Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A középkori várakban a tél...

A középkori várakban a tél beálltával 0-24ben fűthettek a a kandallókkal? Milyen hőérzet lehetett ott?

Figyelt kérdés
el nem tudom képzelni hogy azidőben mondjuk a 10.-13. század között hogy tudták felfűteni azokat a robosztus kővárakat. hány fok lehetett egyáltalán? és mennyinek érződött? tudom hogy mellé jól fel is öltöztek meg baldahinos ágyak voltak és hasonlók, de ha már megmozdult az emberfia csak érezte hogy jár a lábánál a hideg, nem beszélve hogy az ablakok, ajtók szigetelése a maiak közelében sem volt
2017. dec. 15. 19:10
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

Sokszor olvastam, hogy bizony a várak hidegek voltak. Azt szokták meg az emberek, kibírták. Mi is csak egy emlősállat vagyunk, ami bírja, amit kell, hacsak meg nem fagy. Saját bundánk nincs, de ruháink igen, s a tűz is ott van, sokkal jobb nekünk e szempontból.


Gyerekkoromban (időszakosan, az igaz, de) laktam régi házban, régi módon. Volt dunyha, ami eléggé melegen tartotta az ember éjjel. Néha fűtöttünk, de nem sokat és éjjel nem. Plusz nappal sem, amikor kint dolgoztunk a kertben (anyám egyszer decemberben ásott fel). Fürdőszoba nem volt, a budi pedig nem tart sok meleget, de ez nem okozott problémát. Ha fagyban ül ott az ember, hát abban, nálam sosem tartott sokáig.


Csak mert manapság egyesek majd' megfagynak 20 fokban, még lehet élni alacsonyabb hőmérsékleten. Nem mindenki ugyanannyira fázós, de bizonyos szintig meg lehet szokni a viszonylag hideget, egy fűtött várnál azért vannak hidegebb helyek.

2017. dec. 15. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer régebben valami várban járva mondta az idegenvezető, hogy ott nagyon hidegek voltak a telek, még a várúr szobájában is, de a szolgákéban meg főleg - ugye, a várakban lakók többsége szolga volt.

Volt ilyen olajos vászon meg marhahólyag ablak, később már kis kerek üveglapok ólomkeretben, tehát félhomályban voltak bent. A viszonylag nagy légtér és a kőfalak miatt nehezebb volt felfűteni egy várszobát, mint a jobbágycsaládok 6 m2-es putriját, ahol pár gally meg a bent lévő 6-8 ember testhője is elég jól megemelte a hőmérsékletet. (A 6 m2 nem elírás, még a XX. sz. második felében is 2x3 m volt egy cigányputri "szabványmérete", ahol gyakran 3 generáció, akár 10 ember is élt.)

A várakban ezért voltak a vastag falikárpitok - vadászjelenetekkel, meg ilyesmivel -, hogy a kő hidegsugárzását tompítsák.

Ősszel felöltöztek, tavasszal levetkőztek, fekvéskor meg erősen betakaróztak. A szolgák minden fellelhető rongyot meg állatbőrt magukra terítettek, mert náluk főleg nagyon hideg volt. Fürdéssel nem volt probléma, azt akkor még nem találták fel.

2017. dec. 16. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%
Valóban a hőérzettel van összefüggésbe. Akkor valahogy edzettebbek voltak az emberek. Amikor nagymamám mesélte, hogy múlt század harmincas éveiben a kollégiumi szobában reggel, amikor felkeltek a tálban be volt fagyva a víz, betörték és abban mosakodtak, hát nemigazán hittem. Aztán amikor egyik fagyos télen meglátogattuk, és elmondta, hogy az esti húsz fokos melegből reggelre már csak 4 fok maradt, és bementem és megnéztem a hőmérőt, akkor elhittem. Én, ha már 19 fok van a szobában már fázom.
2017. dec. 16. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
79%
Évekig laktam olyan rossz házban, ahol minden ablak, ajtó rosszul zárt,a vaskályhába csak este gyújtottam be, mert a méregdrága fa csak akkor tartott ki másfél hónapig. A lavórba reggelre befagyott a víz, de a vastag, meleg dunyha alatt mégsem fáztam. Reggel persze kellett az öltözés idejére a hősugárzó. Mosakodás? Munkahelyen, vagy lavórban, a kályha mellett. Volt vagy 15 fok. Most is sok nekem a 22 fok, más fázna, de én aludni pl. 18 fokban szeretek. Nekik se volt más az életük, de vastag szörméket és posztót hordtak, a nemesség értékesebbet, a szolgák olcsóbbat. Dunyhát ők találhatták fel, mert a vastag csirketollas takaró valóban meleg. És a cserge is finom meleg. Ablakokat bedeszkázták, üveg drága luxuscikk volt, mint a falikárpitok is. A legszegényebbek persze akkor is megfagytak pl. az utcán. Mosakodni télen nem szoktak, illetve eleinte, amíg az ostoba katolikus egyház ki nem találta, hogy az erkölcstelen, fürdőkbe jártak. Büdösek, retkesek voltak, még a 18-i századi nagy dámák, francia királyok is. Büdösek és tetvesek!
2017. dec. 16. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 TappancsMancs ***** válasza:

Az ablakok kicsik voltak a maiakhoz képest amiket többnyire üveg nélküli fatáblákkal zártak. Ismerték az ablaküveget már a római korban is de csak a gazdagoknak jutott és feledésbe is merült illetve nem fejlesztették. Egyszerű embereknek hártyával volt bevonva az ablaka ami inkább csak átlátszott, míg keleten papírral oldották meg.


Római kori ablaküveg:

[link]


[link]


Ablak az 1600-as évek olajfestményén: kívül nyitható fatábla, belül nyitható ólom keretes üvegek:

[link]


Középkori ötletes ablak megoldás: két csúsztatható részből (fatábla és üveges ablak):

[link]


Másik a fűtés ami régen is volt csak tűzzel fűtöttek ami elég nagy sugárzó hatással rendelkezik. A várakban mindenhol ahol fontos volt ott kandallók adtak meleget.


Középkori kastélyok rekonstrukciós robbantott-metszeti rajzai ahol jól látható a kandallók kéményezése is:

[link]


[link]


A várak kandallói elég nagyok is voltak, akár állva is be lehetett lépni, óriási tüzet tudtak ott csinálni ami átsugárzott a terem másik oldalára is.

[link]


A Nagyterem közepén is volt tűzrakóhely ahol fűtöttel és sütöttek:

[link]


[link]


[link]


[link]

2017. dec. 16. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
ez az utolsó nagyon meglepett hogy még ekkor is voltak ilyen szabadon rakott tüzek épületen belül középen. ez nem kevés füsttel is járt, az senkit sem zavarhatott? mert oké egy kandallónál ott a kémény, de egy ilyen tűzrakónál semmi ilyesmi.. köszönöm a válaszokat
2017. dec. 16. 18:13
 17/19 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen lovagtermekben nem volt födém, látszott a tető, azon pedig volt füstlyuk felül, általában az elején és a végén, így bármilyen széliránynál működött. A száraz fából jól megrakott tűz annyira nem füstöl.
2017. dec. 16. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
100%
Volt födém, a gótika korában már csúcsíves, azon nem volt lyuk, hanem a terem két végében két hatalmas kandalló, nyílt kéménnyel. Később, a XIV.századtól már gyönyörű mázas cserépkályhákat építettek és abban fűtöttek, zárt kéményeket építettek. Ilyenek voltak pl. Budán a Friss Palotában is. Sok kályhacsempe került elő ásatásokból.
2017. dec. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
2017. dec. 18. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!