Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mekkora garázs kell (minimum)...

Mekkora garázs kell (minimum) egy autónak? Építhetek garázst engedély nélkül a portámra?

Figyelt kérdés

Jó, természetesen tudom, hogy elvileg nem építhetek semmit engedély nélkül.

Viszont, a (sarok)portánkon szabadon álló ház építésére van lehetőség. 3 éve építkeztünk, akkor 6 méter előkertet és 6 méter oldalkertet kellett lehagyni (ami ugye a miénk, el van kerítve kerítéssel, de elviekben nem építhetem be)ami nagyon nagy kitolás..

Hátra felé nem szeretnék építkezni, mert az túl nagy teret venne el az udvarból, viszont ott áll az a 6 méteres oldalkert, amit az ég világon semmire sem tudok használni.. csak befüvesíteni, ültetni rá. Viszont, mivel ott folyton árnyék van, így egy növény sem szívesen marad meg, amit én szívesen ültetnék. Így gondoltam építenénk oda egy kis fa garázst, ahova be tudnánk állni az autónkkal, és tudnánk odabent tárolni a bicikliket, fűnyírót, tűzifát...stb.


Rájöhetnek valahogy, hogy garázst építettem? Viszonylag elhagyatott hely, alig jár erre autó. A szomszédok rendesek, biztos nem jelentetnének be a garázs miatt (pláne, hogy ők is építettek olyasmit, amire nincs engedélyük)

Másrészt, 2 méter magas örökzöld (átláthatatlan) sövény veszi körül a házunkat, így nem is lenne feltűnő a garázs.

Még egy kérdésem lenne... Minimum mekkora garázs kell egy autónak? Mekkora legyen a garázs ajtaja? Én úgy gondoltam, hogy kb 3 méter széles ajtó kéne.


Köszönöm a segítségeteket!


2011. dec. 17. 16:01
1 2
 11/11 anonim válasza:

A gépjárműtároló kialakításának méreteit pillanatnyilag (utolsó frissítés: 2012. 08. 24.) a 253/1997 (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK) 6. sz. melléklete szabályozza - nemcsak az alaprajzi méreteket, hanem a lehajtó lejtését és a fordulási sugarat is.


Eszerint, ha a garázshelyet 3 oldalról fal veszi körül, az egyállásos garázs minimális mérete 2,70 x 5,00 m.


A jogszabály a kétállásos garázs méretét külön nem határozza meg, azonban a megadott adatokból ez is kiszámolható. Az előzőekből következik, hogy a faltól a gépkocsi tengelye minimum 1,35 m-re kell legyen. Mennyi hely szükséges a két autó között?


A rendelet szövegében szó van 2,40, 2,45 és 2,50 m széles parkolóállásokról – ez nyilván a parkolóházakra vonatkozik. 2,40 m széles parkolóállás esetén a két gépkocsi tengelye között is 2,40 m a távolság. Tehát a kétállásos garázs minimális szélességi mérete elvileg eszerint 1,35 + 2,40 + 1,35 = 5,10 m, a hossza pedig 5,0 m. Vegyük figyelembe a garázskapu szélességi méretét is: például ha 5,00 m széles szekcionált kaput szeretnénk beépíteni, belül a falnyílás mindkét oldalán a szereléshez szabad helyet kell biztosítani, amelynek a pontos mérete a garázskapu típusától függ. Célszerű ezért a garázs szélességi méretét legalább 5,25 m-re választani.


Fontos, hogy a jogszabályban megadott méretek 4,8 x 1,8 m vízszintes befoglaló méretű gépjármű figyelembevételével lettek meghatározva! Ha nagyobb autó vásárlását tervezzük, a garázs szélességi és hosszméretét is növelni kell. Természetesen akkor is, ha a garázst tárolásra is szeretnénk hasznosítani.

2013. jan. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!