Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Erkélyt építenék fából. Az...

Erkélyt építenék fából. Az elképzelésem jó?

Figyelt kérdés

5 méter széles lesz az erkély és 2 méterre nyúlik majd ki.

Úgy képzeltem, hogy a falra tőcsavarokkal felteszek egy 15x15-ös gerendát és ezt le is támasztom a "földre", beton járda húzódik körbe a ház körül, így arra lehet támasztani. Érdemes-e egyáltalán ezt pluszban letámasztani, akár ezeket az oszlopokat további tőcsavarokkal a falhoz rögzíteni?

A túloldalt 3 oszloppal támasztanék (15x15), így 0-n, 2.5 méteren és 5 méteren kapna támasztást a szelemen amit kereszttartókkal is megtámasztanék (nem tudom mi a szakzsargon erre). Majd erre 5x10-es gerendát gondoltam 40 cm-enként. Kevés ez a méret, legyen 7.5x15-ös? Abban az esetben is legyen ilyen sűrűn vagy ritkábban is elégséges? A járófelület OSB lesz, majd ez kap víz zárást, hogy mivel az még képlékeny, de a lényeg, hogy OSB lesz, 22-es.

További kérdés, hogy melyik a jobb megoldás, ha a gerendákat a szelemenre lecsavarom 2-3 csavarral vagy ha két oldalról szeglemezzel rögzítem? (esztétikailag ez nem kérdés, mert nem zavar a szeglemez látványa sem, nem olyan helyen van, ahol ez szem előtt lenne).

További kérdés, hogy minimum mekkora és milyen mély pontalapozást csináljak az oszlopoknak? Tudom, hogy ez erősen függ a talajtól is, mivel maga a ház félig domboldalban van, ki van ásva majd a domboldal ki van rakva támfallal, így kb. eleve 1.5-2 méterrel vagyok a természetes "földszint" alatt, azaz gyak. a jelenlegi "földszint" is erősen kötött talaj. 30x30x50cm-est gondoltam, legyen mélyebb, szélesebb?


Köszönöm előre is annak, aki nem félti az információt, hisz gyak. ez mind olyan kérdés, amit más tanul évekig, majd több év árán szerez benne tapasztalatot.



#erkély #fa erkély
2020. szept. 18. 08:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Én osb helyett hajópadlót raknék inkább, sokkal erősebb, nem málik szét pár év múlva, és nem sokkal drágább.
2020. szept. 18. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi. Az OSB-t nem önmagában gondoltam, erre majd még kerül valami, lehet pont hajópadló. Azért nem elégséges csak a padlózás, mert annál kellene hagyjak közt, hogy tudjon dilattálni. Mivel az alja tároló lesz, ezért az nem volna szerencsés.
2020. szept. 18. 12:53
 3/5 anonim ***** válasza:
Attól tartok, hogy a fa oszlopokkal való alátámasztás műszakilag nem jó megoldás, különösen, ha fenyő alapanyagról van szó. A fenyőnek semmiképp nem szabad a talajjal érintkeznie, mert gyors gombásodás indul meg és ha folyamatosan éri eső is a kültérben, akkor pár év alatt tönkremehet. 10 nm-nek már komoly vázszerkezetet kell építeni megfelelő összefüggő vasbeton alapozással, hiszen a terhelésnél a fa padozat miatt feltétlenül kell valami fedéssel is számolni. Terveztesd meg szakértővel.
2020. szept. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

:) Nem szeretném, hogy úgy tűnjön magas lóról beszélek, félre ne érts, félre ne értsetek, de hát a lábonálló teraszokat így építik. Volna szükségem még információra és ezért is tettem fel a kérdéseimet s abban szívesen fogadom a tanácsokat, olyanoktól akik nálamnál erről sokkal többet tudnak, ugyanakkor azt szögezzük le, hogy lábonálló terasz/erkély ennél lényegesen nagyobb is állhat lábon, pontalapon, statikailag is, nem csak me' Józsi mondta! Az oszlopokat nem közvetlen a betonra kell állítani, úgy valóban az történne idővel, amit írtál! Vagy a betonozáskor még a képlékeny betonba bekerülnek oszloptalpak egy magasságra hozva, vagy utólag a megkötött alapba fúrsz nekik lyukat és folyékony dübellel kvázi beragasztod, ez két megoldás és két jó, két szabályos megoldás! A beton pontalapokat nyilvánvalóan vasalni kell és esetemben is vasalva lesz.

A fa amivel dolgozunk, azt kezelni kell, még mielőtt az beépítésre kerül, azaz nem a már felépített szerkezetet kezeled le, ez azért fontos, hogy a takart részek is kezelve legyenek. Folyamatosan éri az eső a kültérben, ezért kell kezelni.

2020. szept. 18. 14:17
 5/5 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt a tanya csatornát, itt is házilag építenek faházat, igaz itt tető van rajta nem erkély de ötletet szerzésnek jó.

https://www.youtube.com/watch?v=WevFlOPWcfE


elejétől a végéig van róla videó nem csak ez az egy

2020. szept. 18. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!