Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Miért mondják, hogy a lakás...

Miért mondják, hogy a lakás attól penészedik, mert túl jó a szigetelés, amikor pont az ellenkezőjét tapasztalom?

Figyelt kérdés

Több lakásban megfordultam már. Ahol normálisan szigeteltek a nyílászárók, ott soha nem tapasztaltam penészedést. Ahol most vagyok, ott ugyan műanyag ablakok vannak, de érzem, hogy bárhogyan állítanám be, szarul zár, jön be a hideg oldalt a guminál, és mellette penészedik a fal, meg az üveg tövében a guminál szintén. Sehol máshol nem tapasztaltam ilyet, ahol normálisan zártak az ablakok.

Ahol jelenleg penészedik a fal, azon gondolom nem fog segíteni egy festés, mert ugyanúgy be fog penészedni utána is, hacsak nem cseréljük ki az ablakot, jól gondolom?



2023. jan. 23. 14:23
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Lemaradt, hogy panel lakás 4. (legfelső) emelete.
2023. jan. 23. 14:26
 2/14 anonim válasza:
85%
Nekünk most épült a könnyűszerkezetes házunk, marha jó a szigetelés, ezáltal a ház nem tud "lélegezni". Rengeteget kell szellőztetnünk. Az ablakok alatt lecsapódik a pára folyamatosan, el is kezdett penészedni. Bár ez betudható szerintem annak is, hogy a festés meg az egyéb dolgok miatt még nem száradt ki teljesen a ház.
2023. jan. 23. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
27%
Egy elég jó légtömörre épített háznál kevés a szellőztetek egyszer. Párhuzamosan ezért vannak a szellőztető rendszerek, hogy orvosolják ezt. Nemhiába találtak ki mindent, de sokszor csak részbe alkalmaznak mindent, mert jó az úgyis; aztán meg szívnak és köpködnek.
2023. jan. 23. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

A szigeteléstől nyilván rosszabbul szellőzik egy ház, hiszen a falakra kerül néhány plusz réteg, nem nehéz belátni.


Hogy penészedik-e, az attól függ, hogy milyen a páratartalom.


Egy jól kivitelezett ház része nem csak a jó hőszigetelés, hanem a jó szellőző rendszer, vagy legalább a jó szellőztetési lehetőség.

2023. jan. 23. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
84%
A lakás a "túl jó" szigeteléstől nem penészedik. Viszont a nagyon jó szigetelőképességű, de nem megfelelően kiválasztott/beépített szigeteléstől vagy nyílászáróktól igen.
2023. jan. 23. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
96%

A páralecsapódás és az abból következő penészedés két tényezőtől függ. Egyrészt a falak hőmérsékletétől, másrészt a levegő páratartalmától. Előbbin egyértelműen javít a szigetelés, utóbbin ronthat.

A megfelelő szellőzés és szellőztetés mellett a páratartalmon sokat javíthat a pára forrásának megszüntetése. Pl páraelszívó vagy szárítógép.

2023. jan. 23. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
69%

A penész a nedves helyeken jelenik meg, nedves pedig attól lesz, hogy hideg a felület és lecsapódik rajta a pára. Jól szigetelt, hőhíd mentes ház nem tud penészedni még extrém páratartalom mellett sem, mivel meleg minden felület, nincs lehetőség kondenzációra.


A jól szigetelt és jónak hitt között igen masszív különbséget tud mutatni egy infra kamera.

2023. jan. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
39%

#7 na igen, pl 20 °C-os RH 80%-os páratartalmú levegő mellett csak kb 16 °C-nál hidegebb felületen indul meg a kondenzáció. 60%-os páratartalom esetén meg kb 12 °C-nál.

Egy tényleg jól szigetelt fal nem lesz ennyire hideg, ha 20 °C van a házban.

2023. jan. 23. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

2!

Nekem is új építésű könnyű szerkezetes házam van. Átlag 50% a páratartalom, napi 2-3x 5 percet szellőztetek, de én régen is ezt csináltam. Szeretem, ha jó a levegő.

Nekem sehol nincs penész, az ablakok teljesen szárazok.

Szerintem ott hőhidad van, hívnék egy szakit hőkamerázni. Aztán eredménytől függően tovább haladni az építő cég irányában.

2023. jan. 23. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
89%
A szigeteletlen falon sem tud szellőzni ehy ház. Nem tudom, ki találta ki ezt a hülyeséget.
2023. jan. 25. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!