Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Milyen praktikákkal lehet...

Milyen praktikákkal lehet "hűteni" a családi házat a nyári melegben légkondi nélkül, vagyis hogyan lehet megelőzni, hogy olyan meleg legyen bent, mint kint?

Figyelt kérdés
2008. jún. 2. 11:10
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Én azt szoktam csinálni hogy korán reggel mikor felkellek és még nincs olyan meleg kiszellöztetek,utána viszont az ablakokat becsukom redönyt lehúzom és estig ki se nyitom!Bár hátránya az hogy sötét van a lakásba!
2008. jún. 2. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Légkondi nélkül csak az a megoldás van amit az első hozzászóló írt. Annyival egészíteném ki, hogy én este mikro újból kinyítok mindent akkor bekapcsolom a ventilátort, mert így könnyebben cserélődik ki a levegő. Napközben ha otthon vagyunk, akkor csak azokat a redőnyőket engedem le amelyiket süti a nap, így azért nem vagyunk tök sötétben, na meg a ventilátor megy ezerrel. ha nem vagyunk otthon akkor mindegyik redőny lent van.
2008. jún. 2. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Először csak azokat az ablakokat csukjad, amelyik oldalon a Nap süt.

És akkor csukjál, amikor kint már kb. ugyanolyan meleg van, mint bent.

Este a nyitásnál ugyanez fordítva.

Betehetsz egy kis ventillátort az ablak közelébe, hogy hozza be a hűvös levegőt.

Napközben pedig fújhatod vele magad (messziről).

Tehetsz egy lavórba hideg vizet, és bele a lábadat - amíg jól esik. Ha van leolvasztós hűtőszekrényed, akkor jeged is van (néha).

Vagy időnként kezet (kart, homlokot) moshatsz hideg vízzel.

2008. jún. 2. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

nagymamám lakásában laktunk egy ideig. 3. emelet nyugati fekvés, panel. Amíg nagymamám élt, az volt amit itt elöttem javasoltak. Ajtó, ablak becsuk, zárva minden.

Amikor mi odaköltöztünk úgy döntöttem, hogy jöjjön a változás, legfejebb nem jön be. Tárva nyitva minden, állandó enyhe kereszthuzat. (keletre is volt ablak) A rendszer maradt, mert a így jobb volt a klíma. Melegebb volt ugyan, de mozgott a levegő, ami egyrészt jobban hűt, másrészt nem engedi, hogy elszálljon a lakás páratartalma Ugyanis minél nagyobb a páratartalom, annál kevesebbet ér az izzadás, az izzadás pedig emeli a páratartalmat.


Ha van a ház két ellentétes oldalára ablakotok, akkor inkább legyen minden nyitva, mert jobban jártok. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom.


Ha nagyon melelegetek van, akkor meg fogni kell egy spriccelős viráglocsolót, tenni bele fizet (nem kell, hideg, sőt jobb a szobahőmérsékletű) és azzal végigspriccelni egymást. Ne csurogjon, csak permet. 30 percig, de lehet tovább is tuti.

2008. jún. 2. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
100%

A meleget lehet enyhíteni : pl úgy ha lefürdesz.

Hatásos.

2008. jún. 5. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
100%
a fent leírtak mellett a szüleim kora hajnalban körbeslagolnak ami nem olcsó viszont amíg szárad elég kellemessé teszi a reggelt.Estefelé szintén slagolás a növények miatt is.
2008. jún. 5. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
91%
Diófát kell ültetni az ablakok elé, vagy vadszőlővel, borostyánnal befuttatni a házat. Esetleg hőszigetelés ;-)
2008. jún. 5. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Én azt olvastam, kifejezetten építész szakirodalomban, hogy az az árnyékolástechnika a legjobb, ami az ablaküvegen kívül van, mert be sem engedi a napsugarakat az üvegen belülre. Ugye a reluxa az már a beengedett sugarakat nem engedi tovább a lakás belseje felé. Manapság nagyon divatosak az erős színű vakolatok. Nem jók. A hófehér veri vissza a napsugarakat leginkább. Aztán a homlokzati hőszigetelések, más nevén DRYVIT rendszerek nemcsak ki nem engedik a meleget télen, hanem be sem engedik azt nyáron. Nagyon sokat ér egy külső fedett terasz, aminek a teteje olyan szögben áll, hogy a nap nem süti közvetlen az ablakot. Építész barátom magyarázta el, hogy ő úgy szokott házat építeni, hogy a terasztető a téli alacsonyan futó nap sugaraival mintegy melegítse a hőcsapdaként funkcionáló üvegeket, de a nyári, magasabban futó nap sugarait pedig kitakarja. Tehát a délutáni nap által ért oldalon érdemes egy fedett teraszt csinálni. És nem utolsósorban nagyon számít a tető szigetelése. Ugyanis a tetőt süti a nap szinte egész nap. Ha nem jól szigetel, akkor szellőztethesz, ventillálhatsz. Ez pont a tetőterek rákfenéje. Aztán van egy, talán kicsit hajmeresztő és offtopic elméletem. Mikor a Balcsin nyaraltam, megfigyeltem, hogy akármekkora a forróság, ha a parton a kocsi alá tettem be (árnyékba) a hűtött italokat, mág órák múlva is hidegek voltak. Ez mutatja, hogy a napsugár sokszorosan intenzívebben melegít, mint a környezeti levegő melege. Tehát elvileg, ha a háztető fölé egy pártíz centivel egy másik tető kerülne, ahol a pártíz centis légrés a külső réteg melegét elszállítaná felfelé, akkor az alulról folymatosan beáramló hűvösebb levegő nem engedné a ház valós tetejét átmelegedni. Gondolom, hogy nálamnál lényegesen okosabb építészek fogják mondani, hogy ennek mi a neve vagy van már hasonló, ez csak a kis "józan paraszti ész" által gondolt dolog volt. De visszatérve, a külső redőny vagy a spaletta a közvetlen nap ellen nagyon jó, illetve a jó hőszigetelés nyáron is meghálálja magát. Azt is olvastam, hogy a rönkfaházak nem melegednek fel, illetve a szendvics szerkezetű könnyűszerkezetesek sem.
2008. jún. 8. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
42%
Nekemis ez a problémám. Tulajdonképpen most szedek szét egy hűtőgépet, motort, bordát, mindent ami hasznos, csak a szekrény megy a kukába, mert már tiszta rozsda. Az az egy problémám, nem tudom hogy lehet kivenni még a fagyasztó részt a szekrényből. Esetleg ha valaki tudna segíteni, írjon emailt :)
2008. aug. 3. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

locsoljuk a tetőt.

nem tudom mennyire hatékony és költséghatékony, de mi egyszer a kerti öntözőt (ami jobbra-balra forog és levélszerűen permetezi a vizet) tettük fel a melléképület tetejére egy vendégség idejére és a szomszédos patakból szivattyúztuk bele a vizet. egy családi háznál nyilván kicsit komolyabb kivitelezés szükséges.

akinek van tó vagy patak a szomszédjában az próbálkozhat vele. esetleg kerti kúttal, bár azzal lehetnek gondok.

úgy hallottam, hogy dubajban és környékén is úgy hűtik a házakat, hogy a tengerből pumpálják fel a vizet.

2014. jún. 9. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!