Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Van itt még olyan aki szénnel...

Van itt még olyan aki szénnel vagy fával fűt ilyenkor a XXI. században? és ha igen akkor mi ennek az oka?

Figyelt kérdés

manapság divat még a szénnel vagy a fával fűtés?


nem csak a szegények fűtenek ezekkel?


miért pont ezekkel fűtenek?



2014. dec. 26. 14:52
1 2 3 4 5
 41/48 anonim ***** válasza:
76%

Olvass már vissza, te hoztad fel a szuper fás kazánt, amit egy lepukkant gázkazánnal állítottál szembe. Én csak azt mondtam, hogy a minőséget a minőséggel kell szembeállítani.

Meg azt is mondtam, hogy átlagos tüzelőszerkezeteket nézzünk a megérést tekintve, ami általában van az embereknek.

Azt nem kell bizonygatnod nekem, hogy a rönkben vett fa megéri, meg a hasogatott is pufferrel, mivel ezeket már kétszer is leírtam.


Azt sem igazán tudod értelmezni, amit az előző hsz-omban írtam.

Ha + 10 fokban rárakok 1 (azaz egy) db hasábot a parázsra (ami kell, hogy ki ne aludjon a tűz), és nincs elzárva a levegő, akkor ez az egy felnyomja a lakás hőmérsékletét jópár fokkal a szükséges fölé. (Kisebb hasábot is tehetnék, de azt persze kétszer olyan gyakorisággal, mert különben kialszik.)

Ja, és ha kiszámolod, ez az egy hasáb annyiba kerül, mint 2-3 m3 gáz. Amiből viszont elég lenne 1 m3, hogy meglegyen az ideális hőfok.

Így is szoktam használni egyébként, hogy csak 0 fok külső hőmérsékletnél gyújtom be a fát, egyébként megy a gáz.

De akinek nincs gáz, csak fa, az bizony fizeti az árát rendesen, ha nem akar fázni, vagy pedig csupa kátrány lesz a kémény. Mint, gondolom, nálad.

2014. dec. 29. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/48 anonim ***** válasza:
58%

"Olvass már vissza, te hoztad fel a szuper fás kazánt, amit egy lepukkant gázkazánnal állítottál szembe."


Hja persze, miután te ebben: "# 36/41 Időpont tegnap 17:52" felhoztad, hogy a fás hatékonyság 65%... Szóval te hoztad fel a szuper gázos kazán és a sz.r fás kazán témáját...


"Ha + 10 fokban rárakok 1 (azaz egy) db hasábot a parázsra (ami kell, hogy ki ne aludjon a tűz), és nincs elzárva a levegő, akkor ez az egy felnyomja a lakás hőmérsékletét jópár fokkal a szükséges fölé. (Kisebb hasábot is tehetnék, de azt persze kétszer olyan gyakorisággal, mert különben kialszik.)"


Nos, másodszor igazolod az állításodat, miszerint nem értesz a fatüzeléshez. Nem tudom, ennek mi értelme van, de köszönjük. Először is 1db fát sosem rakunk rá, hanem hármat, hogy hatékonyan égni tudjon. Másodszor meg nem tudom, miben tüzeltél, öreganyám cserépkárhája anno egy éjszakán át is megtartotta a parazsat, nekem egy db kandallóm van, az általad leírt problémával sosem találkoztam. Azt sem tudom, milyen házban fűtöttél, hogy nulla hőtartása/hőtehetetlensége van. Sátorban? +10 fokban egy normális házat kétnaponta fűtesz, a falak felveszik a hőt, nem lesz 28°C...


"Ja, és ha kiszámolod, ez az egy hasáb annyiba kerül, mint 2-3 m3 gáz."


Ajnye... egy (NAGY!) hasáb fa legyen 10×10×30cm, ez 0,003 m3. 1m3 fa kerül 16ezerbe, egy hasáb fa kerül 16000×0,003=48 forintba. 2-3 m3 gáz mennyibe is kerül? 140 forint/m3, tehát kb. 280-420 forint? Valahol elszámoltad, nem?


Na figyelj, mivel minden hozzászólásoddal igazolod, hogy nem tudsz fával fűteni. Azt is, hogy számolni nem tudsz, és azt is, hogy fogalmad sincs az árakról, szerintem ne erőltesd ezt a témát.


Az én kéményem tiszta, köszöni, jól van. Tisztán égő tüzelőberendezésem van, idén 7 éves száraz fát teszek bele, és tudok tüzelni. Ja, a házam téglából van, nem sátor, tehát 1kg fát eltüzelve benne nem lesz szauna..

2014. dec. 29. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/48 anonim ***** válasza:

Tehát még csak képen sem láttál kazánt, amiről szó volt az eddigiekben, és amiről osztod itt az észt?

Köztudomású, hogy kandallóban egész máshogy kell tüzelni. Ott megteheted, hogy fogpiszkálóval tüzelsz, amiből egyszerre hármat is rátehetsz, és amikhez képest egy 10x10x30-as fahasáb óriásinak számít. Kazán esetében egy ilyen méret inkább a kicsikhez tartozik.

(Úgy mellékesen: 30 cm-es hasáb nem nagyon szokott lenni, hanem csak 25 vagy 33 cm, mivel a méteres rönköket 3 vagy 4 darabra vágjuk.)

Szóval, kazánba is lehet tenni kisebb darabokat, de egy adott famennyiség minél vékonyabb darabokban van, annál nagyobb a felülete, ahol ég, tehát annál gyorsabban annál nagyobb hőt fejleszt. Azaz, annál alkalmatlanabb KIS hőmennyiség előállítására. Ugyanis a lakás hőtehetetlensége miatt egy elenyésző folyamatos hőmennyiség kell a benti hő szinten tartásához kinti jó idő esetén. Amit egy kandallóval meg lehet oldani, de egy nagy tűzterű és nagy hőfelvevő képességű kazánnal nem, mert ha csak egész kicsit ég is, az így keletkező hőmennyiség több, mint ami a falakon meg ablakokon keresztül távozik.

Ellentétben egy gázkazánnal, ami ilyenkor negyedóra alatt felfűti a vizet, aztán kialszik félórára vagy egy órára, mert a vízben lévő hő tudja kompenzálni a ház által leadott hőt.

Fás kazánnál hiába minden szakértelem, ha egyszer a folyamatosan égő fa több hőt fejleszt, mint amit a ház le tud adni.


Az persze valószínű, hogy nagy hidegben, mikor rendesen lehet tüzelni egy átlagos kazánban (amit az elejétől fogva emlegetek, csak te jössz mindig a szélsőségekkel, olvass vissza), tehát ki lehet használni a fában lévő fűtőértéket, olyankor megéri ezt tenni, mert olcsóbb, mint gázzal fűteni.

Na de ha a fűtési idényt 4 hónapnak vesszük, ebből a 2880 órából 4-500 óra alatt van a 0 fok alatti hőmérséklet. A többi időben pedig a gáz legalább annyira, vagy jobban kihasználható - egyszerűen annak köszönhetően, hogy nem ég folyamatosan.


A többi állításodat kb. mindet megcáfoltam már korábban, úgyhogy olvass vissza.

Meg nézz szét itt a Gyakori kérdéseken: akinek átlagos fás és gázos kazánja IS van a fűtési rendszerében, és konyhakészen veszi a fát (tehát amiről írok már itt az elejétől fogva), azoknak mindnek az a tapasztalata, hogy nagyjából egy árban van a kettő.

Mivel rajtunk kívül más már nemigen olvas itt, ezért fájó szívvel abbahagyom az oktatásodat, mert te még Istennek se hiszed el, hogy a víz nedves.

2014. dec. 30. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/48 anonim ***** válasza:
58%

Nnnna, okoska, örülök, hogy most tételesen cáfolni véled az általam leírtakat. Nyilván a memóriád csal meg, pár hsz-sal ezelőtt, még bőszen egyetértgettél.. :)


Na mindegy. Lezárásul:


"Úgy mellékesen: 30 cm-es hasáb nem nagyon szokott lenni, hanem csak 25 vagy 33 cm, mivel a méteres rönköket 3 vagy 4 darabra vágjuk."


Nagyon okos vagy, igen. Eszedbe ne jusson, hogy kerekít az ember. De ha már okoskodsz, pár gondolat még ezzel kapcsolatban:

1; Ahova az általam említett példahasáb kicsi, oda inkább 50cm-be vágják a rönköt.

2; Nem említetted, hogy viszonylag ritka a 10x10-es négyzet alapú hasáb alakú tüzifa.

3; Az 1m-es rönk a legritkább esetben 1m-es. 5cm ide-oda simán belefér. A rönköket nem cnc-vel szabják méretre. Tudod?

3; Nem számoltál azokkal, akik 2.40m-ben veszik a fát, mint én is. Na osszál-szorozzál, hogyan vágod 33centisre, okoska?


"Szóval, kazánba is lehet tenni kisebb darabokat, de egy adott famennyiség minél vékonyabb darabokban van, annál nagyobb a felülete, ahol ég, tehát annál gyorsabban annál nagyobb hőt fejleszt."


Aha, és kandallóban ez máshogy működik, mi? Figyelj, elárulom neked: egy fa nem tudja, hogy miben égetik el... Az ugyanolyan törvényszerűségek szerint ég el mindenhol.


"Ugyanis a lakás hőtehetetlensége miatt egy elenyésző folyamatos hőmennyiség kell a benti hő szinten tartásához kinti jó idő esetén."


Hát pont hogy nem, teeeee nagyonszegény! Ezért kérdeztem, hogy hol laksz, bizonyára sátorban, mert oda kell a folyamatos hő, mert annak NINCS hőtehetetlensége. Egy háznak (lakásnak) van, tehát azt lehet szakaszosan fűteni! Tudod, pont ezt jelenti a hőtehetetlenség... Hogy nem változik a hőmérséklet jelentősen egy adott hőmennyiség közlése, vagy elvétele miatt!


"Na de ha a fűtési idényt 4 hónapnak vesszük, ebből a 2880 órából 4-500 óra alatt van a 0 fok alatti hőmérséklet."


Pontosítsunk. A téli hónapokban az ÁTLAGhőmérséklet 0°C. Ez kb. azt jelenti, hogy annyit van 0°C alatt, mint fölötte. Tehát 500 óra helyett cirka 1000 óráról beszélhetünk. Kb. megint akkora tévedésben vagy, mint amikor a fa és gáz árakat, mennyiségeket tippeled...


Tudom, tudom, minden állításomat cáfoltad már. Na nézzük:

- gáz ár: nem cáfoltad

- fa ár: nem cáfoltad

- fa olcsóbb: elismerted


Próbálkoztál kis trükkökkel, mint:

- fatüzelésnél nem számolhatunk puffertartállyal

- fatüzelésnél extrém alacsony hatásfokot számolsz

- gáztüzelésnél jössz a modern kondenzációs kazánokkal


Aztán megmutattad a hozzá nem értésedet:

- Fogalmad nincs a hőtehetetlenségről

- fogalmad nincs a kapható fa méretekről

- nem tudod, hogyan kell hatékonyan fával fűteni


Aztán belekevered a totál irreleváns dolgokat, mint hogy

- pirossal végignyomkondtam-e válaszokat, meg hogy

- kátrányos a kéményem.


Amúgy nem, még mindig nem értékeltem az amúgy tök hasznos válaszaidat, és a kéményem sem kátrányos.. :) Na megyek, begyújtok, az éjjel lehűltünk, már csak 21.9°C van...


További jó fűtést neked is. A neked való gázfűtéssel.

2014. dec. 30. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/48 anonim válasza:
83%

Nem olvastam el a hsz-eket, szóval azt írom amit tapasztalok. Mi itthon fával fűtünk, édesanyámék fával és gázzal(mikor hogy).

Fatüzelés előnyei: Olcsóbb, hamarabb meleg lesz a lakás, jobban megmarad a meleg a lakásban.

Gáztüzelés előnye: Kényelmesebb megoldás.


Manapság faluhelyen még szinte mindenki fával fűt, legalábbis felénk, szóval igen, divat még ezzel fűteni. Hogy miért ezzel fűtünk, miért nem dobjuk ki a kazánt? A ti kis gázotok el fog fogyni, vagy ha az oroszok nem küldik akkor befagy a valagatok télen, míg mi 'szegények' szépen körberöhögünk titeket és ülünk a meleg házikóban, ennyit erről :D

2015. febr. 26. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/48 anonim ***** válasza:

Akad, Kérdező, az ország népességének nagyjából a 46 százaléka. Hogy miért?


- Erre van pénzük. Sok embernek még erre sincs, ők fűtenek szeméttel/lopott fával, hogy ne fagyjanak meg.

- A fa & szén akkor is kéznél van ha áramszünet/csőrepedés lesz

- Nincs bevezetve a gáz vagy a villany

- A munkájukból adódóan ehhez a tüzelőanyaghoz jutnak hozzá a legkönnyebben (szénbányász, favágó stb.)


Magyarországnak amúgy már több mint a fele él a szegénységi küszöb alatt. A mélyszegénység rohamosan terjed. És ha drágalátos kormányunkra szavaztál, akkor ebben a te kezed is benne volt. Na mi az, nem tetszik?


"Kéményadó kellene ide, egyből mindenki áttérne gázfűtésre."


Aha, értem. És akinek nem futja gázra, annak mit javasolsz? Fagyjon meg?

Gratulálok, ecsém, IQ-teszten voltál már? Hány ujjadon számoltad meg az eredményt?


"és ezek mellett bevállalják, hogy fát vagdossanak, szenet lapátoljanak, kazánt hamuzzanak ki, füstöt lélegezzenek be éjjel nappal tavasztól őszig...."


Bevállalják Kérdező, mert nem akarnak keményre fagyni, mint azok a szerencsétlenek, akikről minden télen olvasni. Idén télen "csak" 360 ember fagyott halálra, a legtöbbje otthon, pusztán azért, mert nem volt mivel fűtenie, az önkormányzattól lófszt se kapott, nemhogy segélyt, ha meg fát szed az erdőben, viszik a dutyiba.


"én ezt biztosan nem vállalnám be és nem tölteném el az időmet ilyenekkel...."


Akkor karikára fagysz, plain and simple. De ha ez neked jó... :DDDDDDD

Mellesleg Kérdező, a gázt az utóbbi években sikerült úgy felhígítani levegővel, hogy a fűtőértéke a negyede sincs a 20 évvel ezelőtti földgáznak. Magyarán szólva négyszer annyit kell elégetned, hogy meleg legyen nálad. Az ára pedig természetesen csak növekszik. Amennyi pénzt elpisálsz gázra 1 télen, régebben abból 6 telet megúszhattál volna minden gond nélkül. Köszönjük Fityesz, köszönjük szavazók!


"van pofája műanyagot meg minden szrt rádobni a tűzre, és ezzel ellehetetleníti a környezetében lakók életét, nos, azt jóóóóól meg kellene büntetni... "


A szemétláda, van pofája tüzelni, hogy ne fagyjon halálra! Golyó általi kötél az ilyennek!

Remélem egyszer majd te kerülsz a helyükbe, örömmel végignézném ahogy törvénytisztelő módon merevre fagysz, nehogy segget csinálj a szádból.


"Aki büdös, jelentsd fel a jegyzőnél... Hátha van értelme.. Vagy tanítsd meg tüzelni."


Ja, nyilván. Akinek nem telik mázsafára, az majd a büntetést ki tudja fizetni :D

Ha meg lecsukják, állami pénzen fog melegedni, a TE pénzeden többek között.

Igazán kitűnő ötlet volt :D inkább javasold hogy változzon medvévé és aludjon téli álmot bmag...


Kérdezőt ám miért nem lehet lepontozni? Most rányomnék úgy pár ezer piros kezet. Az ilyen intoleráns pronyókat kéne kikergetni meztelen seggel a mínusz tíz fokba, akkor osszák majd ekkora paripa arccal az észt...

2017. jún. 16. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/48 Bereczk Jénos ***** válasza:

Élmény volt olvasni ezt a sok hozzászólást! VAN MÉG OLYAN AKI SZÉNNEL FŰT!!

Hogy miért? Mert a szén a legtisztábban égethető energiahordozó!!!!!!

Persze a fában, a gázban, mindenben a szén energiája van, csak nehéz kivonni és használni mert robban!!!!!!

SZÉNNEL, HOGYAN? Megvizezed, beöntesz a kazánba ami belefér, felülről begyújtod, majd primer huzatot ujjnyira szűkíted, CO és hidrogén keletkezik, amit szekunder levegővel KÉK lánggal elégetsz!!!!

ENNYI a TŰZ!!!!

MELEG? HOGYAN LESZ? A meleg CO2 ütközik a meleg NITROGÉNNEL, EZ FŰT, majd az égéstermék, NEM FÜSTGÁZ, hidegen megy ki a kéményen!!!!!

A hőfok a két huzatszabályozóval beállítható, ha túlfut szekunder ajtó kinyitásával visszahűt!!!! MIÉRT? EZT válaszold meg és tudni fogod mi a fűtések hibája???????

2022. dec. 16. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/48 Bereczk Jénos ***** válasza:
0%

A vita az jó dolog, abból tanulni lehet, a veszekedés az pontosan ennek az ellenkezője, tehát felesleges, ez is takarékosság!!!!

UGYE én szénpárti vagyok, ezt alapból utálja mindenki, csak azt nem tudják megmondani, hogy miért!!!!!

Megmondom: Mert ahhoz sem értenek, nincs hozzá megfelelő kazán és már az ára is magas, hisz a bányákat leállították, import szén meg eleve drága!!!!!

MIVEL ÉRDEMES FŰTENI? Fűtsünk fával, (NE TÜZELJÜNK!)!!!!!

A FA kétféle gázzal rendelkezik, az elsődleges gáz, amikor meggyújtjuk

mint a gyertya ég, lángjában csak a levegővel érintkező gázok égnek el,

ad némi hőt és elpocsékol temérdek másodlagos gázt, amit égése során előállít! Ez a gáz a CO, amivel már akár fűteni is lehetne!!!!

Tehát eljutottunk oda, hogy a szénből gáz lett, amit el kell égetni! Két lehetőség van, meg kell gyújtani, 300°C-os tűztérben, vagy 605°C-nál felrobban! Tehát valamilyen módon a magas hőfokot el kellene érni, ennek módja valamilyen katalizátorral lehetséges, szénnél a hidrogén lehet, ez hidegen is meggyullad, magas hőjével a CO-t elégeti, tehát az energiáját

hasznosítottuk, csak ez a fűtéshez még kevés, ahhoz a CO2 és a nitrogén kell melegen, a nitrogén oxigént akar rabolni a CO2-től, ami stabil és nem ad, de ütközéseik fokozzák a HŐT az FŰT!!!! Ha jó a kazán, minden HŐ házban marad, én ezt hívom FŰTÉSNEK!!!!!

Ma már sokféle módon PRÓBÁLNAK fűteni, csak azt írom le, hogy minden cikk úgy végződik, ha már van fűtése, legyen egy kiegészítő biztonsági fűtés is, vagy egy harmadik, ha a kettő kevés, vagy a feltételei nem állnak rendelkezésre ne fagyjunk meg!!!!!!!!!

dec. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!