Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Ha van érvényes építési...

Ha van érvényes építési engedély (átalakítás), akkor mi van, ha eladom a házat?

Figyelt kérdés

Idén járt volna le, de meghosszabbíttattuk 1 évvel az engedélyt. Egy családi ház bővítése, és tetőszerkezet építés (lapos tető helyett nyeregtető) Ha mégsem építünk, hanem inkább eladnánk, lehetséges?

Akkor az eladás pillanatában érvényét veszti az engedély? Hisz mi kértük? Vagy ugyanúgy él tovább, hisz a házra vonatkozik?


2017. okt. 30. 09:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Az építési engedély érvényes marad, de az nem kerül át a vevő nevére. A jogosult továbbra is az lesz akinek a nevére szól.

Ha az engedélyben szereplő tevékenységeket meg akarja valósítani, akkor az építésügyi hatóságnál a vevőnek jogutódlási eljárást kell kezdeményeznie. Ezzel az építési engedély a nevére kerül. Ezt viszont még az engedély érvényességi ideje alatt meg kell tegye, máskülönben új engedélyt kell kérni.

Ha a jogutódlás megtörtént (a döntés jogerőre emelkedett) a szabályoknak megfelelően megkezdheti az építkezést (e-napló készenlétbe helyezés, e-napló nyitás, stb.), vagy még az engedély érvényességi idején belül kérhet hosszabbítást, amennyiben már ez nem történt meg kétszer, ugyanis jelenleg egy engedélyt csak kétszer lehet meghosszabbítani.

2017. okt. 30. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Igazából semmit nem ér az engedély, ugyanis a jelenlegi jogszabályok szerint kiviteli terv kell és e-napló. A tietek idén január 1-től hatályát vesztette az új szabályozás miatt.

Egyébként általános esetben átírható az új tulaj nevére, vagy terveztethet teljesen új átalakítást, ha akar. Amúgy lehet akár többféle építési engedélyed is és bármelyiket megvalósíthatod. De családi háznál ez nem játszik...

2017. okt. 30. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

"Igazából semmit nem ér az engedély, ugyanis a jelenlegi jogszabályok szerint kiviteli terv kell és e-napló. A tietek idén január 1-től hatályát vesztette az új szabályozás miatt."


Ezt nem nagyon értem.

Egyrészt milyen kiviteli terv? Most lett megcsináltatva az árazatlan költségvetés, még nem szerződtünk le generálkivitelezővel, majd utána nyitjuk az e-naplót, amit átadunk neki. (vagy nem nyitunk e-naplót, ha eladjuk, mielőtt építkeznénk.)


Miért vesztette volna érvényét? Augusztusban kértünk engedély hosszabbítást, meg is kaptuk jövő augusztusig.

2017. okt. 30. 15:01
 4/5 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.

#2 minden bizonnyal az egyszerű bejelentésre gondol. 2017. január 1-től már nem csak új lakóépület építése, hanem a bővítése sem építési engedély köteles, hanem egyszerű bejelentést kell lefolytatni.

Azonban azon engedélyek, melyek a 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet hatálybalépése előtt (2016. 07. 01.) lettek kiadva - a tietek ilyen -, vagy később lett kiadva de az eljárás még előtte indult érvényben marad. Ennek az engedélynek mindössze annyi hátulütője van, hogy ha felépül amit kértetek benne, akkor az illetékes építésügyi hatóságnál használatbavétel tudomásulvételt kell kérelmezni (jelenleg ez 10.000 Ft). Míg egyszerű bejelentés esetében csak hatósági bizonyítvány kellene az illetékes építésfelügyelettől (jelenleg ez ingyenes).

Azt, hogy használatbavétel tudomásulvételt kell lefolytatni az 1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 44. § (1) bekezdése és a 312/2012. (XI. 8.) Korm rendelet 54. § (1) bekezdése írja elő.

A kiviteli tervet a tervező az engedélyes terv alapján (amit beadtatok és engedélyezett a hatóság) készíti el. A kiviteli terv attól nem térhet el. Ez egy részletesebb tervdokumentáció mint az engedélyes. Ennek elkészíttetését a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 22. § (1) bekezdése írja elő.

üdvözlettel egy építéshatósági ügyintéző

2017. okt. 30. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az utolsó hozzászólást kiegészíteném a félreértések elkerülése miatt:


Az esetek nagy többségében nem szükséges plusz kiviteli tervet készíteni, elegendő az engedélyterv, árazatlan tervezői költségvetés és biztonság- és egészségvédelmi terv. Külön elő van írva, hogy milyen paraméterek felett szükséges plusz kiviteli terv. Tehát nem kell fejvesztve rohanni a tervezőhöz, hogy gyorsan készítsen kiviteli terveket. Nem árt, sőt, építészként csak ajánlani tudom, de van az a helyzet, ahol felesleges.


A jelenlegi "egyszerűsített" bejelentéshez képest pont ez volt az előnye sok esetben az engedélyterveknek. Jelenleg hiába illetékmentes az új eljárás, ha a tervezők a többletmunkák és plusz felelősség miatt kénytelenek magasabb árat kérni. A kötelező tervezői művezetésről nem is beszélve.


Személy szerint ahol tudtam, még az egyszerű bejelentés életbelépése előtt feltöltöttem az engedélyterveket. Hiszen így a megrendelő egy jóváhagyott tervvel a kezében nyugodtan építhet.


Közben kezdik finomhangolni az új szabályozást (pl nem kell gépész/villamos rendszerterv, csupán rendszerleírás, stb.), de még sok sebből vérzik.


A kérdésre pedig megadták a választ. A hatályos engedély érvényes, jogutódlásra van szükség.


Üdv,

egy építész

2017. okt. 31. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!