Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mit jelent a fűtőérték?

Mit jelent a fűtőérték?

Figyelt kérdés
Ez a hőérzetre is hatással van?Hogy lehet,ha mondjuk egy gáz,s egy fatüzelésű kazán 65 fokra van állítva,akkor különbség van a kettő közt?

2014. jan. 6. 19:27
 1/10 A kérdező kommentje:
[link] Olvastam már ezt is,de nem sokat mond nekem.
2014. jan. 6. 19:28
 2/10 anonim ***** válasza:

A fűtőérték azt határozza meg, hogy egy bizonyos mennyiségű fűtőelem (pl a földgáz vagy a fa, ami ég a kazánban), mekkora hőt termel. A földgázba nincs beleszólásod, mert azt a szolgáltató adja, abba belekever különböző adalékanyagokat, ezáltal változik a fűtőértéke is. Példa: nem mindegy, hogy 1 liter vizet a gázon mennyi idő alatt forralsz fel. Ha nagyon rossz a fűtőértéke a gáznak, akkor sokáig tart.


A fatüzelésnél meg a fa típusa a meghatározó. Egy fenyőhasáb szerintem nagyobb lánggal ég (v. kevésbé ég el hamarabb), mint egy akácfa hasáb. (nem tudom, csak tippeltem, és a példa kedvéért)


Mindenesetre ha a kazánnál a fűtővíz 65 fokra van állítva, akkor maximum annyit érezhetsz, hogy fatüzelésnél hamarabb melegszik fel a víz, ezáltal a radiátorok is.

2014. jan. 6. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi,én is erre gondoltam,tehát,ha mondjuk rosszabb a gáz fűtőértéke,akkor a gáz is lassabban ér el,s rosszabb minőségben ér el a kazánhoz.Így akkor nem is biztos,hogy 65 fokra melegíti,miközben egy csomót fogyaszt.Igaz?
2014. jan. 6. 19:39
 4/10 anonim ***** válasza:
A gáz nem ér el lassabban, és azért a láng felmelegíti a kazánban a vizet 65 fokra. De ha alacsony a fűtőérték, akkor ez tovább tart.
2014. jan. 6. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Tehát,akkor mondjuk pl.sokáig csak 50 fokon megy a fűtés rossz fűtőérték mellett.Értem.
2014. jan. 6. 22:26
 6/10 A kérdező kommentje:
S miközben lassan melegszik fel,a gázóra csak pörög-pörög,de meleg nincs,nagyon jó.
2014. jan. 6. 22:27
 7/10 anonim ***** válasza:

nem érted egészen.

ha gyengébb a fűtőérték, akkor értelemszerűen több kell belőle.

gyengébb gázzal is eléred a 65 fokot, csak több köbméter kell hozzá, vagyis hosszabb idő alatt melegszik fel 65 fokra.

2014. jan. 7. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A gáz szabvány fűtőértéke 34 MJ ±5%, ami azt jelenti, hogy 32,3 MJ és 35,7 MJ között van.

Ezt levetítve 1 liter víz felmelegítésére (20 fokról 95 fokra):

A gáztűzhely legyen 1,5kW-os, a hatásfoka 35% (ez azért van, mert a melegítésnél a hő nagy része az edény mellett felszáll és nem a víz melegítésére fordítódik).

A víz fajhője 4,1868 kJ/kg*K, ami 75 fok melegítésénél 314,01 kJ. Ezt elosztva a hatásfokkal kb. 900 kJ kell ahhoz, hogy a gáztűzhelyen felmelegítsük.

Ha a gáztűzhely névleges teljesítménye 1,5 kW, akkor 34 MJ fűtőértékű gázból 1 óra alatt 0,1588 m3-t használ el.

32,3 MJ fűtőértékű gázból a 900kJ teljesítmény az 0,027864 m3 gázt jelent, amit 0,1754 óra alatt, vagyis 10,5 perc alatt „jön ki” a tűzhelyből, vagyis ennyi idő kell a melegítéshez.

35,7 MJ fűtőértékű gázból a 900kJ teljesítmény az 0,025210 m3 gázt jelent, amit 0,1587 óra alatt, vagyis 9,5 perc alatt „jön ki”.

Ebből láthatjuk, hogy a gáz fűtőérték különbségből nem származik nagy eltérés, (még ha a legnagyobb fűtőérték különbséggel is számolunk) viszont a víz mennyisége egyenesen arányos az idővel, tehát 1,1 l vízhez 10 helyett 11 perc kell, ha 10 fokkal hidegebb a víz, akkor szintén kell plusz több mint egy percet várhatunk a melegítésre.

Az, hogy mennyi idő alatt forr fel a vizünk, nagyon sok mindentől függ: a víz kezdeti hőmérsékletétől, a víz mennyiségétől, van-e huzat a tűzhelynél (ez csökkenti a hatásfokot), mikor nézünk rá az órára stb…

Lehet szidni a gázszolgáltatót, de nem is ő adja a gázt, ő csak szállítja. A gáz fűtőértékét gázátadó állomásonként határozza meg a MOL, a szolgáltató csak elviszi neked. Ráadásul nem is m3 fizetsz, hanem MJ-t, amit folyamatosan mérnek.


A kérdésedre a válasz: a hőérzetre nincs hatással a fűtőérték, viszont a fatüzelésnél nem lehet állandó hőfokot tartani. A víz hőmérséklete begyújtásnál sokkal nagyobb, ezért melegebb is a lakás, viszont a beállított értéket sem tudja sokáig tartani, mivel leég a tüzelőanyag.


Ja és igen, nem tudtam aludni…

2014. jan. 7. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A fűtőérték a tüzelőanyag kinyerhető energiatartalmának a köznapibb megnevezése. Tehát minél nagyobb kinyerhető energiamennyiség van a tüzelőanyagban, annál nagyobb a fűtőértéke.
2014. jan. 7. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Oké.Köszönöm.Most már világos.
2014. jan. 7. 17:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!