Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Telek vásárlás kötelező?

Kálvin Tamás kérdése:

Telek vásárlás kötelező?

Figyelt kérdés
Az érdekelne engemet igazából,hogy ha én lo pikulát sem értek a házépítéshez, de párommal van egy álom amit valósággá szeretnénk kovácsoltatni azt, hogy lehet kivitelezni? Tehát kérlek benneteket ne azzal gyertek miért nem tanulsz meg burkolni meg ezeket a kivitelezős dolgokat elsajátitani stb stb.. Először is én annak a híve vagyok, hogy ha valamit nem értek azt inkább olyanra bízom aki ért hozzá ergó szakember.. Ha a vilanyszereléshez sem értek, se fogok bele nyúlkálni hanem hívok vilanyszerelőt.. Remélem értitek.. Tehát én a win-win szituációt keresem,ergó nekem van pénzem a másiknak nincs, de hozzáértése, szakmája van hozzá ergó munkája gyümölcsét adja apénzért cserébe ez win-win szitu. Na ezt azért írtam le, mert én befektető vagyok ebből élek és nem értek ilyen dolgokhoz. Tehát gondolkoztam párommal kellene agyalni a házépítésen és nem elsietni, de már elkezdeni tervezgetni.. Tudnátok nekem abban segíteni mik az alapvető első lépések, ahozz hogy szakértelem nélkül valaki bele kezdjen a házépítésbe? És még az érdekelne ha kötelező a telek vásárlás honnan tudom milyen telket kellene vegyek álmaim házához? Tehát erre sincs valami szakember aki el mondja ez a telek jó az nem és, hogy aki kivitelezné ennek az egész építésnek a folyamatát? Köszi a válaszokat előre is remélem tudtok segíteni és nem oltogatni! Tudjátok (nem lehet mindenki pék, se rendőr, se ács) :)

2021. febr. 25. 18:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%

Első lépés: keress egy szimpi építészt és ő elmond minden fontos tudnivalót arról a területről/telekről, ahol építkezni szeretnél, ugyanis rengeteg szabálynak kell megfelelnie egy új háznak, ő képben lesz.


A másik dolog, amivel pár milliót megspórolsz egy átlagos 40 milliós új ház árából, az a "műszaki ellenőr". Ő nem ugyan az, mint a felelős műszaki vezető, hanem olyan ember, aki a meglátja a kőművesek, villanyszerelők, vizesek stb. hibát és még az előtt rájuk szól, mielőtt te kifizetnéd őket.

2021. febr. 25. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
76%

Ahogy az #1 írja: keress egy jó építészt!


Nyilván konkrétumokat ő is csak akkor tud javasolni a háztervhez, ha már van egy konkrét telek. De ha meghallgatja a kívánságaitokat, és elképzeléseiteket (pl. a ház tájolásáról , az elképzelt nagyságról ,stb.stb.) már tud adni támpontokat, hogy mekkora és milyen telket keressetek.

2021. febr. 25. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Tehát építésztől kellene tanácsot kérjek ha minden igaz? És ő el mondaná jó e az az adott telek amit kinéztem ehezz az (xy) házhoz vagy nem jó? Nyílván mondanám neki milyen ötleteim vannak, milyen házat képzeltem el,de ehez kell telek egyértelmüen egy szép helyen ráadásul.. Akkor ha jól értem ő ehez fog dominálni? Amúgy keresgéltem/kutakodtam és találtam olyat, hogy generálkivitelezés ők mire lenének jók?
2021. febr. 25. 19:31
 4/14 anonim ***** válasza:
82%

A generálkivitelező a következő lépés!

Ha már megvan a telked, és az építész elkészíti a végleges terveket, utána lehet keresni a kivitelezőt.

2021. febr. 25. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
60%

A 3. alatt jól értelmezed az eddigi válaszolókat.

Mindenképp saját telek kell. Kinézel egy helyet, megtudakolod, hogy beltelek-e (lehet-e rá építeni), nagyon jó egy szakemberrel konzultálni, keress egy tervezőt (iroda vagy magánszemély, akinek engedélye van rá), nagyon fontos, hogy találj egy műszaki ellenőrzésre alkalmas személyt, aki a kivitelezővel szemben a Te érdekeidet védi és nem engedi meg az ócska munkát. Ha sikerül generál kivitelezőt találnod (akad), akkor ő végez el minden munkát. Ebből a "generál" szó. Tehát ő nemcsak az alapot, falakat, tetőt építi meg, hanem (ha nincs is ilyen embere, de talál egy csoportot), rajta keresztül dolgoznak a víz-, villany-, gáz-, festő, parkettás, telefon-, internet stb. szerelők is. Az utóbbiakat később, magad is megrendelheted. Ha találsz generál kivitelezőt, akkor megkíméled magad a szakmunkák elvégzésére alkalmas embercsoport felkeresésére, akik sokszor leócsárolják az előbbiek munkáját, kitalálják, hogy miért kell többletmunkát végezniük, tehát kérik ennek megfizetését. Ezt a megoldást nem ajánlom még akkor sem, ha kicsit többe kerülne. Generál kivitelező esetén megalkusztok az árban és a fizetésen kívül nincs gondod. A minőségért felel a külön megfizetett műszaki ellenőr, aki nem alkalmazottja a kivitelezőnek! Magára az építkezésre jogod van elmenni, de ajánlom, hogy csak a műszaki ellenőröddel együtt tegyed.

Az építkezés megkezdése előtt építési engedélyért kell folyamodnod, de előtte a tervrajzot át kell nyújtanod illetékes szerveknek: víz-, gázművek, KÖJÁL (most más a neve) stb. Ezt megmondja az ellenőröd.

Ha kész a ház, akkor kollaudálni kell (engedélyeztetni az üzembe helyezését. Ök ellenőrzik, hogy minden kivitelezés megfelel a tervrajznak. szerint

2021. febr. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Úristen nagyon rendesek vagytok és köszönöm szépen ezeket a normális válaszokat:) Tehát:


1 lépés: Épitészt keresni (ha meg van a telek)---Ha nincs telek akkor esetleg építésztől is lehet ha jól értelmezem tanácsot kérni,hogy az adott elképzelt házam az oda illik-e és ő majd el mondja, hogy nem vagy igen!

2. lépés:Generál kivitelező aki leveszi a terhet a vállamról.

- Tehát elintéz minden engedélyt és keress ácsokat és egyéb szakembereket!

- Még ezzel egyidőben keresni kell műszaki ellenőrt aki engem fog tájékoztatni (én érdekeimet nézve) hogy jól végzik e a munkát..

3. lépés:

-üzembe helyezés.


Tehát igazából ennyi ha jól értem és kész minden..

Annyi még, hogy ha műszaki ellenőr nyílván nem alkalmazottja a generálosoknak, akkor ő neki hogy lesz joga bele szólni az épitkezésbe? Tehát ha ők teljesen külön állók akkor igazaból ő csak annyit tud tenni, hogy figyeli (az én megbízásombol) hogy milyen minőségi munkát végeznek? És ha tegyük fel nem jó a munkájuk akkor nekem fog szólni,hogy szóljak nekik hogy csak akkor vagyok hajlandó fizetni ha minőségi lesz a munka? Tehát azt nem értem a műszaki ellenőr nem fog tudni nekik szólni? Hiszen ugye senki senkinek sem a főnöke, ilyen szempontból pedig én vagyok mind a két félnek a főnöke ha én fizetek ez egyértelmü.De ez hogy müködik :D?

2021. febr. 25. 20:24
 7/14 anonim ***** válasza:
76%
#5 minden OK, de építési engedély már nem kell családi házra.
2021. febr. 25. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

300 m2 alatti házakra nem kell engedély


[link]

2021. febr. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

2.lépésre: A Te, vagy a megbízottad dolga (egyezség kérdése), aki jóváhagyatja a tervdokumentációt egyes hivataloknál. Ezt ne bízd a kivitelezőre (akár generál, akár nem).


A műszaki ellenőr (legalábbis az én időmben, azaz 1990 előtti években) a maga módján ő volt az isten. Szigorú voltam, de jogosan. El nem fogadtam a rossz munkát. Viszont érdekes, hogy ha most találkozunk, még rám is kiáltanak, vagy sietnek utolérni, átjönnek az utca túloldaláról hozzám, hogy ne siessek, mert érdeklődni akarnak hogylétem felől. Az egyik kivitelező közgazdászával együtt voltunk egy lakásszövetkezet vezetőségében. Egy épületük átadása után elmondták neki az emberek, hogy milyen szigorú voltam az átvételnél. Mielőtt válaszoltam volna (hogy én csak a minőségi munkához ragaszkodtam) ő maga buzdított arra, hogy ezután se legyek elnéző, mert a cégnek is érdeke, hogy jóhíre legyen. Kérem, senki ne vegye ezt dicsekvésnek. Köszönöm előre.

Visszatérve a témára: Az ellenőrt köteles a kivitelező beengedni az építkezésre, bejegyezhet az építési naplóba (ezt a kivitelező biztosítja), átveszi pl. a betonvasak elhelyezését betonozás előtt, a vasak méreteit a tervrajz szerint. Betonozni csak az ő engedélyével szabad. Az engedélyét az építési naplóba jegyzi be. Általában jó a viszony a kivitelező és az ellenőr között, ha az ellenőr jogosan követel valamit, ill. a kivitelező is rájön, hogy nem érdemes rosszul dolgozni. Az ellenőr biztosítja illetékeseknél a föld alatti kábelek kitűzést és csak az után kezdhet a kivitelező az árokásásba. Volt egy esetem, amikor nem kérték tőlem egy kábel útjának a kitűzését, mert feltételezték, hogy az I. osztályú úttal párhuzamosan megy mindenhol a kábel. A bagger átszakította a Hamburg-Isztambul közti telefonkábelt. Arbitrázsra került a sor. Megnyertem a pert, mert nem tudták bizonyítani naplóbejegyzéssel, hogy kérték tőlem a kitűzést, ill., hogy átadtam nekik a nyomvonalat a telefonosok kitűzése után. Tudni kell, hogy nem voltam köteles naponta az építkezésen tartózkodni. Ha valamit kértek tőle, a bejegyzés után telefonon is értesítettek a bejegyzésről. Több építkezés tartozott hozzám egyszerre. Óriási pénzbüntetést fizettek ezért. Szóval: az ellenőr szerepe szükséges, ezt tudják a kivitelezők, meg az ellenőr is tudja a maga szerepét. Ez ne aggasszon.

2021. febr. 25. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
#7 és #8: köszönöm a pontosítást! Már kinn vagyok a forgásból 1990 óta.
2021. febr. 25. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!