhézag probléma is.


"Ezt honnan fogom megtudni, miután elhúztam a szekrényt?"

Onnan!


"Ha a tapéta is olyan, le kell szedni, vagy kezelhető?"

Ha 13 éve párásodik akkor az már lejön magától (vagy már le is jött).

2020. jan. 5. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Sürgősen keress segítséget, rakd el onnan a szekrényt és soha többet arra a falra ne pakolj nagy bútorokat!

Ha már a szekrényben is jelentkezik a penész, akkor a háta mögött az van, amit az 1-es írt.

Innen látatlanban nem fogjuk tudni, hogy mitől van, de lehet, hogyha megfelelően fog tudni szellőzni az utcai fal, akkor megszűnik a probléma.

Az viszont biztos, hogy a penész évszámra nagyon veszélyes, halálos betegséget is kaphatsz tőle.

2020. jan. 5. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Évek óta penészedhet úgy, hogy semmi szag?


Egyébként pedig arra gondoltam az elhúzás után, hogy honnan, miből fogom tudni, hogy mi a probléma eredete, csak belső párásodás, vagy a fal átázott pl?


Úgy emlékszem a panelillesztés tömítését tavaly csinálták meg rendesen.

2020. jan. 5. 15:29
 4/10 A kérdező kommentje:
Naivan azt hittem, hogy a nagy szekrények majd felfogják a hideget...erre nem gondoltunk akkor.
2020. jan. 5. 15:30
 5/10 anonim ***** válasza:
75%

"...honnan, miből fogom tudni, hogy mi a probléma eredete, csak belső párásodás, vagy a fal átázott pl?"


Egyértelműen ki fog derülni, csak idő kérdése.

Ha a rendbe hozott fal vizesedik, akkor valami gond van és a közös képviselő megnézeti szakemberrel és elháríttatja a hibát.

Ha a rendbe hozott fal nem vizesedik, nem penészedik, akkor csak párásodás és a szellőzetlenség volt az ok.

2020. jan. 5. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Évek óta penészedhet úgy, hogy semmi szag?"

Előfordulhat. (meg a szekrény is felfogta egy ideig, míg bírta.)


Nekünk tavaly lett felszedve a laminált padló, ami vagy 10 éve a régi faparkettán volt és cserére szorult. A legnagyobb megdöbbenésünkre vastagon állt alatta a penész, pedig semmi szagot nem éreztünk. De nem csak mi, mert mondhatnánk, hogy megszokta az orrunk, de utána közvéleménykutatást tartottunk rokonoknál, barátoknál és senki nem mondta, hogy penész-dohszag lett volna nálunk.

Nem is tetettünk aztán lamináltat, hanem tiszta fa hajópadló került oda, azóta semmi gond.

2020. jan. 5. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Nekem nem ez volt az első gondolatom, amit itt írtak, mert én is hasonlóan jártam.

De nekem nem is utca felőli fal, hanem a fal túloldalán másik szoba van.

Viszont elég nagy volt a pára idebent, amíg nem vettem szárítógépet. És mindenhol lecsapódott, a szekrényekben is.

Ezt úgy vettem észre, hogy tiszta tányért akartam kivenni a konyhaszekrényből, és tiszta víz volt.

Meg ugye az ablakokon látszott minden reggel a sok lecsapódott pára.

A szobában teregettem, nem volt más lehetőségem.

Így juthatott be a ruhásszekrénybe is. De pont ezen az oldalon mondtak egy tippet: esetleg egyszer nem vártam meg, hogy teljesen száraz legyen a ruha, és picit nyirkosan behajtogattam a szekrénybe. Ez simán előfordulhat, főleg télen, egy vastagabb ruha esetében.

Nem valami jó a fűtésem (elektromos), így abban az időben, abban a párás közegben 3 nap is volt, mire megszáradtak a ruhák.

Elképzelhető, hogy nedvesen raktam el. A penész pedig mindenhol ott van, a levegőben is, szóval csak vár a megfelelő alkalomra. Ha pedig megtelepedett, akkor onnantól terjed.

Szóval én nem vennék rá mérget, hogy kívülről jön, és a fal a penészes eredetileg.

Fa bútorból is kiindulhat a dolog.

Panelban amúgy sem annyira jellemző, bár mi nem sarki lakásban voltunk.

2020. jan. 5. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem véletlenül vannak a beépített szekrényeken szellőző nyílások. A rokontól örökölt szekrényen feltehetően nincsenek.
2020. jan. 5. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az enyémen sincsenek.

Szülőktől örökölt bútor, még valódi fa.

nincs szétlyuggatva, ez tény.

De nem is nagyon láttam még lyukas szekrénysort.

Amúgy nekünk a panelban sem voltak lyukak a beépített szekrényen.

2020. jan. 5. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Ma tudjuk elhúzni a nagy szekrényeket. A kb középen lévő kicsi mögött is találtam penészt. Nagyjából kipakoltam a szekrényeket, úgy süvít a hideg, hogy csak na, eddig semmi nem érződött.Feltapadt egy kis porcica szösz a fűrészporos tapétára, lifeg összevissza zárt ablakok mellett, szóval valahonnan a falnál bejut levegő, csodás.
2020. jan. 8. 02:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!