Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Ha a családnak azt mondom,...

Ha a családnak azt mondom, hogy készüljünk fel a következő árvízre azzal, hogy felhalmozunk pár tízezer forintért a túléléshez alapvetően szükséges eszközöket és ételeket, akkor lehülyéznek. Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Már távol élek a rokonaimtól, akik egy olyan településen laknak, amit max. 2-3 évente mindig részben elönt az árvíz.

Ott laknak a szüleim, testvéreim és oldalági rokonok is.


Mindig a következő a forgatókönyv: Áradás van, mindig elönti a házaikat, bokáig ér legtöbbször a víz. Pár napig alig jön külső segítség (nem háborgok emiatt, csak mondom), amikor is maguktól kellene kezdeni valamit. Általában a szomszédok adnak nekik enni, meg nincs semmilyen cucc, amit magukkal vinnének otthonról, ami hasznos. Mindig elhagyják a házat és pár napig ott alszanak, ahová a menekülők mehetnek (pl. tornatermek). De olyan is volt már, hogy hajléktalanok voltak pár napig.


Én így képzelem el: Vennének annyi konzervet (akár nem egyszerre, hanem folyamatosan felhalmozva), amivel 3-4 napig biztosan nem kellene éhezniük.

Lenne egy átlagos méretű utazótáska, amit megtöltenének hasznos holmikkal.


zsebkés

tűzgyújtó eszköz

ví­zfertőtlení­tő tabletta

mini lámpa

elsősegély-felszerelés (ragtapasz, láz és fájdalomcsillapí­tó, hasfogó)

multifunkciós szerszámok


Ez nem minden és lehet ezeken is vitatkozni, de a koncepciót értitek.


És erre nem hajlandóak pénzt áldozni, pedig viszonylag gazdag család vagyunk és nem tűnne fel nekik egy ekkora kiadás.


2013. júl. 9. 17:22
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
Én alapból nem értem azt, hogy miért építkezik valaki árterületre és aztán miért lepődik meg, ha elönti a víz. :) Nem rád céloztam, csak úgy általában mondom. Az ilyen emberekkel nem lehet mit csinálni... vagy nem előrelátók, vagy lese sz.rják, mert megszokták, vagy alapból a külső segítséget várják, mert ők ugyan nem tehetnek semmiről. Hogy te mit tudsz csinálni? Ha ők nem hajlandók kicsit előre gondolkodni, hagyd őket lógva. Erőszakoskodni felesleges. Én is próbálom anyumat rávenni arra, hogy legyen előrelátóbb, de egyszerüen képtelenség. Így szokta meg... és aztán ha baj van, akkor meg azt mondja, hogy ő tehetetlen, szerencsétlen és különben is. Most erre mit mondjak? Néha összeveszünk, de előrébb nem jutunk. Se ő nem ért engem, se én őt. Másként gondolkodunk...
2013. júl. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ezek nem drága dolgok. A konzerveket meg bármikor meg lehet enni ha éppen lusta elmenni az ember reggelit venni legfeljebb pótolni kell. A honvédségnél anno a lejárat előtt adták megkajálásra a konzerveket, mert elvileg átlag 5 évig tarthatók el, vagyis 5 hadseregnyi kaja volt elraktározva. Szerintem ma nincs ilyen ami hiba. Nálunk itthon mindig van 2-3 hétre elég konzerv. Mindig azt veszem ami finom, de akciós, viszont nem azért olcsó mert már régi.
2013. júl. 9. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Melyik területen lakik a családod? Ha a Duna mentén, akkor azt kell mondjam, fölösleges ezt ennyire előre megtervezni. Elég jól kiszámíthatók az áradások. Általában már jó egy héttel előre tudni lehet, hogy jön a víz, sőt sokszor ilyenkor már azt is, hogy nagyjából hol fog tetőzni.

Én amúgy is annak a híve vagyok, hogy 1-2 konzerv mindig jól jön, így van is, pedig közel sincs víz. Ha szólnak, hogy jön a víz és akkora víz jön, hogy a ti házatok úszni fog, akkor el kell menni bevásárolni, ásványvizet venni, konzerveket, tartósabb kajákat. Felkészülni arra, hogy esetleg nem lesz villany és gáz, nem lesz iható a csapvíz.


Ha a Tisza mentén laktok, illetve fent a Sajó és egyéb viszonylag kisebb folyók mentén, akkor érdemes "betárazni", mert ott gyakorlatilag a felsőbb területeken lévő nagyobb eső hatására is pillanatok alatt jöhet fel a víz.

Mondjuk én akkor is túlzásnak tartanám a nem tudom hány napi kaját előre megvásárolni, ami lehet évekig fog porosodni a polcon és onnan kerül majd a kukába, de mint említettem, azért néhány legyen otthon, ahogy alapvető élelmiszerek is, így ha beüt a krach, akkor is kibírják amíg érkezik a segítség.

Az meg ilyen helyzetekben teljesen természetes, hogy segítik egymást a szomszédok, bár kicsit én is furának érezném, ha ez egy oldalú lenne.

2013. júl. 9. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nekem is van ismerősöm aki ott lakik közvetlen a Duna mellett. Ott is még a kisebb árvíz idején is már a házukban van a víz. A mostani nagyon durva volt a házuk alsó szintjét szinte teljesen elöntötte a víz, persze védekeztek azzal azért jóval többet tudtak megvédeni de így is bekerült a víz a házba szóval durva volt.

Ők örökölték a házat és kényszerből költöztek oda sajnos pedig nem akartak.

Én sem értem miért építenem közvetlen a Duna közelébe házat ha bármikor áradhat de ez most más téma.

Jogos hogy összekészítesz túlélő csomagot, bár nem árt egy sátrat mellé, és biztosítani egy olyan helyet ahová menekülni tudnak árvíz idején hogy ne a tornaterembe kelljen meghúzniuk magukat.

Nekem is a munkatársam háza szintén veszélyben volt, de nem volt vészes az áradás miatt viszont ő nekik is el kellett hagyniuk a házat mert a hatósági emberek felszólították őket. Igaz ők tudtak hova menni szerencsére, de én segítettem nekik a költözésben mert autójuk nem volt és percekig győztem a rendőröket hogy engedjenek be oda mert segítenem kell aztán végül egy fejes elintézte hogy bemehessek oda, de nehéz volt.

Én inkább gátakat húznék fel hogy legalább védve legyenek azok a házak ha már oda húzták őket.

2013. júl. 9. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Egy Duna méretű folyót nem fogsz tudni még több gáttal kordában tartani. Minél közelebb teszed a vízhez, azt anná kisebb helyre próbálod beszorítani, amihez azért már bika töltések kellenének. Egyrészt ez rengeteg pénz, másrészt kisebb kárt okoz a víz, ahogy szépen magától emelkedik a vízszint, mint amikor átszakad egy gát és zúdul át neki csapódva mindennek, amivel csak találkozik.


Akik ár, illetve hullámtérben laknak, azok vagy eleve nem is kaptak lakóház építésére engedélyt, vagy valahol el "fusizták", amiről a ház építtetői tudtak nagyon jól (azaz az első tulajdonos), vagy weekend házba költöztek ki, amit meg lábakra szokás építeni pont azért. Az, hogy mostanában nem volt nagyobb árvíz, sokakat felbátorított, hogy beépítsék az alsó szintet is, azok vállalják a tettükért a felelősséget és ne sírjanak.

Nálunk is van olyan városrész, ami üdülő körzet, még is 80 embert telepítettek onnan ki az árvíz idejére és még meg voltak sértődve, mint mindig ha jön a víz. Mindenki tudja nagyon jól, hogyan kerültek oda hatalmas családi házak, hogyan kerültek ki ezekre engedélyek. Tudták, hogyha nagy víz jön úszni fognak, még is oda költöztek, hát akkor így jártak...

Azokat sajnálom, akik rákényszerültek, hogy ilyen helyre menjenek lakni, de talán évi 1-2 alkalommal max ki lehet bírni, szerencsére nagyobb víz nem is jön olyan gyakran.


Hülye lenne az állam néhány 100 ház miatt milliárdokat költeni új gátrendszerre és mi, adófizetők is hülyék lennénk ez ellen nem tiltakozni. Ahol töltés szakad, avagy nincs is kiépítve, oda tegyenek, újítsák fel, hogy ne kelljen komplett falvakat kitelepíteni, de csak azért ne tegyenek a víz mellé egy új töltést, mert egy amúgy weekend-ház övezet megúszik, ha jön a víz.


Egyébként nem is egészséges úgy a házban élni, hogy féllábszárig ér bent a víz. Ilyenkor érdemes elköltözni arra az időre, amíg levonul az ár, én legalábbis ezt tenném. Így is jól jön a csomag, ami egy hátizsákba bepakolva vár, ha árvizet jósolnak.

2013. júl. 10. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Én alapból nem értem azt, hogy miért építkezik valaki árterületre és aztán miért lepődik meg, ha elönti a víz. :)"


Mert például nálunk a fairtások miatt a házunk mellet lévő kis patak nem bírja elvezetni a hirtelen jött felhőszakadások vizét. Ez csak az utóbbi 10 évben kialakult jelenség, de azóta már háromszor elöntött minket a víz. Tehát nem feltétlenül az a hülye, aki odaépítkezett, csak az építkezés óta megváltoztak a környezeti viszonyok.

2013. júl. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 kovpet ***** válasza:
Szerintem felkészülni sosem árt. Akármi lehet. Ha meg már megvan a cucc, akkor abból nem lesz baj, legfeljebb nem használjátok soha.
2013. júl. 10. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!