Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Milyen okai lehetnek a falakon...

Milyen okai lehetnek a falakon és plafonon lévő repedéseknek?

Figyelt kérdés
Üdv Mindenkinek,szeretnék segítséget kérni. 15. kerületben egy 4 emeletes kis társasház földszintjén van egy eladó lakás, amiben gondolkodom, de eléggé ijesztő volt, hogy a falakon és a plafonon elég mély repedések vannak. Nem azok a vékony kis hajszálrepedések, amikkel még meg lehetne barátkozni, hanem annál jóval markánsabbak. Továbbá a szoba egyik sarkában a fal szürkés, pedig nem konvektor van, hanem távfűtés. Természetesen rákérdeztem, és azt a választ kaptam, hogy semmi gond nincs, a sötét folt a fűtés miatt van, a repedés meg nem tudni mitől, de simán helyrehozható. Várom és megköszönöm ha kapok reagálást, eléggé bizonytalan vagyok, és megvezethető is. Köszönöm, hogy olvastok.

#földszinti lakás #falak repedése.
2013. febr. 9. 10:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A repedések általában attól keletkeznek, hogy a ház alapja elmozdul, egyik helyen megsüllyed, vagy a másikon kiemelkedik, esetleg elcsavarodik az alap, vagy ilyesmi. Ez egy természetes folyamat, attól van, hogy a föld is folyamatosan mozog az alap alatt. Tömörödik, vándorol, ez pedig hatással van a rá épített alapra, azon keresztül pedig az egész házra. A folyamat lassú, évente néhány tized, vagy néhány egész millimétert jelent összesen, de ugye hosszabb idő alatt ez összeadódik. Ráadásul nem is lineáris a folyamat, van hogy gyorsul vagy lassul, ez is sokmindentől függ, pl. talajtípustól, tengerszint feletti magasságtól, felszíntől, talaj víztartalmától, stb.


Minél régebbi az épület, annál több és nagyobb repedés jöhetett benne létre az idők folyamán, és minél régebben volt utoljára kifestve benne, annál inkább látszanak ezek a repedések. Általában nem jelent különösebb problémát, ugyanis ahhoz igen sokat kell mozdulnia a háznak, hogy a gerendák lecsússzanak a tartófalakról, inkább a gerendákkal párhuzamosan szoktak megjelenni a repedések, ahogy a gerendák távolodnak egymástól apránként. Festő könnyen el tudja tüntetni ezeket a repedéseket, betömi glettanyaggal, és nem látszik. Panelháznál ritkábbak a repedések, és inkább az élekben szokott jelentkezni, ahogy a panellapok elmozdulnak egymáshoz képest. Ha nagyon zavarónak találod a dolgot, de a lakás tetszik eléggé ahhoz, hogy egy statikust kifizess érte, akkor hívj egyet, hogy mérje fel a lakás állapotát.


A szürke foltot pedig valószínűleg penész okozza, a penészesedést pedig általában a nem elegendő, vagy rosszul kivitelezett szigetelés. Kicsapódik a rosszul szigetelt, hideg falra a pára, és ettől lesz nedves, vagy a talajvizet szívja a fal, de okozhatja pl. csőtörés vagy beázás is.

2013. febr. 9. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ahogy az előző írja ,igaza van! És a sarokban a feketeség is azt jelzi ,hogy régen volt kifestve. Nincs kellőképpen karban tartva a lakás. Ez lehet akár jó is ,mert látod ,hogy 15-20 év alatt mi történt a falakkal.
2013. febr. 9. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
szerintem ha az alap jó és mozdul, akkor egybe kellene mozdulnia és nem szabadna a falnak sok helyen repednie, vagy az alap is megrepedt?, akkor viszont nem stabil a föld alatta, ami mindig repedni fog. de lehet, hogy az utcán a nagy forgalom és vibráció miatt van, ilyen is előfordul. meg kellene nézni a többi lakást is, akkor többet mondana, én megnézetném egy statikussal is, többet tud mondani és többet fogsz tudni.
2013. febr. 9. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Én nem venném meg ezt a lakást.A statikus sem tud rögtön véleményt mondami ilyemiről, általában "üvegtörés-próbát" csinálnak, de ehhez általában 1 hónap kell: egy-egy gipszpogácsát tapasztanak a leggyanúsabb repedésekre, amibe belenyomnak egy üvegdarabot,Ha ez az üvegdarab egyszercsak elreped,azt jelzi,hogy a folyamat (a süllyedés) nem egy egyszeri történés volt, hanem folyamatosan zajlik most is.Attól függ,mennyi idő alatt repedt el az üveg, abból lehet következtetéseket levonni.De én a helyedben ezt már most levonnám.
2013. febr. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a gyors segítséget, ennek megfelelően fogok lépni.
2013. febr. 10. 10:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!