Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Van itt még olyan aki szénnel...

Van itt még olyan aki szénnel vagy fával fűt ilyenkor a XXI. században? és ha igen akkor mi ennek az oka?

Figyelt kérdés

manapság divat még a szénnel vagy a fával fűtés?


nem csak a szegények fűtenek ezekkel?


miért pont ezekkel fűtenek?



2014. dec. 26. 14:52
1 2 3 4 5
 31/48 A kérdező kommentje:

én csak azt tudom, hogy meg lehet fulladni nem csak ott ahol lakom, hanem szinte az egész településen


és a szomszédom is brikettel fűt a kandallójába (dicsekszik is, hogy 28-32 fok van bent a lakásban, és én is látom, hogy télen a minuszban rövid nadrágban és pólóban rohangál amikor kijön az udvarra egy-két percre)

és sajnos a füstje, amikor erre hozza a szél, eléggé bűdös, elviselhetetlen...


szellőztetni nálunk és még az udvarra sem kimenni nem is lehet, mer olyan szaga van a füstnek, hogy öklendeznem kell amikor töményen belélegzem

szóval van egy fajta véleményem

amúgy a gázszagot is érezni, ami a kéményekből kijön, és ezt is tapasztalatból ismerem

2014. dec. 27. 17:02
 32/48 anonim ***** válasza:
2014. dec. 28. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/48 anonim ***** válasza:
42%
A régi házunkban keskenyek voltak a kémények, bélelni sem lehetett, konvektor lehetett volna. DE! Amikor a FŐGÁZ egy bekötésért 400 ezer forintot kér, ez nem is jöhetett szóba. Villanyfűtés? Ahhoz még két fázis kellett volna, ELMÜ 200 ezret kért. Mi maradt? Kályha és fa-szén fűtés, végül maradt a fa. Mennyi volt egy éve 10 mázsa aprított akác? 30 ezer forint, szállítással együtt! Ha ez olcsó?! Így aztán gallyak és mindenféle kerti fahulladék is belekerült a kályhába. Ebben a mostani házban is van kémény (ki lehetne bélelni), behozható a gáz, de mi megy most? Éjszakai árammal a hőtárolós elektromos kályha, nincs légszennyezés, nem is drága.
2014. dec. 28. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/48 anonim ***** válasza:
71%
Elektromos fűtés plusz szigetelés, akkor biztosan nem drága.
2014. dec. 28. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/48 anonim ***** válasza:
57%
A gáz ára cirka 11 forint/kWh. A vezérelt áram ára 24 Ft/kWh, a gáznak kb a kétszerese. A fában lévő energia ára (3000Ft/q árral) 7.2 Ft/kWh.
2014. dec. 28. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/48 anonim ***** válasza:
82%

Kedves 35. válaszoló, te nagyon okos vagy, de azért nem kellett volna mindenkit a pirossal végignyomkodni.


Ha csak simán a gáz és a fa által tartalmazott energiát nézed, azzal nem sokra mész, ha a fűtés bekerülési költségét számítod.

Ugyanis a gázkazánok 90-95 %-át hasznosítják a fűtőértéknek, a fatüzelésű kazánok meg átlag 65-75 %-át.

És akkor még ott van az a költség, hogy puffertartály nélkül - ahogy a nép többsége fűt - fatüzeléssel nem tudsz egy állandó hőfokot biztosítani, gyakran megugrik a lakásban a hőmérséklet a szükséges fölé, ezzel is simán van 10 % fölötti veszteséged.

Tehát, ha ezeket szépen összeszorzod, akkor az jön ki, hogy a gáz meg a fa ára nagyjából ugyanaz.


Én saját háztartásban a valós felhasználás összehasonlításával is nagyjából erre jutottam (gáz-, ill. fatüzeléses időszakok, hasonló időjárási körülmények között.)

2014. dec. 28. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 anonim ***** válasza:
35%

#36, én simán tényeket közöltem, ehhez nem kell ész, te viszont valami képzelt természetfeletti képességekkel véled látni, hogy kit hogyan értékeltem. Vagyis nagyon okosnak képzeled magad. Nos, megcsalt a megérzésed, senkinek a válaszát nem értékeltem (még).


Igen, nem kívántam belemenni további találgatásokba, csak az energiahordozó árát vettem figyelembe. A szükséges beruházási költségeket is érdemes figyelembe venni. Legyen többszázezres gázbevezetés, többszázezres bélelt kémény, vagy sima kisméretű falazott téglakémény? No még egy érv a fa mellett. De csak mert te hívtad fel a figyelmemet...


"Ugyanis a gázkazánok 90-95 %-át hasznosítják a fűtőértéknek, a fatüzelésű kazánok meg átlag 65-75 %-át. "


Ne legyünk igazságtalanok, és vegyük a legjobb gázkazánokat és a legrosszabb fatüzelésűeket! Atmos faelgázosító: 89% ( [link]


Szóval lehet szorozgatni, de a fa olcsóbb (tud lenni). A hátránya az, hogy kényelmetlen, és hogy némi szakértelmet és munkát igényel... (Míg a gázfűtésnél csak feltekered a termosztátot...)


"a gáz meg a fa ára nagyjából ugyanaz. Én saját háztartásban a valós felhasználás összehasonlításával is nagyjából erre jutottam"


Nos, akkor ez reálisan csakis azt jelentheti, hogy nálad hiányzott az a némi szakértelem. Gondolom nem tudtál hatékonyan (füstölésmentesen) tüzelni, és/vagy drágán vetted a fát, és /vagy rossz (vizes) fát raktál a tűzre...


Neked a gázfűtés való, ez egyértelmű.

2014. dec. 28. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/48 anonim ***** válasza:
62%

Ja, hát igazad van, a fatüzeléshez hozzá kell számítani, hogy ha kint nem -10 fok van, hanem +10, akkor nem lehet rendesen fűteni, hanem vagy levegőt adok neki és eszement hőség lesz a lakásban (50 % pazarlás), vagy lezárom teljesen a levegőt, akkor meg nem ég el rendesen a fa, nem hasznosul a benne lévő fűtőérték, megintcsak jó nagy mínusz a fatüzelésnek.

(Mint említettem, a szokványos puffer nélküli rendszerekről beszélek.)


Ha mindenáron a legjobb kazánokat akarod venni, akkor a 89 %-os Atmossal szembe lehet állítani a 109 %-os kondenzációs gázkazánokat. (Amik pluszban felhasználják az elmenő füst hulladékhőjét, így mennek 100 % fölé.)

Az vitán felüli, hogy egy jó gázos sokkal hatékonyabb egy jó fásnál, egy rossz gázos meg sokkal hatékonyabb egy rossz fásnál.


A kérdés meg nem egy most építendő rendszerről szól, hanem csakis és kizárólag az üzemeltetési költségekről.


A fa igazából akkor tud olcsóbb lenni, ha rönkben veszi az ember, vagy maga vágja ki.

2014. dec. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 anonim ***** válasza:
40%

"Ha mindenáron a legjobb kazánokat akarod venni, akkor a 89 %-os Atmossal szembe lehet állítani a 109 %-os kondenzációs gázkazánokat."


Így van, viszont az is elképzelhető, hogy akármilyen alternatív módszerrel visszahűtik az atmos égéstermékét, és akkor az is hasonló hatásfokú lesz, ugye? ;) Vagy megint csak a gázosra akarsz egy elméletet alkalmazni? Ne csalj! Felesleges...


"A fa igazából akkor tud olcsóbb lenni, ha rönkben veszi az ember, vagy maga vágja ki."


Nem. Így EXTRA olcsó tud lenni. A fenti tényszerű számaimban viszonylag drága fával számoltam. Hasított, házhozszállított verzióban. Erdészettől most 16ezerért tudsz 1m3 fát venni, az legalább hat és fél mázsa lesz légszárazon, amikor ki tudod venni belőle a 15MJ energiát. Az 16000/650/15 = 1,641 Ft/MJ = 5.9 Ft/kWh. És akkor most emlékezzünk a gáz árára. Mennyi volt? 12? Tehát a gázhoz képest félárú a fatüzelés. Igen, kényelmetlen, igen, ingadozhat a hőmérséklet (bár érdekes, hogy a fatüzelésnél egy földön téglával körberakot tűzrakóhelyet veszel számításba, szóba sem kerülhet a puffertartály, de gáznál szívbaj nélkül mesélsz a 109% hatásfokú kondenzációs kazánokról...), igen, koszos, igen, egyszerre kell megvenni, blablabla... De olcsóbb.

2014. dec. 28. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/48 anonim ***** válasza:
40%

"nem lehet rendesen fűteni, hanem vagy levegőt adok neki és eszement hőség lesz a lakásban (50 % pazarlás), vagy lezárom teljesen a levegőt, akkor meg nem ég el rendesen a fa, nem hasznosul a benne lévő fűtőérték,"


Gondolom az neked már rakétatudomány lenne, hogy egyszerűen NEM RAKSZ RÁ ANNYI FÁT, és akkor nem lesz annyira meleg, de mégis hatékonyan tud égni a tűz...


Kezded példákkal is alátámasztani, hogy nem értesz a fatüzeléshez, és kezded hihetővé tenni, hogy nálad ugyanannyira jött ki, mint a gáz... Mondom, neked valóban a gáz való.

2014. dec. 28. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!