Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mennyire fűti ki?

Mennyire fűti ki?

Figyelt kérdés
Nemrég költöztem egy házba,ami 150 nm-es tetőteres,23 éves ház,ahol nincs központi fűtés,s egy 8kw-os kandalló van csak lépcső közelben.(Tudom még messze a tél),de hány fok lesz az emeleten így,hogy csak ez a mód van.Esetleg tapasztalatok érdekelnének(kipróbálni nem tudom,nincs most itthon fa,meg már nem is fűtenék).
2014. ápr. 14. 22:42
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez elsősorban a szigetelésen múlik... 8 kW pont az a teljesítmény, ami lehet roppant kevés és bőven sok is, a szigetelés (s az elvárt meleg) függvényében.

S hogy fent vagy lent lesz-e melegebb, az is szigetelésfüggő. Nem tudom, a kandalló hogyan működik, folyamatosan le tudja-e adni ezt a teljesítményt, gondolom, igen.

Persze vannak más tényezők is, a fűtéshez hozzájárulnak az elektromos gépek és a házban levő emberek is... Minél jobban szigetelt a ház, illetve minél enyhébb az idő, annál komolyabb a szerepük. De a szigetelés a döntő.

2014. ápr. 15. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Jól mondja az előttem szóló.

Sajnos ha nincs megfelelő hőszigetelés a homlokzaton és a tetőtéri födémen, akkor egyrészt éjszaka is fel kell kelned majd fát rakni a kandallóba, másrészt a kandallótól távol lévő részeken (fürdőszoba, háló, emelet) több fokkal hidegebb lesz, mint a kandalló közelében, és ez nem fog kellemes konfortérzetet adni. Ha dolgozó ember vagy, akkor délelőtt ki fog aludni a tűz a kandallóban, és délután mire hazaérsz, egy kihűlt ház fogad. És a begyújtás után is alig fog emelkedni bent a hőmérséklet, mert kint a naplementével zuhan a hőfok.

Sürgősen próbafűtést kellene csinálni, hogy mennyire kóser a kandalló, és szakembert kellene hívni aki felméri, hogy mi a teendő!

2014. ápr. 15. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Bizony, van ilyen probléma gyenge szigetelésnél, folyton fűteni kell, különben kihűl a ház :( Laktam rossz hőszigetelésű házban (sima B30-as tégla), aprócska cserépkályhával az alsó szinten, ami úgy 4kw-nak felelt meg. A ház kb. 70 nm-es volt. Sosem volt meleg a cserépkályha közvetlen közelét kivéve (meleg alatt 18 fokot értek, illetve akkoriban még a 16-ot is elfogadtam volna), a tetőtéri szobák sarkában még jeget is találtunk (a fenti ablakok szerintem nem voltak egészen jók, bár ugyanolyan szolidan hőszigetelt duplák voltak, mint lent). Amikor a szobámban 13 fok alá esett a hőmérséklet, leköltöztem az alsó szintre, így nem fagytam meg. Igaz, kemény téli időszak volt, de az enyhébb időszakokban sem volt elég meleg.

Ugyanez lehet a helyzet 150nm és 8kw esetén, ugyanilyen szintű hőszigetelési képességnél.

Mára picit nagyobb a ház és nagy súlyt fektettünk a szigetelésre, bár padlószigetelés nincs. Amennyire tőlünk telt, megközelítettük a passzív ház szintjét... Negyedannyit fűtünk és meleg van (18-20, nekünk ez az ideális).

Ha kihagyunk fél nap fűtést, nem sok minden történik, legfeljebb esik a hőmérséklet fél fokot. A hőtároló tömeg is fontos itt. Nagy hőtároló tömeg esetén (ez a tipikus, tégla, beton, s ez nincs meg a könnyűszerkezetes házaknál) szellőztetés után hamar visszamelegszik a szoba télen is s ha csupán pár napig -20 fok van, nincs tragédia, ha csak annyit tudunk fűteni, amennyi enyhe fagyban épp elég. A nagy hőtároló tömeg átad kicsit a hőjéből, a falak kicsit hűlnek, majd visszatöltődnek, amikor tudnak.

2014. ápr. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!Talán majd 2 év múlva lesz központi fűtés,addig meg kandalló.Bár gyerekkoromban nem nagyon volt 14-15 foknál több,ahol aludtam.
2014. ápr. 15. 16:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!