Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Házilag lehet valahogy a...

Házilag lehet valahogy a gyertyába kanócot rakni?

Figyelt kérdés
Szeretnénk gyertyát önteni, de nem tudjuk hogy miből lehet csinálni bele kanócot. Azt már olvastam, hogy lehet venni!Előre is köszi a válaszokat!

2014. nov. 16. 14:02
 1/4 anonim ***** válasza:
82%
A gyertyát eleve a kanócra szokták önteni. De ha már van egy beletlen gyetyád, akkor egy hosszú, egyenes dróttal először szépen keresztül kell fúrnod. Ha felmelegíted, mindkettőt, akkor könnyebb lesz. A gyertyát csak addig melegítsd kézmeleg vízben, míg meg nem lágyul kicsit. Ha megvan benne a lyuk, akkor egy vastagabb cérnát, vagy vékonyabb madzagot (lehetőleg pamut vagy len, de semmiképpen se gyapjú vagy műszálas) cérnát kell keresztülügyeskedni a lyukon. Ezt legkönnyebben úgy tudod megtenni, hogy a cérna végét visszahajtod, majd az így kreált "kengyelbe" illeszted a drót végét, és az egészet keresztültolod óvatosan a lyukon. Ha kijött a másik végén, kész is vagy. Csak meg kell gyújtanod egyik végét, a lecsorgó viasz pedig majd eltömíti a lyuk maradékát.
2014. nov. 17. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Égetni is akarjátok a gyertyát, vagy csak dísznek?

Ha égetni is, érdemes keresni valami hobbiboltot vagy ilyesmit, és venni. Gondolom, a gugliban már utánanéztél, milyen jellegű helyeken lehet venni.


Én gyerekkoromban öntöttem mindenféle színes gyertyákat, gömbölyű izzó üvegébe. (A végét kibontottam, az üveget csavarhúzóval kitördeltem onnan.) Öntés után az üveget óvatosan összetörtem.

Színes hímzőcérnát sodortam össze több szálat, az volt a kanóc. Nem égett úgy, mint a rendes bél, de azért tűrhető volt. Talán több szálat kellett volna összesodorni. (Már nem emléxem, hány szál volt.)

2014. nov. 18. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A kanóc anyaga a lényeg elsősorban, és csak utána a vastagsága. Az anyaga nem függvénye semminek a gyertyával kapcsolatban,Legjobb a pamutszál, lehetőleg ne sodrott, hanem fonott legyen, mert ez megfelelően porózus, megfelelő mértékben szenesedik, és szenesedés után is megtartja porózusságát és alakját (a felszívott viasznak köszönhetően). Az összecsavart pamutszálak azért nem az igaziak, mert égés közben hajlamosak szétnyílni, így túl nagy lesz a gyertya lángja, aminek hátrányát lentebb fejtem ki.

A gyapjú is jó lenne, de az szenesedés közben göbösödik, így már nem tudja felszívni a cuccot (ugyanez a helyzet a műszálas dolgokkal). A len vagy kender madzag is jó, csak az kevésbé porózus mint a pamut, kevesebb anyagot tud felszívni, Így kisebb lánggal ég, nehezebben gyullad meg, és hajlamosabb a kormolásra.


A kanóc vastagságát a gyertya vastagságához kell mérni. Ebben nem tudok arányszámot mondani, próbálgatni kell. Ha túl vastag, akkor túl nagy lesz a lángja, így túl nagy térben olvasztja meg maga körül a viaszhengert, így az oldalt is túlságosan elvékonyodik, így pedig elereszti kifelé a folyékonnyá váló viaszt, így a gyertya anyagának jó része nem elég, hanem lefolyik az oldalán.


Ha viszont túl vékony a kanóc, akkor túl vastag réteg marad meg a gyertyából, és egy cső jön létre égetésekor. Ez önmagában nem probléma, a baj akkor kezdődik, ha már elég mélyen beégett a kanóc a gyertya belsejébe. Ilyenkor ugyanis egyre nagyobb mennyiséget olvaszt le a keletkező hőmennyiség a gyertya testének belső felületéről, ami a kanóc tövében fog összegyűlni, és a szintje hajlamos lesz magasabbra nőni, mint a kanóc magassága. Így a gyertya állandóan ki fog aludni, úgy kell kifaragni a közepéből a kanócot, így megint csak egy csomó gyertyaanyag kárbavész.

2014. nov. 18. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Úgy döntöttünk hogy veszünk azóta van már egy csomó gyertyánk! :D
2014. nov. 23. 18:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!