Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kertes házban lakók! A mindenn...

Kertes házban lakók! A mindennapi beszédben a ház lakóterét lakásnak vagy háznak hívjátok? Pl. Hogy mondanátok, "bent a házban", vagy "bent a lakásban hűvös van"?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, amikor meg akarjátok különböztetni az ingatlan belső lakótér-részét pl. az udvartól, meg pl. a pincétől... Tehát amikor kimondottan pl. a szobára + egyéb lakóhelyiségekre gondoltok összefoglalóan...

Vmilyen értelemben nem lenne jó erre "lakást" mondani, mert az inkább a társasházi lakásokra vonatkozna, egy kertes ház meg általában egyetlen lakásból áll... De ugyanakkor meg a "háznak" mondjuk meg a pince vagy a padlás is a része lehetne, ami meg gyakran nem lakótér... (szal abba is bele lehetne kötni...)



2013. aug. 1. 22:38
 1/5 anonim válasza:

A kertes házunk kapcsán a ház kifejezést használjuk. Pl. "Jó hűvös van a házban." Ugyan a ház része a padlás (és lehetne a pince is, igaz, nekünk nincs), de a szövegkörnyezetből, illetve a beszédhelyzetből azonnal tudni fogja a beszélgetőpartnerem, hogyha azt mondom, "Kitakarítottam a házat", az nem azt jelenti, hogy felcipeltem a porszívót a padlásra a létrán, és ott is alaposan kitakarítottam. Nyilván, ha konkrétan szeretném leszűkíteni, hogy hol takarítottam, akkor pontosan megnevezem. Pl. Kitakarítottam a konyhát. (De lehet, hogy a hálószobát nem.)

Tehát bele lehet kötni, hogy a ház része pl. a tetőtér, vagy a pince, de mindennapi beszédről van szó, ebből adódóan pedig tudjuk jól, hogy a hétköznapi szövegkörnyezetben sokszor vannak pontatlanságok, de azt a közös ismeret, az egyértelmű szituáció és a szövegkörnyezet kiválóan ellensúlyozza. :)

2013. aug. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én is házat szoktam am mondani... És idegesít is, aki a környezetemben mindig lakást mond... (Különösen, ha idegeneknek, és lehet, h azt hiszik, h csak vmi panelben lakunk, vagy ilyesmi... xD) Itt nem én vagyok az a fél, aki szerint a "lakást" kell használni. xD
2013. aug. 1. 23:26
 3/5 anonim ***** válasza:
Házat használjuk.
2013. aug. 2. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nekem a ház, az ház, a lakás meg lakás. Akkor nem tartom magam ehhez, ha nem tudom, a beszélgetőpartnerem miben lakik, de akkor is többnyire házat mondok.
2013. aug. 2. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Háznak hívjuk, az udvart udvarnak, a teraszt terasznak és a kamrát kamrának. Általában a pince nem a lakótér része, máshonnan megközelíthető mint a lakott rész így nyilván a legtöbben különbséget tesznek. És ugyan ez vonatkozik a nem használt padlástérre, értelmetlen lenne azt mondani, hogy "a házban" , mert az ott lakóknak sem esne le elsőre, hogy "Ja apu nem a konyhában van, hanem a padláson pakolja a lomokat"
2013. aug. 2. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!