Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Többgenerációs házat (társashá...

Többgenerációs házat (társasházat) építenék, mit gondoltok az ötletről?

Figyelt kérdés

Egy megyeszékhely kertvárosi részében gondoltam olyan többrendbeli házat felépíteni, ami saját lakhatásomra és befektetésként is szolgál. Az elképzelés egy kb 130 m2 alapterületű két szintes ház, aminek földszintjén lenne a mi lakásunk, az első (teljes értékű) emeleten pedig 2 vagy 3 db konyha-nappali+kisszobás kis lakások, mindegyik külön bejárattal és mérőkkel.



Előnyök:

- Logikusabb eleve többrendbeli házat építeni, mint egy nagy hodályt, amivel semmit nem tudunk kezdeni később, ha kirepülnek a gyerekek. A leválasztás miatt idegeneknek is ki lehet adni. Az alsó szinthez (miénkhez) tartozna a kert, a felső, bérlői szinthez pedig erkélyek, melyek nem a kertre néznek.

- később könnyen hivatalos társasházzá is alakítható (de jelenleg ez nem célom, mert saját tulajdonban szeretném tartani a felső lakásokat)

- gazdaságosabb a kis lakások kialakítása, mintha külön vásárolnék hármat... gazdaságosabb a fűtése, fenntartása, stb (szokásos társasházi előnyök)

- az alsó szintet pár évig nem laknám (pár hét kivételével nyaranta), mivel nem élek Mo-n, és nagyon praktikus lenne, ha a ház fűtve, használva, karbantarva lenne, és addig is, amíg végleg Mo-ra nem költözünk, legalább hoz bevételt (arányosan többet is, mintha különálló idegen lakásokat vettem volna a felső szint kialakításának többletköltségén)

- később nem csak saját gyerekeink első lakásának lenne jó (pláne, ha külföldre mennek akkorra már...), hanem akár ha ápolásra szorulunk majd, az ápoló személy lakhat az egyik lakásban (és a másik két lakásba szintén tehetünk ápolásra szorulókat, kvázi idősellátó apartmanházzá alakítva)

- mivel nincs rokonságunk, lenne esély egy családias, jó bérlői közösségre, akikkel szorosabb lehetne a viszony (pl. közös kertészkedés, kerti partik, stb), mintha elszigetelt családi házban, vagy egy nagy személytelen társasházban laknánk.



Hátrányok:

- Lehet nehéz lesz bérlőt találnom a 3 fenti kis lakásban, hiszen külsőre mégis inkább egy nagy családi ház képét adja, mint egy hagyományos társasházét.. még közös képviselő se lenne, csak mi, a "háziurak"

- mindig lakna felettünk idegen. (Persze bármikor dönthetünk úgy is, hogy egyedül lakunk, vagy csak szezonálisan, pl. nyaranta foglalkozunk szálláskiadással). Persze ha rossz a viszony, felbonthatjuk a bérleti szerződést bármikor... És fokozott hangszigeteléssel épülne a ház az áthallások miatt, és a kert is valahogy meg lenne osztva saját és bérlői részre.

- nehéz lenne egyben értékesíteni (de lehet, hogy társasházzá alakítva is)



Ti mit gondoltok?


2017. dec. 31. 14:57
 1/6 anonim ***** válasza:
41%
Én kétgenerációs házban élek. Anyuék laktak az alsó szinten, én a családommal (férj és gyerek) felül. Sajnos anyu meghalt, az élettársa pedig elköltözött. Most üresen áll az alsó szint. De soha nem adnám ki, pedig logikusnak tűnne 100 fölött is el lehetne érte kérni, de nem tudnék megbékélni azzal, hogy a kertemben idegenek mászkálnák, ráadásul ha a lányom egyedül van otthon úgy meg pláne ki tudja milyen lenne a bérlő. Ha önálló lakás lenne, már rég kiadtam volna. Így most várunk, mert ha a lányunk velünk akarna maradni (ha lesz pasija), akkor felújítjuk a lenti részt és mi a férjemmel leköltözünk, a lányomék meg élhetnének (különálló feljárat van kívülről) a fenti részben. Ha nem akarnak itt maradni, mert más az elképzelés, akkor el fogom adni és veszünk magunknak egy egyszintes kertes házat. De idegen bérlővel soha nem élnék egy telken!
2017. dec. 31. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen, pont erre a különbségre gondoltam, hogy a klasszikus kétgenerációs, különbejáratú házakkal szemben, hogy lehetne a szeparációt jobban megoldani, társasház jelleggel? Nálunk a kertet csak mi használnánk és lenne egy teljesen elkülönített közös kert a lakásbérlők részére. Tehát a közös kert az egyik fájó pont, ami nem lenne elvileg... A felső szintek erkélye is a többi 3 irányba nézne, nem a kertünkre (az ablakokat persze nem akarjuk megszüntetni...). Azt írod,ha "különálló lakás lenne". Hogy érted ezt, mitől igazából különálló? Én eleve külön bejárattal, lépcsőházzal, mérőkkel szeretném...
2017. dec. 31. 15:30
 3/6 anonim ***** válasza:
18%
Szerintem jó ötlet. Nemcsak bérlőknek lehetne kiadni, hanem idegenforgalmi célokra is használható. Egyébként miért lenne nehéz bérlőt találni? Sztem egyáltalán nem lenne az.
2017. dec. 31. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
51%
Úgy értettem a különálló lakást, hogy nem egy telken (azaz együtt) laktunk volna, hanem anyunak is lett volna egy kertes háza, és nekünk is máshol (egy utcával, egy házzal arrébb). De nem azonos telken. De ez csak az én gondom. Én így nem adom ki.
2017. dec. 31. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
73%

3 lakás felettetek elég nagy zajjal jár.

4 családnak kell legalább 4, de manapság inkább 8 kocsibeálló/garázs

Hiába nem a kertre nézne az erkély akkor is lenne ablakuk a kertre és az azért erősen korlátozná a privát szférát

Ha bérlőitek vannak nektek is tekintettel kell lennetek rájuk zaj sb tekintetében szóval nincs éjfélig kerti parti hangos zenével, fúrás faragás a kedvetekre.

2017. dec. 31. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
79%

Egy dolgot nem tudunk. Nem látunk a jövőbe. Én pl. Győr mellett élek, jónak tűnik minden per pillanat, de ha itt egyszer (5-10 év mondjuk) az audi becsuk én nem mondom, hogy balhé lesz, de megváltozik a helyzet, kiürül pár ezer bérlemény és nem lesz ilyen igény, árszint, eladni meg így nem az igazi.


Na meg a bérőket kezelni, elviselni is kell, mert ha fizetnek éppen olyan lakók mint a tulaj maga.

2018. jan. 2. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!