Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » ÁVK-t hogyan tesztelhetek, ha...

ÁVK-t hogyan tesztelhetek, ha nincs földelés a panelban?

Figyelt kérdés

Nemrég kértünk meg egy villanyszerelőt, rakjon ÁVK-t a panel lakásunkba, ami meg is történt.


Viszont nem igazán tudtuk letesztelni, hogy tényleg működik-e az ÁVK (Fi-relé), mivel a szobákban, fürdőben nem volt földelve a konnektor.


Egyedül a konyhában volt 1 konnektor, amivel tudott tesztelni a villanyszerelő, le is kapcsolt, ok.


De: utólag megnéztem multiméterrel/ellenállás/csipogó h. a földelés vajon a nullára van-e kötve: és igen. a konyhában a földelésnek vélt vezeték valójában csak a nullás vezetéke...


Kérdés: hogyan tesztelhetem le, hogy tényleg segítene megvédeni az ÁVK a szivárgó áramtól, pl.: kisgyerek konnektorba nyúl, ha egyszer nincs egy földelt konnektor se a panelban?


Köszi.



2017. febr. 18. 11:52
 1/7 anonim ***** válasza:
ÁVK után nem közösítheted a védővezetéket a nullával! Biztos, hogy a nullával van összekötve?
2017. febr. 18. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
"De: utólag megnéztem multiméterrel/ellenállás/csipogó h. a földelés vajon a nullára van-e kötve: és igen. a konyhában a földelésnek vélt vezeték valójában csak a nullás vezetéke.." Kicsit pontosabban? Hogyan is mérted ki? Vezetéket bontottál valahol?
2017. febr. 18. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

" valójában csak a nullás vezetéke..."

Nem az, hanem össze van vele kötve.

Ez már csak így működik a hatvanas évek óta Magyarországon, az érintésvédelem általános módja a nullázás, pontosabban azon hálózatokon, ahol afeltételek adottak, és a panel nyilván olyan, mert ahhoz járt a transzformátorállomás is.


Így aztán a "nem volt földelve a konnektor" az igen pongyola szóhasználat, amit általában értünk, hogy ez a "nem volt bekötve védővezető"-t jelenti, de szemlátomást te a nyelvészetből próbáltál a műszaki tartalomra visszakövetkeztetni

2017. febr. 18. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nem vagyok villanyszerelő, ezért pardon ha "pongyolán" fogalmaztam.


A lényeg, hogy a multiméteremen van egy funkció, amivel ellenállást tudok mérni, pl.: ha összeérintem a multiméter két érintőjét, akkor 0-át mutat, sípol. Így meg lehet pl.: tudni egy kábeldzsungelből, h. melyik kábelnek hol a vége, mert sípol, 0-át mutat a multim., ha "zárt" lesz az áramkör, vagy hogy mondjam :)


A konyhai 1 konnektorban a földeléshez és a 0-hoz érintve a multiméter végeit sípol, 0-át mutat, mintha egy vezetékből lennének.

2017. febr. 18. 15:34
 5/7 anonim ***** válasza:
Mert vagy az elosztótáblán, vagy a kapualjban össze vannak kötve, mint írtam.
2017. febr. 18. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Mert egyből is van. Pontosabban nullázás van és nem földelés. A nullázás meg azt jelenti, hogy az óránál vagy hasonló helyen a nullát szétágaztatják nullára és védővezetőre(nullázó vezeték és nem földelés). De ezt írta le Sztrogoff is előtted. Csak mivel nem vagy szakember, így valószínűleg nem érted. A lényeg, hogy amit mértél, az jó.

A többi konnektort meg kicsit variálva de le lehet próbálni. Viszont sok értelme nincsen, mivel nincs ott védővezetőd ("földelésed"), így nem lehet hibás vezetékkötésből adódó hibád mikor is nem működik az AVK. Ezeken a helyeken pedig a hiba áram akárhogy nézzük is rajtad záródik és old le az AVK, amit több minden befolyásol. Ha viszont bedugsz valamit a konnektorba és nem "földelt" a dugalj, akkor vagy a nulla és nullázó csere van-hibás kötés, vagy megrázott már a berendezés. Igazából itt nincs mit próbálnod, mert nincs védővezetőd.

Egy kisgyerek konnektorba nyúl.... inkább ne, mert kicsi az esély rá, hogy megvédené. Részben mert sokkal vékonyabb a bőre így kisebb a test ellenállása, így a konnektorba nyúlva elég nagy áram haladna át rajta, és mire az AVK működne, valószínűleg késő volna. Inkább a konnektorba rakjál vak dugót.

2017. febr. 18. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Na ja, közvetlen fázisérintés ellen a vezető meg nem érinthetősége az elsőrendű védelmi mód. Az ÁVK az a második vonal legyen - már csak azért is, mert, mint előttem írja #6, az nem akadályozza meg az élményt, csak a (felnőtt) (átlag, egészséges, stb) emberre érvényes, a fibrilláció bekövetkezéséhez szükséges idő előtt kikapcsol.

Erre a célra ugye csak a 30 mA és kisebb különbözeti áramúak jók, nálad milyen van?


Tesztelni védővezető nélküli aljzatnál, közvetlen fázisérintésre, hogy a kérdésről is szó essen, úgy lehet, hogy 30 mA-es esetén veszel egy 8-10 kOhm-os ellenállást (5 W), Egyik végét a konyhai aljzat védőérintkezőjéhez érinted, a másikat a tesztelendő aljzat fázisvezetőjéhez. Ha nem csapna le, akkor a multimétert kösd be áramméréshez. Legjobb az elrendezést biztonságosra csinálni, az ellenállás műanyagdobozban, a konyhához a vezeték végére egy dugó, miben csak a védővezető csavar alá van kötve ez a madzag, a másik végen egy banándugó.

Ha nem csapna le... Akkor azonnal vedd el, mert bármi lehet, és amúgy is a teszt időtartamára meg kell tiltani mindenki másnak bármilyen elektromos berendezéshez nyúlást.

Ha megvan a magabiztosságod hozzá.

Gyerekre nagyon vigyázni, annak hiába mondasz bármit, az ellenkezőjét teszi.

2017. febr. 19. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!