Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Ha egy több emeletes panel...

Ha egy több emeletes panel házban mindenki egyszerre használja a vizet csökken a nyomás?

Figyelt kérdés

2018. jún. 23. 14:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Előfordulhat, főleg a felsőbb szinteken, de nem annyira jellemző a nagy nyomásesés.

Az esetek többségében ésszel tervezték a rendszert, tehát az alsóbb szinteken vastagabb a felmenő cső (strang), felül pedig vékonyabb, hogy mindenhol meglegyen a szükséges víz. De azért létezik olyan, hogy nem jól csinálták meg.

2018. jún. 23. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Tehát ha van egy 5 baros szivattyú és a vízellátás folyamatos akkor a nyomást állandó szinten tudja tartani akkor is ha sok helyen használják a vizet? Természetesen egyre feljebb gravitációs és súrlódási veszteségekkel számolva.
2018. jún. 23. 14:41
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk még egy lakáson belül is, ha a konyhában folyik a víz, a fürdőszobában már kicsit gyengébben folyik a zuhanyból. De nem annyira észrevehető.
2018. jún. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Panelben nincs szivattyú. Víztorony van, nagyjából azonos nyomással, ha nincs műszaki hiba. Mint írtam, ott a felső szinteken csak akkor van nyomásesés, ha nem jól lett megtervezve a ház vízvezeték-rendszere, és a kelleténél vékonyabbak a strangok.


Ha lakáson belül nyomásesés van egy csap megnyitásától, akkor ott kb. biztosra vehető, hogy fél colos csővel jöttek be a lakásba. Régebben csináltak ilyeneket, panelben az utóbbi 30-40 évben már nemigen fordult elő, legalábbis lakszövös tapasztalatom alapján.

2018. jún. 26. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Amúgy meg a kérdés jó, a válaszok sem rosszak. Sok mindentől függ. Ahogy már írták már akkor is csökken a nyomás,ha a vízkapacitásodtól több csapot nyitsz ki. Nem arra vannak tervezve a rendszerek,hogy egész évben minden csapod nyitott állapotában teljes nyomáson és teljes vízhozammal működjön. Mert arra nincs szükség. Igény talán lenne rá,de probléma is nagyobb lenne belőle.(Pl csőtörésnél nagyobb térfogaton több víz folyna el) A lényeg,hogy az alapvető igényeket kiszolgálja.


És mivel ahogy írták,ha jól van megtervezve nem szabad befolyásolnia a többi lakónak egymást. Hisz hiába osztoztok mondjuk 1"-os bekötővezetékkel a szomszédoddal, ha mindketten 3/4"-os vezetéken kapjátok a vizet, akkor sose lesz probléma belőle,hogy valamelyikőtök elhasználja a másik kapacitását. Mert nem tudja. A 1"-os vezeték mindkettőtöket kiszolgál a szükséges vízmennyiséggel. (A számok csak példák)


De az igazság az,hogy elméletben nagyon könnyen megeshetne,hogy valóban lecsökken a nyomás. Főleg,ha úgy gondolkodsz,hogy nem csak a ti panelotokban fogyasztanak majd egyszerre,hanem mondjuk az egész utcában. Vagy az egész városban(ivóvízellátó szakaszon). Csúcsidőszakban amikor sokan fogyasztanak vizet alapvető,hogy valamelyest csökken a nyomás. Ezért is jellemző városban,ahol sokkal több vizet fogyasztanak a magas nyomás.


De a példa kedvéért. 1"=24,8-25,4mm(legyen névleges 25mm) .Ez az ivóvízszolgáltatásnál belső keresztmetszetet jelent.

1db 600mm-es főnyomócső 9db 200mm-es vezetéket képes teljes egészében folyamatosan ellátni.

1 db 200mm-es cső(4") 64db 1"-os vezetéket képes ellátni folyamatosan ugyanazon a nyomáson.

1db 1"os vezeték pedig 4db 1/2"-os vezeték teljes keresztmetszetét használná ki


Vagyis 1db 600mm-es főnyomócső egyszerre maximum 2304 db , 1db 200mm-es pedig 256 db 1/2"-os vízvezeték állandó fogyasztását képes ellátni nyomásesés nélkül. (Természetesen azt feltételezve,hogy mind egyforma magasságban és távolságra van tőle,ami a valóságban ügye nem igaz,így a változó nyomás alacsonyabb egyes helyeken ezért a kapacitás nagyobb, több vezetéket el tud látni.)


Természetesen,ha azt veszed,hogy adott egy kis falucska 1700lakossal maximum 200mm-es főnyomócsővel, amellyel maximum 256 db 1/2"-os vezeték állandó fogyasztását(+nyomásesésből fakadó többlet) képes egyidejűleg ellátni, joggal feltételezed,hogy könnyedén okozhat nyomáscsökkenést az,ha egyszerre sokan kinyitják a csapokat(csúcsidőszak).(Egy 1/2"-os vezeték azt jelenti,hogy 3bár nyomáson óránként 1,32 m3 vizet enged át, vagyis 22liter/percet)


Mellékesen jegyzem meg,hogy olyan 2-20l/perc azaz 120-1200l/óra 1-1 csap maximális vízfogyasztása (bár ezek az adatok csak seggreütés szerűek,nem néztem utána és nyilván a nyomástól is függ,nem csak attól,hogy azt írják rá,hogy 6l/perc a fogyasztása. na igen,de hány bár nyomásnál?jó lenne tudni. 2,5bár nyomáson teszteltem zuhanyzófejet 3l/percre jött ki.Nyilván más a perlátor nélküli csap,vagy kádtöltő csap és perlátor és perlátor között is van különbség. Tegyük fel hogy ezek 3bár körüli értéken,tehát többnyire falusi és kertvárosi nyomásnál vannak) vagyis ha valaki zuhanyzik, mosogat stb. és mindezt egyszerre teszi,akkor sem biztos,hogy kihasználja az 1/2"-os vezeték kapacitását. Legfeljebb ha olyan csapot nyit amivel kádat tölt, vagy kerticsapot locsoló és szűkítő perlátorok nélkül. Ráadásul ezeket a tevékenységeket (kád megtöltése is maximum 15-25perc, zuhanyzás meg ügye eleve alacsonyabb vízáteresztőképesség,még ha esetleg több ideig is tart, lehúzni a wc-t meg pár másodperc)

2018. jún. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!