Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kanapé kárpitából penész...

Kanapé kárpitából penész eltávolítása télen? Páramentesítővel lehetséges?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A gyerekszobában van egy kanapé, aminek a hátulja (ami szintén fekvő felület, mivel lehajtható) teljesen lepenészedett a fallal együtt. A falról szavoval sikerült eltüntetni a penészt, de azt a szövetre ugye nem használhatom. A felületről lemostam (citromlé + só keverékével, viszonylag hatékony volt), viszont még mindig büdös, dohos a kanapé, valószínű a szivacs is penészes lett. Nyáron nyilván ki tudnám takarítani a kárpitot, mert az udvaron megszárad, de most esélytelen. Járt már valaki így közületek? Esetleg valami csodaszer, ami segít? Van elektromos páramentesítőnk, szerintetek leszárítja a penészt a szivacsról, ha egész nap járatom a zárt szobában? A válaszokat előre is köszönöm!



2017. dec. 30. 19:35
 1/8 TappancsMancs ***** válasza:
Nézz olyan penészölőt ami kárpitra is fújható. A párátlanítás nem irtja ki csak "hibernálja" a spórákat.
2017. dec. 30. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szabadulj meg a penészes kárpitozott bútortól! Nem tudod eltávolítani belőle sem a gombaspórákat, sem a szagot, viszont életveszélyes tüdőbetegséget beszerezhetsz magadnak vagy hozzátartozóidnak.
2017. dec. 31. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
50%
Javaslom, tájékozódj a német szellőztetési szabályokról (DIN 1946-6;2005-9). Náluk ennek van úgynevezett nedvesedés (azaz penész) ellen védő fokozata. A megvalósítása sem igazán költséges, pláne ha a kanapé és a festés költségével hasonlítod össze. A szellőztetés fenti mennyiségét ők úgynevezett rejtett ablakszellőzővel oldják meg. A beszerelése utólag sem bonyolult.
2018. jan. 1. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
A félreértések elkerülése végett: a falon már nincs penesz. Elektromos páramentesítvel 50%-on tartom a páratartalmat az egész lakásban. A kérdés: valoszinu a kanapé szivacsaban/matracaban is van penész, mert budos. Elég a paramentesito egész nap és majd eltunik a szag vagy van rá olyan megoldás amivel azonnal meg tudom szüntetni a problémát (tudom dobjam ki, de 170e Ftos kanapét nem dobok ki első körben).
2018. jan. 1. 19:21
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha ez megoldható valahogy, akkor tavasszal-nyáron, száraz napon 4-5 alkalommal kivinni a napra, így az UV-sugárzás kis szerencsével tovább irthatja a spórákat. Lehet még próbálkozni ezekkel, de olvass még utána: bórax, etilalkohol, valamint szagtalanító próbálkozásnak is jók lehetnek; valamilyen mosószer (kárpittisztító, mosópor, mosógél), háztartási szóda. Viszont igyekezni kell minél inkább csak a felületre koncentrálni, és minél kevésbé elvizesíteni, ha megoldható, nappal, napon kiszárítani.
2023. júl. 6. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok. Nálam is van, enyhébb, de hasonló probléma. Némi utánanézegetés után úgy látom, hogy tömény (96%-os) alkohollal fogom spriccelgetni, talán több alkalommal is, ahol gyanítom, hogy penészes volt. Már fél éve széthúztam mindent, a berendezés, fal között van hely, ahol csak lehet, hipós oldattal lekezeltem, ahol tudtam (fal, szekrény), és azt tapasztalom, hogy ami maradt, az szépen kiszáradt. Még ez az ágy alkoholos kezelése van hátra. Majd még egy nedves szódabikarbonás áttörölgetés fog következni (szagsemlegesítés és tisztítás).
2023. júl. 13. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

5-ös és 6-os vagyok. Tudom, régi a kérdés, a kérdezőt már talán nem is érdekli, de friss tapasztalatom van, és talán mások is idetalálnak...

Helyzetem hasonló: van egy ágyam, amit a közeljövőben különböző okok miatt nem fogok tudni lecserélni, de bedohosodott. Sajnos csak korlátozottan tudom mozgatni saját e.ü. problémáim miatt (és mert egyedül élek), de csak most jutottam el odáig, hogy félrebillentettem, és szétszedtem, és mindenhol átspricceltem etilalkohollal. Sajnos csak így, most realizáltam, hogy a penész nagy része az ágyneműtartó alján volt végig.

- a kialakulásához nagyban hozzájárult, hogy teljesen összetolva voltak eddig a dolgok, ezen változtattam, a bútorok között 5+ centit igyekszem hagyni, ahol csak lehet

- fontos: eleve tudtam, hogy tökéletes kezelés nincs erre

- de vettem a Tescoban "ipari" etilalkoholt - kicsit több, mint 3000 HUF/ liter, idén már a második palackkal veszem -, az ágyat szétszedtem, amennyire lehetett, egy ragyogó napsütéses napon minden oldalról végigspricceltem. a művelethez külön takarításra befogott mosogatókesztyűt használtam, mert enélkül szétszáradt volna a kezem.

- az alkoholról: 1% metilt tesznek bele, hogy direkt lerontsák, kb 10-szer olcsóbb, mint amit emberi bőrön is lehet használni (és azt nehéz beszerezni) Egyébként a háztartásban nem árt, ha van etil, pl. cellux, ragasztómaradék lemosására is jó.

- az ágyneműtartót egyedül is tudtam mozgatni, ezért ki tudtam tenni a napra pár órára (egyébként is ez volt a legfertőzöttebb)

- az eredményt illetően: a dohos szag teljes megszüntetését, mint célt felejtsük el! Csak redukálni lehet. Talán egy külső személy a mostani állapotnál nem venné észre, de ott van az még. nem tudhatod előre, mennyi időnként venni kell egy mostani áron 3200 HUF-os etilt, rengeteg munka, és nem megoldás, csak a lecserélés lenne az.


Erre számítsatok.

2023. okt. 4. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Update: rosszabb, mint gondoltam, ami a szagot illeti, az ágy körül, közelében random pontokon és pillanatokban néha arcon csap egy-egy töményebb dohszag-felhőcske, ilyen komoly lekezelés után is (legalábbis ami a munka-, időbefektetést illeti).

Akkor összegezzük úgy, hogy szinte semmi értelme, de ez a legjobb, amit ki lehet hozni a szituból.

2023. okt. 5. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!