Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Lehet két kandallót egy...

Gorba kérdése:

Lehet két kandallót egy kéménybe bekötni?

Figyelt kérdés
Szeretnénk egy kéménybe a házunk alsó és felső szintjén is egy-egy kandallót bekötni, ugyanazon kéménybe. Elég nagy a kémény átmérője. Nem fog a felső szinten bejönni a füst, ha csak lent van begyújtva?

2013. jan. 7. 20:50
 1/9 A kérdező kommentje:
Azt nem írtam, hogy zárt kandallót szeretnénk, aminek van ajtaja, barkácsboltban is lehet kapni...
2013. jan. 7. 20:51
 2/9 Hegedűs István ***** válasza:
Egy kéménybe több kályhát csak azonos szinten és azonos lakásban lehet bekötni, úgy hogy a kályha füstcsövének átmérője nem lehet nagyobb a kémény átmérőjénél. Kazánt, illetve kandallót viszont csak 1-et lehet bekötni.
2013. jan. 7. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Tehát akkor egy ilyet sem lehet bekötni: [link]


Olvastam más topikban ezzel kapcsolatban pro és kontrákat, van akinél több van bekötve, és semmi problémája sincs, másnál meg jön a füst a fentin.

2013. jan. 8. 08:04
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem lehet, sőt: TILOS!
2013. jan. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Miért tilos?

Gondolkoztam olyanon, hogy hátha van erre valami szelepes megoldás és akkor biztos nem jön vissza a füst a felső szinten, találtam is erre valamit:


A pillangószelep helyes használata:

Ha van pillangószelep beépítve a kazánunkon, akkor ezt a kazán és a kémény között találjuk, vagy ha a kazánban van akkor a kazán tetején.

Begyújtási fázisban teljesen függőlegesen, nyitott állapotba kell tartani, ha a kazán és a kémény elérte az üzemi hőfokot némiképp zárni kell, hogy a füstgázok kiáramlását lassítja ezzel emelve a kazán hatásfokát. A zárás mértéke mindig a kazántól, a tűzifa minőségétől és a kéménytől függ, ezért tapasztalati úton lehet jól beállítani. Akkor működik helyesen, ha záráskor nem csökkenti az üzemi hőfokot 55-80 fok alá. Fontos tudnivaló, hogy ha rakni akarunk a tűzre, vagy bármiért kinyitjuk az ajtót, a pillangószelepet nyitott állapotba kell állítani, mert különben könnyen kicsaphat a füst az adagoló ajtón. Ez modernebb, gyárilag épített változat esetén automatikusan kinyit, ha kinyitjuk az ajtót. Szerepe akkor jelentős, ha nagy huzatú kéményre kötünk, viszonylag kis kazánt, ebben az esetben 5-15 % kivett energiatöbbletet jelenthet a helyes használata.

2013. jan. 8. 09:56
 6/9 Hegedűs István ***** válasza:
80%
Az előírásokat nem véletlenül találták ki. Az, hogy valakinél hallomásból tudjuk, hogy működik nem jelent semmit. Legalábbis azt jelenti, hogy vannak még emberek akik képesek kockáztatni családjuk életét csak azért mert így olcsóbb. Nem csak a felsőbb szinten kiáramló füst a veszélyes, hanem fordított üzemnél / amikor fent fűtünk lent meg nem/ a leáramló szénmonoxid is halálos csapda lehet. Füstcső útját semmilyen szerkezettel nem szabad elzárni még ideiglenesen sem. Kályhát, kazánt, kandallót csak úgy szabad üzemeltetni, hogy a füst elvezetése automatikus legyen, és semmilyen beavatkozást ne igényeljen a füst elvezetése. Tehát ez a most "ezt megnyitom, ezt meg elzárom" megoldás egyértelműen tilos. Csak egy példa. Mi van akkor ha pl. olyan személy gyújt be aki erről semmit sem tud? Ha túl nagy a huzat akkor a beáramló levegő mennyiségét kell korlátozni és nem a füstcsövet elzárni. Legyen bármilyen vastag a kémény ha nincs beáramlás akkor nincs huzat se.
2013. jan. 8. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A legelső panellakásokat 1958 végén építették. Nem volt központi fűtés , minden lakásba két kémény. A konyhai a szomszéddal közös kémény. A két szobába egy kémény két cserépkályhával. Ezt tényként közöltem, de a lényeg


azonos tüzelőt használó két kályha beköthető egy kéménybe.

A bekötés magassága MINIMUM 30 cm szintkülönbséggel lehetséges. Az egymás alatti lakások egy kéményre voltak kötve ( 3 emelet + földszint )

2013. jan. 8. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a te válaszodat is. Kapok pro-t és kontrát is. Ezekben a régi panelokban esetleg nem ilyen kémény volt?:



Gyűjtőkürtős szellőzők (133. ábra):


Legfeljebb 10 helyiség bekötésére alkalmasak. A becsatlakozás több szintről is lehetséges, de csak azonos jellegű helyiségek köthetők ugyanabba a gyűjtőkürtőbe.


Szellőzőkürtők készülhetnek tömör égetett agyagtégla falazatból a kéményekhez hasonlóan vagy ugyancsak falazott szerkezetként válaszfaltéglából. A viszonylag nagysúlyú előregyártott vibropréselt elemekből készített szellőzőket egyre inkább vékonyfalú műanyagból vagy aluminium lemezből készített könnyű kürtők alkalmazása váltja fel.

2013. jan. 9. 08:22
 9/9 A kérdező kommentje:
Nah most látom, hogy hülyeséget írtam, mert ez szellőző, csak kéményekről szóló cikkben van :D
2013. jan. 9. 08:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!