Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Fég CR-6 gázszelep digitális...

Fég CR-6 gázszelep digitális kijelző műszerének hibájára van megoldás?

Figyelt kérdés

Nem egy létfontosságú inkább csak kényelmi dolog, mert ha lehajolok, a kémlelőablakon keresztül lehet látni ha már ég a gyújtóláng.


A kérdésem az volna, hogy pontosan mit mér ez az áramkör? Próbáltam a termoelem feszültségét mérni, de mind sikertelenül. Mekkora az a termoelektromos jellemző ami hatására már nyitva marad a termomágneses biztonsági gázszelep?


Idézek, hogy hogyan kéne működnie:


„Digitális gyújtóláng üzemállapot kijelző: Gombelemről üzemelő 2db. (piros és zöld) led-dióát tartalmazó kijelző, amely a piezólektromos feszültség megjelenésének hatására aktivizálódik (gyújtási kísérlet) és a termofeszültség alapján a gyújtási folyamatról ad tájékoztatást a felhasználónak. Előnyös, ha a felhasználó a gyújtólángot nem vagy csak nehezen látja. A kijelző segítségével a felhasználónak a gyújtógombot csak a ténylegesen szükséges ideig kell nyomva tartania, mely minden esetben fokozza a vevők elégedettségét a termék iránt. A kijelző a gyújtási folyamat befejeztével automatikusan kikapcsol, hogy a gombelem élettartama minél hosszabb legyen.˝


A gond az vele, hogy miután megjelenik a piezoelektromos feszültség, működésbe lép a piros LED valamint minden szikráztatásra felvillan rajta a zöld LED, de ennél több sosem történik.


Az egyik saruja a testesléshez csatlakozik, míg a másik gázszelepnél lévő termoelem toldásához, amiből kiáll egy saru, valamint egy kiálló vezeték körülöleli a gyújtókábelt.


Az áramkörön találtam egy trimmerpotit, de tekergethettem bárhová, a másik LED huzamosabb időre sosem hajlandó kizöldülni, kivéve egy esetet, amikor lehúztam a sarut a termoelemről, ha nincs kialakítva az áramkör, világít a zöld LED.



2013. jan. 5. 02:02
 1/7 A kérdező kommentje:
Ezt kihagytam: egy darab CR2032 típusú gombelemről működik, annak feszültsége 2,99V szóval szerintem nem a lemerülése okozza a hibát.
2013. jan. 5. 02:03
 2/7 A kérdező kommentje:
Valamint amúgy a konvektor hibátlanul üzemel. Új FÉG (szürke) CR6 gázszelep amire ez a műszer is pattintva van, és F-8-as gyújtóégő.
2013. jan. 5. 02:05
 3/7 anonim ***** válasza:

"Digitális gyújtóláng üzemállapot kijelző"


Szerintem már ez is becsapós!

A leírás szerint ugyanis csak a gyújtási/szikráztatási folyamatot jelzi vissza! Működési elve az indukción alapul, a szikrát adó gyújtófeszültség villogtatja a zöld LED-et. A gyújtóláng égését nem figyeli:"A kijelző a gyújtási folyamat befejeztével automatikusan kikapcsol,"

A termoelem egyébként nagyon alacsony feszültséget ad, viszont nagyobb áramerősséget, hogy a mágnes működni tudjon.

2013. jan. 5. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Szerintem nem becsapós.

Azt írja, hogy a piezoelektromos feszültség megjelenésének észlelésekor kapcsol be az áramkör és a termofeszültség alapján ad visszajelzést.

Egyébként ennek korszerűsítése ez a LED-es vacak.


[link]


A termofeszültséget esetleg meg tudod mondani hány volt körül alakul? Multiméterem is döglődik újabban, lemerült az eleme.


Egy dolgot már megpróbáltam. Amelyik vezeték körbe van tekerve a gyújtókábelen, letesteltem, azaz odanyomtam a gázszelep fém részéhez, és ekkor úgy láttam, hogy mintha jól működne.. Zölden világított a LED, és a gyújtóégő eloltása után nagyon villódzva, de átváltott pirosra. Csak ennek így az a hátránya volna, hogy így le lenne testelve az indukció ami beindíthatná az áramkört.

Az áramkör másik oldalán egyébként egy LMV324M SMD IC található.

2013. jan. 5. 20:24
 5/7 A kérdező kommentje:

Úgy értem a végét nyomtam oda, mert szabadon kiáll belőle a vezeték. Csak simán el van vágva, nincs leszigetelve.

Még majd megpróbálom felcserélni a kéket a pirossal, hátha.

2013. jan. 5. 20:27
 6/7 A kérdező kommentje:

Hm, így 10 évvel a kérdés kiírása után az lett a dolog vége, hogy új visszajelző műszert nem vettem akkoriban, már kapható volt, viszont a régi OCB-t szétbarmoltam a gyakorlatbanságom miatt, ezután leforrasztottam róla mindent, beszkenneltem lapolvasóval, végül legyártotta nekem egy srác, bár a poti lábának furatait elméretezte, azzal még volt nem kis bonyodalom, de nem csak az én gondom lett..


Időközben kiderült, az is, hogy LM324-es IC-vel hiába próbáltam pótolni a lelkét, az egy alacsonyabbak feszültségek működő LM324V típusú IC (már ha fejből jól írom) de mindenképpen a plusz betűjel a hangsúlyos, mert az jelzi.


Végül az áramkör a végső javítás után már működik, jó pár éve hibátlanul, egyszerű pákával megtanultam 0603ay SMD-ket is felpakolni,kapott egy sárga (gyújtóláng ég) és egy kék (power on) LED-et kényem kedvem szerint. Lehetett volna fordítva is, a gyújtóláng nem feltétlenül sárgás, hanem jó esetben kék elvégre... :-)

2023. febr. 9. 12:40
 7/7 A kérdező kommentje:

már = bár

PCB = PCB

feszültségek = feszültségen

0603ay = 0603-as

no comment..

2023. febr. 9. 12:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!