Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Milyen adalékanyaggal kell...

Milyen adalékanyaggal kell ilyenkor télen a kültéri betonozást végezni, hogy ne faggyon szét a friss építmény?

Figyelt kérdés

Kis betontuskókat szeretnék leönteni a földbe, amire majd a megkötés után- kisebb kandelábereket ültetnék.

A terveim szerint az alja ~40cm-re lenne a talajszint alatt és kb. 10-15 cm magasan lógni ki a teteje a földből.

A keresztmetszete ~20x20cm-es lenne.

Milyen adalékot keverjek hozzá, hogy megfelelő ütemben kössön és ne fagyjon szét? (Név, gyártmány, keverési arányok érdekelnének.)

/Ha nem tél lenne, akkor 1:3 arányban tenném a cementet és a sódert (0-24mm szemszerkezetű), de télen még nem betonoztam kültéren./ Tudtok segíteni?



#keverési arány #kültéri betonozás #betonozás télen #fagyásgátló adalék
2013. nov. 28. 20:23
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Kalcidurt szoktak tenni bele, de az is csak mínusz 5-6 fokig jó. Egyébként ha föld alá kerül a beton, akkor elég letakargatni ronggyal, fóliával, mert kötéskor eleve hőt termel. Kalcidurral akár mínusz 10-ben is használható így. A keverési arány rajta van a kannán.
2013. nov. 28. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Most meg fogod tudni csinálni, nincs olyan hideg, csak jól le kell takargatni. Viszont el ne felejtsd az elektromos vezeték gégecsövét belebetonozni, mert később már szívás lesz.
2013. nov. 29. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat.

Összegezve az általatok elmondottakat, a jelenlegi enyhébb idő miatt nem kell kalcidurt használnom; helyette vastag, többrétegű takarás is megfelelő.


Ti milyen védőcsövet (gégecsövet) tennétek le az elektromos (220V, fázis,nulla,föld) vezetékeknek?

Én eredendően 3/4"-es fekete KPE csőre gondoltam, amit a víznél is használnak, de a boltban ajánlottak egy fekete gégecsövet. Ez is valamilyen műanyag és bebetoozható.

A kereskedő szerint a talajba is letehetem.

Nekem csak a felállásoknál lesznek betonban, mert a kandeláberek (6db), olyan ~3m-enként lesznek felállítva.


A boltos által ajánlott fekete gégecső nem csak azért tetszene, mert lényegesen olcsóbb mint a KPE, henem mert könyebben hajlíthatóa felállásoknál.

Nem terveztem mélyre tenni (~30-40 cm), és az előzetes próbáknál a KPE bizony nem könnyen hajlítható kis ívben, hidegen. Melegíteni még nem próbáltam.

Szóval ez miatt is jobbnak tűnik a fekete gége, csak kérdés, hogy bírja e a fagyokat és a talaj nedvességét.


Terveim serint homokágyba fektetem, és teszek rá végig a nyomvonalon kisméretű tömör téglát. Növények nem lesznek felette később sem.

Mi a véleményetek?

2013. nov. 29. 18:32
 4/8 anonim ***** válasza:

[link]


Ilyen gégecső kell hozzá, a megfelelő átmérőben.


A villanyvezeték lefektetéséhez:


Homokágyba fekteted a csövet, ahogy írtad. Viszont 70-80cm mélyre kell fektetni, arra a kábeljelölő tégla, és 30cm magasságban be kell rakni kábeljelző szalagot. 20-30 ft métere, nem érdemes spórolni rajta.


A másik fontos dolog, hogy az esetleges kötéseket a föld alatt megfelelő kötődobozban, gyantás zsugorcsővel kell szigetelni. De egyszerűbb, ha nincs kötés a föld alatt. Fontos hogy földkábelt használj, A távolság miatt én 3*2,5-es rézkábelt tennék le (nekem hasonló távon az van, anno a volt rajta kb 650W összterhelés, kiválóan bírja, bár ma már kompakt fénycsövek vannak).

2013. nov. 29. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat és a linket is.

Ami a gégecsövet illeti, szerintem nekem is ilyet ajánlottak a boltban, csak már nem emlékeztem a pontos nevére.


A 70-80cm-es mélységgel viszont bajban leszek.

Nekem a fektetés nyomvonala mellett az egyik oldalon végig egy betonjárda fut, a másik oldalán pedig végig egy többéves tuja sor. A növénysor töve ~45-50 cm távolságra van a járda szélétől. Ráadásul igencsak terebélyesek a növények, azaz nehézkes az ásás mellettük.

Ezért már ara is gondoltam, hogy nem ásom le a vezetéket, hanem készítek egy 10cm széles és 15-20 cm mély betonsávot (egyfajta ágyásszegélyt) amibe belebetonozom ezt a gégecsövet. Vagy csak közvetlenöl a beton alá tenném.

Ez a 70-80 cm mélység komoly fejtörést okoz nekem.


A kábelt már megvettem, de úgy tűnik nem a legjobbat vettem, mert nekem azt mondták, hogy a 3x1,5-ös MT elégséges. Ráadásul ezek nem is tömör réz erezettek, hanem sok vékonyszál van mindegyikben (fázis, nulla, föld).

2013. nov. 30. 00:14
 6/8 anonim ***** válasza:

Elméletileg 3x1,5-es is elég, gondolom az össz fogyasztás nem lesz olyan hatalmas. Én inkább túlbiztosítottam, mert nem sok különbség volt árban. Az sem különösebb baj, hogy nem tömör, hanem sodrott. Az már inkább, hogy nem földkábel.


DE: Leírtam, hogy hogy kéne csinálni szabályosan. Érdemes lenne megoldani így, ha lehet. Ha nincs földkábeled, hanem mt kábelt húzol be, az azért nem gond. Viszont jó lenne minél mélyebbre tenni. Nézz szét, hogy a környékeden nem lehet-e láncos árokásót bérelni. Általában kb 3000Ft/óra a bérleti díja. Nagyban megkönnyíti a munkát, és egy 10cm széles árkot csinál, 70cm mélységgel.


Ha nem tudod 40cm-nél mélyebbre rakni, akkor is félútra tegyél be egy jelzőszalagot, és maradjon az eredeti elképzelés, a tégla miatt úgysem fogod átvágni. Sokan csak leássák a kábelt ala natur, és kész. Azért ez így sokkal jobb, és elég egyértelmű amúgy is, hogy a lámpák között a föld alatt fut a kábel.

2013. nov. 30. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én 2x nagyobb gégét tennék le mint a szükséges. Sosem lehet tudni, hogy 20 év múlva nem akarsz még valamit behúzni, pl kert konnektort stb. és a csere is könnyebb egy tágasabb helyen.
2013. nov. 30. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
igen
2013. dec. 18. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!