Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Napkollektor utólagos telepítése?

Napkollektor utólagos telepítése?

Figyelt kérdés

Igazából arra a kérdésre megvan a válaszom hogy nem napelem, hiszen a villamos fogyasztás havi 10-15 ezer Ft között van.

Nincs jelentős villamos fogyasztó (hőszivattyú, villanyos autó, klíma stb.) Szóval a napelem csak drága dísz lenne a tetőn.


A fűtés kondenzációs gáz kazánnal van megoldva és padlófűtessel, a ház szigetelt, 2020-as építésű. A melegvíz előallítás átfolyós. Nekem ez picit pazarló, mert sok vizet kell folyatni a semmibe. Ezért is gondolkodtam egy vákuumcsöves napkollektorra. Úgy gondolom ezzel a melegvíz előállítása egy pufferrel sokkal gazdaságosabb lenne.


Kérdések:

1. Egy 4 főre méretezett 200l-es puffer tartalyos vákuumcsöves napkollektor rendszer képes ellatni minket meleg vízzel?


2. Megoldható az hogy ezzel a rendszerrel rá segítünk a kondenzációs kazán fűtésre?


3. Erre is van állami támogatás? Mert csak azért dísz napelemet nem rakatok fel hogy legyen.


4. Mennyi maceraval jár az utólagos napkollektor beépítéssel? A víz betap futott garázsból van, a kondi kazán az emeletes ház felső szinten lévő fürdőben van. (nem akarok falat szétverni és újra csempézni, tehát minimális beavatkozást)



2021. márc. 14. 18:54
 1/8 anonim ***** válasza:

Télen max. 10-15%-kal tud beszállni a fűtésbe és a melegvízbe a napkollektor, ha elég sok a napos órák száma.

Szóval ennek tükrében csak akkor ajánlott ha tényleg nem tudod mire költeni a pénzed.

2021. márc. 14. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Az a baj a napkollektorral, hogy nem akkor adja a hőt, amikor szükséged van rá. Tehát nyáron amikor eleve nem igényel annyi HMV-t az ember, akkor csúcsra jár a rendszer, sőt be is gőzöl rendszeresen (üresjárat) ami hosszú távon cseppet se használ neki (fárad a glikolos víz, állandóan cserélheted, szelepek megdöglenek).

Igen, ha van egy medencéd, akkor "benyeli" a hőtöbbletet, de ha épp nincs kéznél 20m3 víztömeged, akkor egy medence megépítése "gombhoz a kabátot" eset.


Ellenben a téli hónapokban, a nyári teljesítmény 10%-át adja, szóval lepkepuki. Nemhogy fűtés rásegítés, de még egy kis langyos kézmosó víz is nehezen jön össze.

És akkor ott az ára a rendszernek, 1,5 millától indul a történet (vákuum cső, szerelvények, hőcserélős tároló, munkadíj).


Ez szerintem magáért beszél:

[link]

2021. márc. 14. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Befektetésnek megérheti, de nagy hozamot nevárj.


1 Erre hogy válaszoljunk, mikor semmit nem tudunk rolatok??


2 Megoldható a jelenlegi rendszertől füg mennyire bonyolult


3 Én ugy tudom nincs rá kamatmentes hitel mint napelemre. De ebbe nem vagyok biztos.


4 2 csőnek el kell jutnia a napelemtől a pufferig, onnan pedig a melegviz bekőtésig. Hogy mi hol van a házatokban azt te tudod.

2021. márc. 14. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen én is ettől tartok. A napelem meg támogatással sem éri meg. Az valahogy nekem nem tűnik túl nagy üzleti befektetésnek hogy 10 év múlva már lehet hogy termel nekem némi nyereséget, mondjuk havi 60 ezret ami akkor kB.ket nagy családi bevásárlás.


Akkor még kérdés hogy minek van? Mert mondjuk ki tudom fizetni mind a napelemet mind a kollektort, de az nekem elég gyenge üzleti befektetés hogy 10 évre kifizetem előre a villamos energiát és a meleg vizet.

Akkor max akkor teszek ha eladó a házat, mert a sznobok arra mennek. :)

2021. márc. 14. 20:02
 5/8 anonim ***** válasza:

4 fős háztartás számára nem mérethatékony a napkollektor. 10-20 szobás panzióknál már viszont az, ahol napi szinten fogy több m3 HMV, egész jól ki lehet hozni a megtérülést.


Ez kicsit olyan, hogy gázturbinás erőművet sem telepítünk családi házra annak ellenére, hogy létezik néhány kW teljesítményű :)

2021. márc. 14. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Tönkremegy mielőtt megtérül, Üdv egy épületgépész
2021. márc. 15. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A napelem szoba sem jön azért hogy az eon bruttositva atvegye. Szóval költöm a pénzt értelmes dologra...
2021. márc. 15. 08:16
 8/8 anonim ***** válasza:

Én nem akarlak rábeszélni a napelemre. Nekem az van, éves szaldóban szerződtem az EON-nal. Meglepetésemre az első éves plusszt sem kellett kiszámlázzzam, elfogyaszthattam a következő télen. Szóval az a lényege, hogy amit nyáron a hosszú nappalok alatt megtermelsz plusszt, azt télen a rövid nappalok hosszú éjszakák, kéthetes köd alatt majd elfogyasztod.

Valóban, egyes épületgépészek a játék kategóriába sorolják a napelemet, mert amíg egy jó kollektor 1000 W-ot összeszed 1 m2-en, addig egy napelem 200 W körül muzsikál. Most csak a nagyságrendeket érzékeltetem. De az áramot a szolgáltatóm elraktározza nekem télire. Míg a kollektor által termelt forróvíz nyáron a füleden folyik ki, annyi van - de télen meg kevés, esetleg bonyolult vezérléssel elő tudod melegíttetni a kazánnak a vizet, mikor süt a nap.

Én már túl vagyok a tizedik éven a napelemben. Kalkulálva volt, és tönkre is ment az inverter. Teljesen önerősen, minden pályázat nélkül csináltam. Már két éve ingyenáramot használok. Most úgy tudom ismét lesznek pályázatok. Barátkozz meg a napalemmel és pályázz. Akár fűtésre is elégetheted télen, a nyáron termelt áram feleslegedet. Az inverter cserén kívül semmiféle karbantartás beavatkozás nem történt a tíz év alatt.

2021. márc. 16. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!