Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Több családi ház közös fűtése...

Több családi ház közös fűtése alternatív módon?

Figyelt kérdés

Várostól nem messze, egy kis utcában lakunk, pár család. Felmerült, hogy lehet össze kellene fognunk és valamilyen fűtési rendszert kelene közösen megvalósítanunk. Van aki fával, van aki gázzal fűt, de összefogva olcsóbban is ki lehetne hozni.

Pl. közös geotermikus kút fúrása, esetleg termálvízig lemenni, így közösen. Kb. 5-8 család lenne benne, az utca hossza kb 300m.

Tudtok ötleteket adni, milyen lehetőségek vannak? Még azt is beszéltük, hogy van egy telek 2M-ért, az utca közepén, amit közösen megvennénk, hogy azon hozzunk létre egy "központi kazánházat, kutat...valamit." és a maradék területre pedig napelemeket telepítenénk.


2014. nov. 16. 22:48
 1/2 anonim ***** válasza:

közös lónak túros a háta


-nem fog menni ez 5-8 családdal,mindig lesz egy ,aki nem ért valamivel egyet,és ő nem megy így bele ,

-azért írom ezt ,mert itt nálunk volt 4 ház,és középre letettünk egy nagy gáztartályt ,mind a négy lakáshoz cső ment,mérőórával,

-az első télen úgy összevesztünk a pénzen,hogy lekellet zárni az egészet,és megint fával fűtünk,

2014. nov. 17. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki az utca egyik oldalán lakik?

A vezetékeket a közút alatt már karcos lenne átfúrkászni.

Meg ez a 300 méteres 2 méter mély árok elég borsos többletköltséget jelente!


Termálvízig lefúrni?

Úgy tudom, ez csak a törésvonalak mellett lehetséges. Nekem van 2 db 100 méter mély geotermikus furatom, de jelenleg 12 C fokos a víz benne. Nyáron, amikor klimatizáltam vele, és én pumpáltam le a hőt, akkor volt 16 fokos. A két darab 100 méteres szondát 1,5 MFt-ért fúrták, plussz 200 eFt volt a bányakapitánysági engedélyeztetés. Ez egy 10 kW-os hőszivattyút lát el.

Ennyi a majdnem passzivház misőségű födém- és hőszigeteléssel ellátott házam hőigénye.

Jelenleg H tarifával fűtök, 1 kWh 25 Ft. A COP 5-ös, azaz 1 kWh áramfelhasználással 5 kWh hőenergiát nyerek.


De mindezt nagyon gondos és alapos helyzetfelmérés és komoly tervezés előzte meg. Aki fával fűt, annak 60-70-80 C fokos előremenői vannak. A hőszivattyút meg alacsony, 35-40 fokos előremenő hőfokhoz találták ki. Szóval az csak padló és felületfűtésre jó, és olyan házakhoz, ahol a hőszigetelés egészen kiváló!


A napelemek telepítésével megint gond van, mert az egyetemes szolgáltató, akinek feltáplálnál napsütésben, csak az adott fogyasztási helyen engedi elfogyasztani a többletáramot. Nekem is van napelemem is, de azt csak a nappali áramon fogyaszthatom el, és nem írathatom át a saját H tarifás fűtésemre sem. A szomszéd, vagy a másik 5 szomszéd pláne nem fogyaszthatja el!

Itt erről a témáról mindent részletesen megtalálsz, én is innen mentem, lépésről lépésre:

[link]


Szóval ez csak akkor menne, ha valaki rendesen felmérné a házak hőigényét. Rendesen megtervezné, kidolgozná a technikát, és megtervezné a rendszert. Aztán profin megírná a szerződéseket, hogy aki csatlakozni akar, annak milyen igényei lehetnek és milyen kötelezettségei vannak.

Ez eddig több millió forintos meló, és lehet, hogy senkinek nem fog tetszeni a szerződés, szóval el sem indul a projekt.

Van valaki, aki előre tudna vakon tenni bele 1-3 millót?


És aztán első kommentelő tapasztalatát is figyelembe véve, amig 8-an vagytok, addig gazdaságos üzemeltetni ezt a hőközpontot. De mihelyst 6-an kilépnek, és marad ne adj isten a két legtávolabbi (a központtól) akkor a föld alatt futó vezetékek hővesztesége miatt már veszteséges lesz a projekt (ahhoz képest, hogy házon belül van a kazánod, és vezetékeken fellépő veszteségek is a te házadat fűtik).

2014. nov. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!