Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A középkori várakban a tél...

A középkori várakban a tél beálltával 0-24ben fűthettek a a kandallókkal? Milyen hőérzet lehetett ott?

Figyelt kérdés
el nem tudom képzelni hogy azidőben mondjuk a 10.-13. század között hogy tudták felfűteni azokat a robosztus kővárakat. hány fok lehetett egyáltalán? és mennyinek érződött? tudom hogy mellé jól fel is öltöztek meg baldahinos ágyak voltak és hasonlók, de ha már megmozdult az emberfia csak érezte hogy jár a lábánál a hideg, nem beszélve hogy az ablakok, ajtók szigetelése a maiak közelében sem volt
2017. dec. 15. 19:10
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Más volt a hőérzet.

De nem kell visszamenni a középkorig. Mikor Londonban éltem leesett az állam hogy télen a szinte fűtetlen, szigeteletlen lakásokban élnek. A fűtés reggel megy 2 órát, meg este, de gyorsan kihűlnek a lakások, mi majd megfagytunk, ők meg vígan elvoltak.

Gondolom a középkorban hozzá voltak szokva hogy télen hideg van, nekik a +20 már trópusi hőségnek tűnt volna.

2017. dec. 15. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
83%
sehogy nem tudták felfűteni. Európában már 7. században bejött az ablaküveg mint technológia, a várakban a 15-16 századig mégsem fedték ablakokkal a nyílásokat, gyakorlatilag a szabad égnek felelt meg a várak beltere.
2017. dec. 15. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
ha nincsenek rá hiteles bizonyítékaid ezt kétlem, tudtommal idehaza a templomoknak már nagyon rég volt ablaküvege talán egyedüliként, a várakba erődökbe nem tudom mikor került be de nem tudom elképzelni hogy az érett középkorban ne lett volna már
2017. dec. 15. 19:49
 4/19 anonim ***** válasza:
93%
Én 60 éves vagyok és gyerekkoromban a szobában, ahol aludtunk, reggelre befagyott a víz a kancsóban. Ennek "ellenére" gyakorlatilag sosem voltunk megfázva vagy betegek.
2017. dec. 15. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Nyugodtan elhiheted kedves kérdező, hogy #2-nek igaza van. A síküveg gyártás gyakorlatilag az újkor találmánya, addig olajozott pergamen (vékony állatbőr, esetleg máriaüveg(csillámpala), netán hutában előállított és ellapított kerek kis üveg"lapok" tették lehetővé a fény bejutását, utóbbi esetben ólomkeretbe illesztve. Szóval nem hőérzet volt ott, hanem "hidegérzet".
2017. dec. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a hideg szobával volt olyan élményem hogy reggel kinyitottam a szemem és láttam a saját lehelletem.
2017. dec. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
74%

"ha nincsenek rá hiteles bizonyítékaid ezt kétlem"


Akkor várom a te bizonyítékaidat...

2017. dec. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt megszokták a hideget, jól fel voltak öltözve. Másrészt a nyílt tűznek erős infra sugárzása van, amit ma mindenféle sugárzókkal próbálunk pótolni - jól átmelegíti az embert. Mindezeken túl hideg csak a kisjégkorszakban volt, kb. az 1300-astól, az 1700-as évekig. Előtte melegebb volt, mint most, bármilyen hihetetlen.
2017. dec. 15. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

A középkori várak kandallóiban nem olyan kis hasított fákkal fűtöttek, mint mi most.

Rádobtak 2-3 szálfát, aztán hadd szóljon!


[link]

[link]

[link]

[link]

2017. dec. 15. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
92%

Könnyen, ahhoz voltak hozzászokva. Jól felöltöztek és minden lényegesebb helységben volt tűzrakóhely. Az ággyal szemben pl és onnan jött a meleg. Ott nem az volt a cél, hogy az egész helység meleg legyen, mint manapság. Hanem csak a rád sugárzó hő meglegyen.


A hozzászokásra jó példa, hogy nálunk gyerekkoromban pl rendszeresen 13-14 fok volt a szobában, mert spórolni kellett és egy pulóverben röhögve, teljesen természetesen elvoltam. Ma se fűtök 18 fölé. Ellenben unokatestvéremék mindig is 25 fokos házban éltek, mikor elmentünk hozzájuk folyt rólam a víz pólóban is meg megfájdult a fejem.

Rég voltam már gyerek, de akkoriban sokaknál volt divat a dunyha. Az egy iszonyú vastag takaró az ágyban, az alá bújtál be, nálam 3x vastagabb volt, csirketollal töltve. Na hát így mentek a telek akkoriban sokaknál egyébként.


Ma meg megnyomnak pár gombot, esetleg telefonon applikációt és betakaróznak egy pléddel.

2017. dec. 15. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!