Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hová tüntek a napkollektorok?

Hová tüntek a napkollektorok?

Figyelt kérdés

Néhány éve még tele voltak vele az üzletek.


Egy közeli fűtestechnikai szaküzletben demonak ki volt téve álványon az udvarra egy napollektor talán 200 literes tartállyal.

Reggel kilenckor jártam ott, megnyitottam rajta a csapot. 40-45 fokos víz jött rajta. Az idő borús volt.

Kérdeztem az üzletben, ha süt a nap, leforrázza magát, aki kipróbálja. Azt mondták, hogy le van korlátozva 55 fokra.


Ők szerelték nálam a kondenzációs kazánt. Kérdeztem, hogy napkollektorral rá lehetne segíteni a fűtésre. Kiszámolták, hogy hány panel kellene, mekkora puffer, stb. Ezzel együtt időnként rá kellett volna segíteni a gázkazánnak. A melegvíz-ellátást bőven biztosította volna. Ráadásul egy hatalmas puffer tartályt kellett volna a padlásra tenni, statikailag bevizsgáltatni, stb.


De: az akkori árakon nem érte volna meg maximum egy kisebb egység meleg vízre.



#napkollektort
2022. okt. 13. 22:41
 1/6 anonim ***** válasza:
Halott dolog lett a napelemhez képest.
2022. okt. 14. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ez a demo szet annak idején kb. 150 ezer forint volt.

Az üzletben kérdeztem, hogy mennyibe kerülne csak meleg vízre, kiépítve 4-500 ezer forintot mondtak.

2022. okt. 14. 14:40
 3/6 anonim ***** válasza:

Nézd, az igaz, hogy a napkollektor a napelemhez képest sokkal jobban hasznosítja a napenergiát, mert a napsugárzás merőlegesen beeső 1 kW-jából 90-95%-ot tud hasznosítani, míg a napelem csak 20-28% közt.

A bökkenő az, hogy ha a téli fűtésedhez méretezel egy napkollektor rendszert, akár a tetődön, akár a déli homlokzatodon, ez csak egy dolog. Télen.

De mit csinálsz azzal a tengernyi forró vízzel, amit a rendszer nyáron előállít??? A téli napfordulókor ugyanis csak 8 órát süt a nap, és 16 órán át van sötét. És kint hideg van. Ellenben a nyári napforduló idején (Szent Iván éjszakáján) viszont éppen 16 órán át süt a nap és csak 8 óra az éjszaka. És kint amúgy is kánikula van. 16 órán át süti a nap a kollektoraidat, tele van a rendszered forró vízzel. Mit csinálsz? Árnyékolod? Hűtöd? Mivel? Mert a nap meg süti és melegíti tovább! És a végén gőz lesz belőle. A füleden fog kifolyni a sok forró víz nyáron, ha a téli fűtésrásegítésre méretezed a rendszert...

2022. okt. 14. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Valami módszer biztos van rá.

A demót is valahogy 55 fok maxra állították.


- A görögöknél tele voltak a tetők napkollektorokkal és tartályokkal, pedig ott elég sokat sütött a nap.

(Nekem nincs rá ötletem.)

2022. okt. 14. 23:19
 5/6 A kérdező kommentje:
Egyébként valami olyasmi rémlik, hogy a napkollektor egy rézrudat melegít, s ha a tartályban eléri a max. hőmérsékletet a víz, leállítják a keringés, a rézrúd meg had melegedjen -régen olvastam erről valamit.
2022. okt. 14. 23:23
 6/6 anonim ***** válasza:
Simán nem gazdaságos. Ugyan annyi pénzből lényegesen jobb rendszer épithető. Ott jó megoldás ahol nagyon nagy a meleviz igény. pl uszodák
2022. okt. 29. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!