Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Milyen jogalappal költözhetek...

Milyen jogalappal költözhetek be egy több tulajdonossal rendelkező ingatlanba?

Figyelt kérdés

A párom 12/16 részben tulajdonosa egy ingatlannak, ahova be szeretnék költözni. Hogyan tehetem ezt meg hivatalosan úgy, hogy a tulajdonostársak közül 1 személy ehhez nem kíván hozzájárulni?

Tulajdonrészre köthető bérleti szerződés, szívességi lakáshasználati szerződés, haszonélvezet, befogadói nyilatkozat stb.?

Rögeszméje lett a ház, mert "csak" 2/16 része van benne és ezt nem hajlandó elfogadni. A ház egyöntetű döntés alapján eladásra kerül, viszont nekem fel kellett mondanom az albérletemet, mert lakhatatlanná vált, penészes, így eladás előtt leszek kénytelen ideköltözni.



febr. 7. 16:37
 1/6 anonim ***** válasza:
84%

A többség hozzájárul?

Akkor a párod mellé bevonulhatsz.

Haszonélvezetet nem vehetsz. Az nem adható el.

Szívességi lakáshasználati, lakásbérleti szerződés köthető.

Nem mennék bele ilyen felállásba, amúgy.

Bérelj másutt.

febr. 7. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg a többség engedélyével a "párod" szobájába beköltözhetsz, de semmiféle jogot nem tudsz szerezni.

Emellett ha úgyis eladják, teljesen értelmetlen ötlet lenne odamenni.

Ha van egy kis eszed, keresel egy normális lakást, amit kiveszel, aztán a "párod" vagy megy veled, vagy rájössz, hogy ennyi volt a kapcsolat.

febr. 7. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%
Nincs semmilyen jogalapod odaköltözni. Plusz azt írod eladják, akkor nem is értem mit akarsz ott...
febr. 7. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Tisztánlátás végett; az ingatlan azért lesz eladva, mert a párom és én ennek az árából és a félretett pénzemből veszünk egy kisebbet, tehát az új ingatlanba is együtt megyünk. A többi tulajdonos pedig nem tart rá igényt. Miért menne albérletbe mellém, ha jogszerűen itt lakhat? Ez hirtelen szükségmegoldás csupán, amit szeretnénk hivatalossá tenni. Köszönöm az eddigieket, ügyvédhez fordulok.
febr. 7. 17:41
 5/6 anonim ***** válasza:
76%

Kérdező, a tulajdonosnak - résztulajdonosnak is joga van beköltöznie az ingatlanba. Ha a másik résztulajdonosok ebben megakadályozzák, akkor kérhető tőlük többlet használati díj - a tulajdoni arány mértékében. Kb. az ilyen lakás bérleti díjának ez esetben 12/16-d része.

De ez a tulajdonosra, a párodra vonatkozik.

Sokat keresgéltem a neten, hogy választ kapjak arra, a párod, mint résztulajdonos egyedül dönthet-e arról hogy ki költözzön be vele vagy kell-e hozzá a többi tulajdonostárs engedélye is. Nem nagyon találtam rá semmit, csak ezt:

"Tulajdonostárs joga

23.12.10.

Tisztelt Ügyvéd Úr! Azt szeretném kérdezni, hogy van egy családi ház, ami közös tulajdon a férjemmel 1/2-ed arányban. A férjem elhagyott, de előtte a fiát bejelentette az ingatlan lakcímre. Erre az ingatlanra szól az állandó lakcíme. Ebben az esetben, hogy a férj nem tartózkodik otthon, a fiának (aki nem közös gyermek, keresőképes felnőtt) mennyi joga van a házban tartózkodni az apuka nélkül? Illetve tudok-e tenni valamit annak érdekében, hogy elmenjen az ingatlanból?


T. Hölgyem! A tulajdonostárs engedélyével használhatja az ingatlant, ott lakhat. Lakás kiürítése iránt pert indíthat."

Ez alapján az ügyvédi (rövid) válasz alapján nekem úgy tűnik, hogy NEM kell a tulajdonostársak engedélye, ha a párod, mint tulajdonos beleegyezik, hogy te vele beköltözz az ingatlanba akkor ezt a többieknek engednie kell. Szívességi ingatlan használóként fizetni sem kell nekik érte.

Az osztatlan közös tulajdonban az egész ingatlant használhatja minden tulajdonos. Vagyis a 2/12 részt birtokló is beköltözhet és az egészet használhatja - csak célszerűbb megbeszélni a megosztását. Ilyen formán ez elindíthat egy háborúskodást, hogy a párod mellé beköltözöl te, erre a másik tulaj is enged beköltözni valakit, a harmadik is .... csak hogy bosszantsátok egymást.

Ha valaki tud ennek ellent mondó szabályt, leírást választ akkor kérem mutassa meg!

[link]

febr. 7. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Igen, jól írja az 5-ös válaszoló.

Nézzük a Ptk-t:

"5:74. §

A tulajdonostársak mindegyike jogosult a dolog birtoklására és használatára"

Tehát ha nem megosztható az ingatlan, és más értelmű megállapodás sincs érvényben, akkor a teljes lakást használhatja minden tulajdonostárs, tulajdoni hányadtól függetlenül.

"5:80. §

Saját tulajdoni hányadával a tulajdonostárs jogosult rendelkezni."

Tehát a tulajdonostárs megmondhatja, hogy a családtagja vagy ismerőse is használhatja az ingatlant, és ehhez nem kell a többiek beleegyezése.

Kivéve: ha ezzel a többi tulajdonostárs ott lakása már lehetetlenné válik. (De ha együtt költöztök be, akkor már a tulajdonos ott lakása önmagában elég lenne, hogy más ne akarjon beköltözni, tehát egyetlen plusz személyre nem lehet fogni.)

De még ilyen is van:

"5:78. § [Határozathozatal]

(1) A tulajdonostársak – ha eltérően nem rendelkeznek – szótöbbséggel határoznak a közös tulajdont érintő kérdésekben. Minden tulajdonostársat tulajdoni hányada arányában illeti meg szavazati jog."

Tehát ha nektek megvan akár csak az 51% (mint ahogy 75% van), akkor akár ki is adhatjátok egy idegen családnak a házat, a többieknek abba sincs beleszólásuk. (Természetesen, a tulajdoni hányaduk arányában kell részesedniük a haszonból.) De ha ti költöztök be, abba meg aztán végképp nem köthet bele a 2/16-os illető. És ha azt mondjátok neki, hogy költözzön be ő is nyugodtan mellétek, tehát nem zárjátok ki, akkor még többlethasználati díjat se kell fizetnetek neki. Mert akkor az ő döntése, hogy nem akar odaköltözni.

febr. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!