Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogyan lehetséges az, hogy...

Hogyan lehetséges az, hogy nyári nagy melegben (kint alacsony páratart., esőzés nem volt) is 70% fölötti a házban lévő páratartalom, még akkor is, ha egész nap minden nyílászáró nyitva?

Figyelt kérdés
2023. aug. 23. 11:59
 1/7 anonim ***** válasza:
50%

1. lehetséges ok:


Alulról bejön a házba a nedvesség. Vagy a padló alól, vagy a falakban jön fel és azok "lehelik be" a helyiségeket.


1. lehetséges ok:


Mint egy átlag családban, fürödtök, főztök, mostok, bent teregetitek ki a ruhákat és nagyon keveset szellőztettek.

2023. aug. 23. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 nemaRendőrség ***** válasza:
100%

Hány fok van bent?

A relatív páratartalom a hőmérséklettől függ. Nagyon más mennyiséget bír el 20 fokon mint 30 fokon

2023. aug. 23. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"kint alacsony páratart., esőzés nem volt"

Biztos vagy ebben? Nem tudom, merre laksz, de azért a legtöbb helyen elég sok eső volt az elmúlt 2 hétben. Ami párolog folyamatosan.

Itt keresd ki a lakóhelyedhez legközelebb lévő mérőpontot. A legtöbb helyen az elmúlt 24 órában a legmagasabb páratartalom 85-90% közt volt, sok helyen 95 felett. Napközben, a 35 fokban persze alacsonyabb, de bent akkor is hűvösebb az idő, így ebből adódóan a relatív páratartalom is magasabb. Plusz bent még folyamatosan termelsz is párát, már a légzéssel és izzadással is, ha a fürdést, főzést, ruhaszárítást nem is nézzük.

[link]

Amúgy ha nem tetőtérben laksz, nem túl jó ötlet nappal beengedni a 35 fokot. Éjszakára kinyitod az ablakokat, reggel meg becsukod, vagy ha otthon vagy, akkor csak később, mikor már kint melegebb van, mint bent. Így pár fokkal hűvösebb marad a lakótér.

2023. aug. 23. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nézd meg a hőtérkép és páratartalom összefüggését:

[link]

[link]


Érdemes ránézni a napi ingadozásra. Estefelé ahogy hűl a levegő úgy megy fel a páratartalma 70-80%-ra.

2023. aug. 23. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
85%

Mellékeltem egy képet, amit kicsit kiokosítottam, hátha te is vizuális típus vagy, mint én. Kiválasztottam két értéket, ahol 12 gramm per liter a levegő abszolút páratartalma. Na ez a levegő kint a 26 fokban 50% relatív páratartalmat képvisel. Bent a 20 fokban meg ugyanennek a levegőnek 70% a relatív páratartalma! Szóval úgy történik a dolog, hogy a benti hűvösre lehűlve ugyanannak a levegőnek magasabb a lesz a relatív páratartalma. Holott az abszolút pártartalma ugyanaz a 12 gramm köbméterenként. Ha kifagyasztanál kint és bent is 1-1 m3 levegőt, mind a kettőből 12 gramm jég fagyna ki. De kint 50% a relatív páratartalom, bent meg 70%. Mert bent hűvösebb van.

[link]

2023. aug. 25. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5-re reagálva:


Ezért szokott lenni, hogy télen sokkal szárazabb a benti levegő. Hiába van a kinti levegőnek 80-90% páratartalma, az abszolút vízmennyiség amit fel tud venni az sokkal kevesebb (lásd táblázat, mínusz fokoknál már csak 2-4 gramm).


Így szellőztetéskor beengedjük a friss levegőt abban csak néhány gramm víz lesz, ezért lesz az, hogy akár 20% körülire is leeshet a páratartalom.

2023. aug. 25. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2023. aug. 25. 14:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!