Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Úgy érzem átvert a főbérlőm,...

Úgy érzem átvert a főbérlőm, ilyenkor mit tennétek a helyemben?

Figyelt kérdés

Kivettem egy bútorozott, picike lakást. A főbérlő asszony milliomos vállalkozó, aki befektetési célból vett lakásokat, ezeket adja ki. Mellette van más bevétele is, szóval nem kenyérre kell.


Ingatlanközvetítős ismerősön keresztül találtam.

Amikor megnéztem, akkor jeleztem, hogy szép, szép, de elég borsos áron adja ki.

Akkor arra hivatkozott, hogy igen ám, de ő ebből még adózni is fog, és nem is keveset.

Rendesen fizetem neki a bérleti díjat, a rezsit, egy összegben.

Rákérdeztem kis idő után, hogy most akkor én nem kéne, hogy valamilyen számlát is kapjak? Kertelt, terelt elég rendesen, hogy majd negyedévente/félévente ad számlát, ami adózás miatt jobb lenne neki, de lesz számla. Viszont a csekkeket meg ugye havonta kell fizetni. (Ha akartam volna, tudom fél évre előre fizetni a rezsit és a bérleti díjat, és úgy ad számlát egyben. Hát kösz, nem...)

A bérleti szerződésben (sajnos) benne van, ha egy éven belül felmondok, akkor nem kapom vissza a két havi kauciót. Nem kis összeg, ebből tudnék tulajdonképp másik lakásba menni.


Elég világos a helyzet, hogy a főbérlő asszony nem fizet adót a bevétel után, és nem is akar, csak én fizethetem továbbra is a jó magas bérleti díjat, vagy bukok egy nagyobb összeget, ha nem tetszik, és lelépek. (Az ingatlanos csajra is nagyon mérges vagyok, hogy "segített" egy ilyen bérleti szerződést aláírni, neki érteni kéne hozzá. Gondolom, az a pár forint többet ért neki, mint az ismeretségünk. )


Most erősen gondolkodom, hogy fel fogom jelenteni a nőt a NAV-nál. Aztán fizethet, ha akar, ha nem.

Vajon fognak vele foglalkozni?

Több lakása van, amit kiad albérletbe, tehát havonta több százezres nagyságrendű bevételből nem adózik, viszont tudjuk, hogy akinek ennyi pénze van, az érdekes módon mindent meg szokott úszni.

Érdemes ebbe belemenni?



2012. okt. 18. 11:25
 1/6 intrepid ***** válasza:
0%
Ha számlát kapsz, akkor le tudod vonni az adóalapodból? Vagy miért lenne ez fontos neked? Szeretsz ott lakni? Ha van jobb lehetőség, akkor esetleg jelentsd fel, de ha nincs, akkor felesleges bonyodalom.
2012. okt. 18. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 kovpet ***** válasza:
16%

Az, hogy nem ad számlát, nem jelenti azt, hogy nem adózik utána. Ha nincs adószáma, akkor nem is tud számlát adni, de be tudja vallani a jövedelmet és adózni tud utána.


Ha sokallod a bérleti díjat, akkor miért vetted ki a lakást?

2012. okt. 18. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Azért vettem ki, mert közel van a munkahelyemhez, normális a környék, és nem igazán van bőséges választék ebben a városban. Valamilyen szinten meg is nyugtatott, hogy nem fogják egyik napról a másikra eladni a fejem felől a lakást, és adót fizet a tulaj. (Nem bírom az "adóelkerülős-sumákolós" verziókat, bármennyire is elterjedt, és bármennyire is vagyok balek emiatt.)


Azt elfogadtam indokként, hogy azért ennyi, mert adózik belőle.

Viszont ha nem adózik: akkor tényleg balek vagyok, ha kifizetem a drága lakbért. Elmenni se tudok, mert akkor nem adja vissza a kauciót.

Számla pedig azért kéne, mert ebből tudnám, hogy tényleg leadózza.


Hangsúlyoznám, hogy nem egy nyugdíjas néni kiegészítését csapolnám meg, hanem egy fukszos-brilles, 30 millás Audival furikázó vállalkozót, akinek kb. 8 lakása van a városban, és ezek szerint eszébe sem jut adózni több százezer bevétel után. (Gondolom ebből telik a kicsikocsira meg a többire. :((( Pont az a típus, akitől kiráz a hideg.)


Tehát jóformán csak az érdekel, hogy ilyen esetben kimegy a NAV körbenézni, vagy le se sz..ják? Ha a kozmetikusom nem ad számlát 500 forintról, őt meg tudják büntetni (jelzem: ő bezzeg mindig ad számlát). Érdekes módon nem vagyok benne 100%-ban biztos, hogy ennyi eltitkolt bevétel után foglalkozni fognak egy pénzes emberrel.


Lassan lejár az egy év, és akkor mindenképp dobbantok. (Bár van egy olyan sejtésem, hogy a kaucióért akkor is keményen harcolnom kell, mert nem fogja önként és dalolva visszafizetni.)


Elég lenne vajon a bérleti szerződésünk másolata a feljelentéshez?!

Rajta van, hogy kivel, melyik lakásra, és milyen összegről van szó. Már csak az a kérdés, hogy megmozdulnak, vagy "futni hagyják"?

2012. okt. 18. 11:59
 4/6 anonim ***** válasza:
42%

Szerintem mivel több lakást ad ki, biztos nem engedheti meg magának, hogy lebukjon, valószínű adózik utána. Egyébként meg fura vagy, képes vagy többet fizetni a tudatért, hogy adózik utánad, ha meg nem, akkor meg sokallod? Tulajdonképpen egy elmélet miatt fizetsz.

Ha nem adózik, majd jól megbüntetik, felnyomhatod, de tuti, kideríti, hogy te voltál és jól megkeseríti majd az életedet a törvényes kereteken belül, mert ugye elmenni nem tudsz egy ideig.

2012. okt. 18. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerződést kivel kötötted?


Ha mint magánszemély adja ki, akkor évente, az SzJA bevalláskor kell adóznia, számlát nem tud adni, ezt a szerződés helyettesíti.

Ha mint cég adja ki, akkor lehet havi (csak nagyok), negyedéves (a döntő többség), éves (kevés ezek inkább eva körösök) áfabevalló, de függetlenül, hogy milyen ütemezésű, lényegtelen, hogy mikor, milyen gyakran adja a számlát, se előnye, se hátránya nem származik belőle.

2012. okt. 18. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
71%

Nem kötelező számlát adnia, de egy átvételi elismervényt azért kérj tőle, mikor kifizeted. Viszont kötelező bevallania és adóznia utána, ez tény.

Az árban megegyeztetek, az eldőlt, amikor rábólintottál. :(

A minimum egy évbe én nem mentem volna bele. Jelenleg egy olyan lakásban lakom , ahol fél év volt ez a határ, de szerencsére már lejárt.

Szóval szerintem hagyd, nem fogja levinni a díjat, csak mert feljelented. Talán hazudott, mikor az adóra hivatkozva határozta meg az árat, de ez nem bűn, csak szemétség.

2012. okt. 18. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!