Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Szoktátok-e odahaza mérni...

Szoktátok-e odahaza mérni valamilyen formában a káros radioaktív sugárzást a lakásban, házban, szobákban?

Figyelt kérdés

A radon koncentrációra gondolok elsősorban, illetve az ebből eredő sugárzásra. Némely helyeken felgyülemlik a lakásban a radon és káros sugárzással árasztja el a szobákat. De a gázban is megtalálható, tehát aki sokat süt, főz és keveset szellőztet, ott is emelkedhet a radon koncentráció.


[link]



2022. jan. 17. 20:13
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
63%

a sima agyagtégla, a salakbeton pont úgy ontja a radont, mint a pincében a talaj..


Én 75 éve élek a házamban, de még nem jutott eszembe radont mérni..a kútvíz viszont fertőzött, még locsolni is tilos vele.(itt Budán)..sőt...ősztől tavaszig amlevegő iszonyat mérgező, mert a spórolós tulajok mindennel fűtenek, csak gázzal nem..


Ezek után kit érdekel a radon.

Amúgy vagy tíz éve egy vevő jött egy mérőkocsival, és megmérték van-e sugár..nos volt, ezt látta az eladó is. Rögtön eladhatatlanná vált a hegyoldali,amúgy gyönyörű örökpanorámás telke..

2022. jan. 22. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Igen, hazahoztam én is: udvaron 100-120 nSv/h, bent a házban (téglafal, betonfödém) 80-90 nSv/h, 1 kg lidl-ös banán mellett: 130 nSv/h


Csak összehasonlításképpen: 150.000.000 nSv/h jelent valós kockázatot a daganat kialakulására, 350.000.000 nSv/h körül jelentkeznek az akut sugárbetegség tünetei.

2022. jan. 23. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
63%

Ja igen, mértem már "radonos-salakos" házat. Ott 200 nSv/h volt. Kérdezték mi a normális, mondtam hogy kb. 100 nSv/h.


ÚÚÚÚúóóóóáááhhh, akkor a duplája?!? Nem kéne kimenni? <riadt arcok>

Mondtam, hogy nem, mert ha ennek a százszorosa lenne, akkor is hamarabb kapnak gégerákot az avarégető szomszédtól, mint a falaktól.

Látszott a szemükön, hogy teljesen fogalmatlanok a mértékegységekkel, 2 percig sem maradtak tovább.

2022. jan. 23. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
valahol azt olvastam, hogy a radon felezési ideje 3.5 nap. Én ezért nem értem, hogy a salaktéglás épületek miért sugároznak még mindig. valaki el tudja mondani?
2022. jan. 23. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
63%

A radon (Rn 222-es izotóp) nem a falból kerül az épületbe, hanem a földkéregből szivárog és az épületekben, mint edényekben összegyűlik.


A kohósalakban inkább C, Fe, Ca, Si radioaktív izotópjai dúsulnak fel és ezt érzékeli a műszer.

2022. jan. 23. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:
valamint a műtrágyában a rádióaktív kálium
2022. jan. 25. 00:03
 17/22 A kérdező kommentje:
Itt pl egy kkórházban talált két munkás egy műszert, amit elhoztak, szédszedték, és tele volt rádióaktív izotóppal, mindketten sugárzást kaptak https://www.youtube.com/watch?v=-k3NJXGSIIA
2022. jan. 25. 00:05
 18/22 Valentino BROssi ***** válasza:
63%
#14: A kohósalak és egy csomó bányászott anyag azért sugároz jobban a föld felszínen található anyagoknál, mert a földkéreg amiből származik is radioaktívabb. Nem feltétlen radon, más is lehet - de pl. a kőolaj/földgáz bányászatban manapság kezdik felhívni rá a figyelmet, hogy akik először érintkeznek a nyersolajjal ami akár több ezer méter mélyről is jöhet lehet nagyobb sugárzásnak vannak kitéve, mint eddig gondolták, pedig a fúrófejeket és berendezéseket már évtizedek óta radioaktív hulladékként kezelik. A kohósalak ami mondjuk egy 100-200 max. méteren levő mélyművelésű bánya ércéből maradt hátra még nem is olyan vészes az ilyen mélyről jövő szénhidrogénekhez képest.
2022. febr. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
És szoktátok-e odahaza mérni a káros szálló por koncentrációját, a pollen és metántartalmat? Széndioxid koncentrációt..? :)
2022. febr. 4. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Metionin ***** válasza:
19. Ezeket mivel lehet otthon mérni? Allergia miatt jól jönne pl. a pollen és a szálló por mérése.
2022. febr. 4. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!