Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Szolgalmi utat használhatom?

Szolgalmi utat használhatom?

Figyelt kérdés

Adott a házunk telke a képen látható telekelrendezésben (külterület):

[link]

A bal felső részen látható szaggatott vonallal jelzett út egy szolgalmi út. Ami illeti a (felül elhelyezkedő földrészletet)0310/15, 0310/16 és 0310/26 (jobb felső traktus teljes egésze) helyrajzi számokat (a 0310/15 és 0310/16-t terheli). Az enyém a 0310/3, amit nem illet viszont a határmezsgyémen halad végig. Az út jelenleg nem használatos, be van szántva, de én szeretném használni. Van erre lehetőségem? Eltekintve a tulajdonosok/földbérlők rosszallásától, ha járok rajta. Jogi akadálya van? Esetleg utólag be lehet jegyeztetni útszolgalmi jogot az én területemre? Előre is köszönöm a segítséget.



#szolgalmi jog #útszolgalom
2016. nov. 2. 09:12
 1/4 anonim ***** válasza:
71%
Tied a 0310/3 földrészlet. Ennek három alrészlete van, az a jelű kivett udvar, a b gyümölcsös, a c szántó. Elég béna a másolat, de nekem úgy tűnik, hogy a b és c alrészlet határán haladt egy közművezeték, amit megszüntettek, és ennek kapcsán a közműszolgáltató a szolgalmi jogot a telkedről levette. Kérdés, hogy cserébe a /15 telken lévő út művelési ágú területre szolgalmi jogot jegyeztethetsz-e be. A válasz nem. A c alrészleted alkalmas lenne a /26 telek megközelítésére, tehát a /26 tulajdonosa valamilyen jogot (általában tulajdonjogot) kell szerezzen erre a területre, amennyibgen a telke közterületről másképpen nem megközelíthető. Ez azonban ennyiből nem látszik. A /15 útja kb 1 méter széles, legfeljebb gyalogos közlekedésre alkalmas, kérd meg a tulajdonost, hogy átjárhass a telkén, és vigyél neki ősszel egy kosár gyümölcsöt.
2016. nov. 2. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nos a helyzet pontosításra szorul. Ez egy telekalakítási vázrajznak a részlete. Amit megszüntetett közmű-vezetéknek látsz az valójában megszűnt telekhatár. A c alrészlet került a tulajdonomba. A /26-os bejárása megoldott. A c alrészlet korábban a /25-ös részlete volt. gyakorlatilag az én telkem egy sziget, nincs saját utam egyáltalán, ezért érdekelne, hogyha a szomszédom /11-es telkén átvezető úttal kapcsolatban felém támasztott jóindulata megszűnik min fogok járni :) Azon felül a mostani bejárat is eléggé érdekes a kapum gyakorlatilag párhuzamos az úttal így a befordulás még személyautóval is necces, viszont jó lenne akár nagyobb autóval is beférkőzni a portára, pl mezőgazdasági géppel. Azért keresem a lehetőségeket.
2016. nov. 2. 10:42
 3/4 anonim ***** válasza:
71%
A jogszabály azt írja elő, hogy építési teleknek közterületről megközelíthetőnek kell lennie. Javaslom, hogy a /15 és a /16 határán egyiküktől vegyél meg egy 7 m széles sávot, mivel a 0272/1 a legközelebbi közterület. Nemleges válasz esetén a probléma rendezésére az önkormányzatot is felkérheted, aki valamelyiküket erre kötelezheti.
2016. nov. 2. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsot!
2016. nov. 2. 11:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!