Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Napelem használatakor hogyan...

Napelem használatakor hogyan megy az elszámolás az áramszolgáltatóval?

Figyelt kérdés

Napelemet szeretnék tetetni a házunkra.

Nyilván időnként kevesebbet fog termelni, mint a fogyasztásunk, ilyenkor a hálózatot használjuk. Máskor meg többet, ilyenkor visszatápláljuk.

Mi a jelenleg érvényes szabályozás ennek az elszámolására?

Régebben, úgy tudom, éves szinten figyelték, hogy mennyi a fogyasztás és a visszatáplálás különbsége, és ezt a különbséget évente egyszer elszámolták (vagy az ügyfél fizetett, vagy az áramszolgáltató őneki).

Ez most is így megy?

Ha nem, akkor most hogyan megy?



2022. júl. 15. 14:52
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Mivel -eredetileg- egy év múlva már havi elszámolás lesz, az már gyaníthatóan cumi lesz annak aki ilyen emelt áron kapja télen vissza.

De bármely percben bármit változtathatnak bármin.

2022. júl. 15. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Ma pillanatnyilag úgy működik, hogy amennyiben saját magad állod a rendszer 100%-os költségét, úgy kérhetsz éves elszámolást: évente egyszer lesz leolvasás és csak a termelésed mínusz fogyasztásod különbségét kell fizetned.


Amennyiben igénybe veszel pályázatos pénzt, úgy már nem megy az éves elszámolás. Havi termelést mínusz fogyasztást kell fizetned.

2022. júl. 15. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Úgy számolom, 2 M Ft körül lesz a költsége, és ennek felére lehet (talán) pályáznunk.


Az eldöntendő kérdés tehát az, hogy 1 M Ft-ot dobjak-e ki az ablakon, vagy inkább méretezzek akkora rendszert, hogy egy ködös, sötét, hideg hónapban is max. 210 kWh-val fogyasszak többet, mint amennyit termelek. Mert természetesen a most bevezetett új áramdíj indukálta a kérdést, hogy stílszerűen fogalmazzak. :-)

2022. júl. 15. 19:01
 4/17 anonim ***** válasza:
51%
Úgy kalkulálj, hogy 4 kWp rendszer májustól szeptemberig napi 20-25, december-január-február napi 2-5 kWh-t termel meg.
2022. júl. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Pályázatos megoldást vesd el. Ott nincs 50%-os támogatás, 100 % lenne. És pályázatnál nem lehet éves elszámolás. Az 50%-os támogatásnál maradhatnál éves (előnyös) elszámolásban, de ez - jelenlegi tudásunk szerint - 2022 12 31 ig meg kellene valósítsd, erre viszont gyakorlatilag már nincs esély. Marad a saját erős finanszírozás. Ebben az esetben 2023 dec 31-ig kell befejezni a telepítést, ebbe bele tudsz férni. (Utána Uniós elvárás szerint nem lehet belépni éves elszámolásba, csak havi lehet.) Az elszámolás menete az, amit leírtál: ad-vesz mérőóra méri a visszatáplált ill. hálózatból vételezett áram mennyiségét, és a mennyiség egyenlegét kell forintosítani, a vonatkozó tarifával. A gazdaságosságot alapvetően befolyásolja, hogy havi vagy éves leolvasás/elszámolás tudsz elérni. Az éves az előnyös.
2022. júl. 16. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
70%

Magyarul a havi elszámolásnál -jelenlegi ismereteink szerint- nyáron a sok-sok feleslegesen megtermelt áramodat a szolgáltatód nyomott áron kifizeti neked. Ez az összeg hozzáadódik az egyéb bevételeidhez és adóznod is kell majd utána.

Ha télen valaki a nyáron megtermeltből szeretne fűteni, az nagyot fog csalódni, mert pont ugyanannyiért kapja majd az áramot mint bárki más. Azaz 210 Kilowatt felett már brutál árat fog fizetni.


Amúgy ezek után gyanítható, hogy valamit kitalálnak majd a napelemesek cumiztatására is, hogy nekik is jusson valami a boldogságból....

2022. júl. 16. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
93%

"adóznod is kell majd utána"


Annyira azért nem tragikus a helyzet, magánszemélynek évente eladott 10.000 kWh-ig adómentes.

2022. júl. 16. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszokat!

Mindenkire nyomok zöld gombot, nagyon hasznosak számomra a gondolataitok!


Igen, én is ettől tartok havi elszámolásnál, hogy nyáron megveszik tőlem a mostani alacsony áron az áramot, majd télen adnak nekem áramot hat és félszeres áron (legalábbis a 210 kWh feletti részét).

Többen említettétek az éves elszámolást, és annak jogi feltételeit. Nos, ezzel csak az a problémám, hogy ha folyamatosan szűkítik ennek a lehetőségét (márpedig szűkítik), akkor ennek az a célja, hogy egyre kevesebben legyenek az ilyenek, és akkor bármikor egy tollvonással a meglevő éves elszámolású ügyfeleket is belekényszeríthetik a havonkénti elszámolásba.

Szóval én attól tartanék, hogy önerőből kifizetnék súlyos milliókat hogy éves elszámolású lehessek, aztán 1-2 vagy 5 év múlva MINDENKI számára kötelezővé teszik a havonkénti elszámolást - és úgy elvész az egész beruházás értelme, hogy tudniillik ne kelljen a hat és félszeresére emelt áron vennem áramot.


A másik lehetőség, hogy oly mértékben túltervezem a kapacitást, hogy télen, a 4. válaszoló által említett áramtermelés esetén is nagyjából fedezze a nyárinál messze nagyobb fogyasztásunkat, ui. pont azért fogyasztunk sokat, mert egyes helyiségeket árammal fűtünk.

Hogy ne a levegőbe beszéljek: mondjuk idén januárban 566 kWh áramot fogyasztottunk. A 4. válaszoló által írtak szerint télen napi 2-5 kWh-t termel egy 4kWp névleges teljesítményű rendszer. Mondjuk hogy az a 2-5 az havi átlagban 3,33, szóval mondjuk azt, hogy havonta 100 kWh-t termel. Eszerint akkor, ha 210 kWh-t kaphatok normális áron, akkor 566-210=346 kWh-t kéne megtermelnem, vagyis 4 db 4 kW-os rendszerre lenne szükségem. A házat is bővítenénk egy szobával, és ott is kézenfekvő lenne az elektromos fűtés (nyáron hűtés). Akkor még ennél többre lenne szükségem. Én egyszeri beruházásként el tudom fogadni a nagyobb kapacitású rendszer kiépítési költségét, mert úgy tudom, a sokkal nagyobb kapacitás nem jelent sokkal nagyobb költséget. De nem merülnek-e föl egyéb problémák vagy jogi akadályok, ha mondjuk egy 16-20 kWp-os rendszert akarok kiépíteni?

Az, hogy ez nyáron rengeteg fölösleges áramot termelne, az nem érdekelne. Legrosszabb esetben sehova nem menne az áram, ha akár egy csekély összeget is fizet érte az E-On, azt már bónusznak tekintem.


A másik ötletem, hogy valahogyan tárolom a nyáron megkapott villamos áramot és télen használom fel. Ez műszakilag járható út? Gondolom nem, mert akkor mindenki ezt csinálná, de szívesen hallanék műszaki véleményt erről. Akkumulátorokban nem lehetséges ilyen mennyiséget tárolni?

2022. júl. 16. 23:33
 9/17 anonim ***** válasza:
44%
Olcsó energia nincs. Főleg manapság. Ha az olcsó fűtés a célod, akkor azt csak szigetelêssel tudod elérni.
2022. júl. 17. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
91%
Az őszi-téli-tavaszi időszakra van az un H tarifás áram. Kapsz egy külön mérőórát a meglévő mellé, azon fűtési szezonban jön áram. Viszont erre az áramra csak fűtèsre alkalmas klímagépet, ill. Hőlégszivattyút köthetsz, és kedvező a tarifálása, nem érinti a 210 kWh határ, legalábbis nincs info a változásról. Nem lepődnék meg, ha itt is lenne áremelés, de nem a legmagasabb tarifa várható.
2022. júl. 17. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!