Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Háztulajdonosként ez esetben...

Háztulajdonosként ez esetben több jogom van a haszonélvező felett?

Figyelt kérdés

Adott egy nagy családi ház, amit én és a 4 testvérem örököltünk meg az anyai nagyszüleinktől, de ötünk közül csak én lakok itt, és a többiek nem is különösebben foglalkoznak az itteni dolgokkal, amíg nincs házeladás. Itt lakik még az édesanyám is, aki haszonélvező. Édesapám kint lakik vidéken, de hónapokkal ezelőtt végleg megelégeltem a toxikus, önbizalom-romboló, destruktív, irigykedő viselkedését és megfogadtam, hogy soha, de soha többet nem akarom őt látni és ezért tenni is fogok. Édesanyám viszont a ház körül rengeteg munkát meg szeretett volna még csináltatni az exférjével, viszont a balhénk közepette az édesapám is megfogadta, hogy soha nem jön hozzánk. Az édesanyám viszont el akarná hívni. Megmondtam neki, hogy nem akarjuk egymást látni és soha nem fog már hozzánk jönni, főleg, hogy ha rajtam múlik. Ezen kívül szívesen segítek neki (és tudok is) bármiben, csak lehetőleg akkor kérjen meg valamelyikre, amikor itthon vagyok, nem alszok és nem dolgozok máson. Ezt nem nagyon akarta tudomásul venni, elkezdte a szokásos, idegesítő affektálását, amire azt válaszoltam neki, hogy ha idehívja édesapámat, rendőrt fogok hívni, mert illetéktelen személy tartózkodik az én házamban.


Mennyire volt ez jogos a részemről? Igazából jogos volt, de nem tudom, hogy ebben a kérdéskörben mennyivel van esetleg több joga az édesanyámnak. Próbáltam utánanézni a jogban ennek, de nem nagyon tudtam leszűrni egyértelmű megfejtést, hogy én, vagy az anyám döntheti-e el, hogy ki tartózkodjon a házban. Vagy ha esetleg megtörténne a legvégső stádium, akkor kire fognak a rendőrök hallgatni?



2021. jan. 10. 10:03
 1/6 anonim ***** válasza:
87%

Édesanyád a haszonélvező, azt hív a házba akit akar.

Még ahhoz is joga lenne, hogy téged - akármilyen tulajdonos vagy - kiköltöztessen és a házat bérbe adja, vagy egyedül lakja.

Ez van!... de ha nem hiszed, ott a net, nézz utána!

2021. jan. 10. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
83%

Neked tulajdonosként, (különösen 1/4 vagy 1/5-öd?) míg a haszonélvező él, SEMMIHEZ nincs jogod. Legfeljebb ha ki akar veled cseszni, a rezsin kívül minden felújítást, állagmegóvást veled, illetve veletek fizettet.

Esetleg eladhatod a részed valamelyik testvérednek, mert más nem fogja megvenni.

2021. jan. 10. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
89%

"A haszonélvező igen széles körű jogosultsággal rendelkezik. Jogosult a dolog birtoklására és használatára. Ezen kívül jogosult arra, hogy a dolgot hasznosítsa és hasznait szedje, így például az ingatlan haszonélvezője az ingatlant bérbe is adhatja. Ezek a jogok a haszonélvezőt kizárólagosan illetik meg, tehát a tulajdonos is tartózkodni köteles attól, hogy a haszonélvezőt zavarja e jogok gyakorlásában. A haszonélvezet ideje alatt még a tulajdonos is csak akkor gyakorolhatja e jogokat, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él."

[link]


Pontozd le idióta még az ügyvédeket is, mert neked nem tetszik a válasz!

(1-es voltam)

2021. jan. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Semmi jogod nincsen, ahogy írták. Még ki is rakhat, és azt hív oda és lakik édesanyádnál, akit ő akar. Kénytelen vagy tűrni. Máshoz nincs jogod.

Ha segíteni akarsz, meg ne feltételeket szabjál, hanem osszad be, mert vannak időhöz kötött munkák, dolgok.

2021. jan. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A probléma ott kezdődik - haszonélvezettől függetlenül - hogy anyád életébe akarsz beleavatkozni! Fordított esetben, nagyon kikérnéd magadnak. Ha ő akar apáddal találkozni, akkor találkozzon, az ő dolguk, neked ha nem tetszik, akkor lehet elköltözni!

Tudom, hogy ez neked nem hangzik jól, de ez a büdös nagy igazság!

2021. jan. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
90%

Nagyon el vagy tévedve!

A házzal kapcsolatosan édesanyádnak, mint haszonélvezönek van MINDEN joga, ö dönti el, ki lehet ott, és ki nem. Ez olyan mértékben igaz, hogy akár téged is minden további nélkül teljesen kitilthat a használatból, a lábadat sem teheted be oda.


Szóval inkább fogd be a szád, ne követelözz, és örülj, hogy ott lakhatsz, mivel neked semmi, de semmi követelésed nem lehet!

2021. jan. 10. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!