Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Árammal fűteni?

Árammal fűteni?

Figyelt kérdés

Olvashatók, írják nem éri meg, 4* annyi xy.. de konkrét adatokat sajnos nem találok

Nem tudom mennyi lenne gázzal, vagy fával mert vettünk egy régi házat amit felújitunk.

A fűtés még nincs eldöntve csak annyi hogy padlófűtés lesz. 75m2, 12cm grafitos szigetelés a régi 40cmes falon. Műanyag nyílászárók lesznek, a lehető legoptimálisabb. Alul és felül is szigetelve.

3 nagyobb helyiségben mindenképp lesz split klíma átmeneti fűtéshez. Jelenleg 3*16A-t kötöttünk be.


A kérdés ha a fűtés kombinálva lenne egy 5-6kwos napelemmel (ennyi fér bele max) mennyi lenne a fűtés költség vagy villany kazánnal +vizes padlófűtés / áramos padlófűtéssel.


Esetleg tapasztalatok? Konkrét adatok. Köszönöm előre is.


2019. aug. 13. 18:49
1 2 3 4 5
 21/41 A kérdező kommentje:

Találtam egy ilyen cikket: [link]


Este megnézem az energetikus mit írt a vásárláskor ha bent lesznek a 3 rétegű ablakok +a szigetelés mennyi lesz a kwh igény, ha jól tudom abban talán benne van (most esett le:D)

2019. aug. 14. 13:58
 22/41 anonim ***** válasza:

Viszont neked azt is figyelembe kell venned, hogy a minta ház egy eléggé jól szigetelt ház, vagyis megfelel a 2021-es előírásoknak is!!!


Egy konkrét saját példám, ezt a házat vettem volna meg csak meggondoltam magamat, de kiszámoltam mi lenne az energia felhasználása. Ez egy nettó 96 m2 "L" alakú kockaház a szokásos pala tető és kimérető tégla falak.

Energetikája 5916 W lett a ház téli hő vesztesége, amiből a nettó primer energia igény fűtési szezonra: 7370 KWh/a, Ha a meleg víz felhasználást is hozzá veszem akkor: 8592 KWh/a. Na utóbbi lássuk be azért fontos extra.

A szigetelés:

12 cm XPS a padlóba

16 CM EPS grafit a falakon

12 cm XPS a lábazaton

30 cm kőzetgyapot a födémben

Ablakok 3 réteg üveggel Uw=0,74 W/m2K (ez egy felső kategóriás nyílászáró) + redőny minden ablakon.

Ez a mértékű szigetelés is elég húzós árba. Mert ennek az anyagköltsége 4,1 millió, de ebbe minden szükséges kiegészítő is benne van ami a beépítéshez szükséges. pl beton, gipszkarton...

A cikkben szereplő házat ha felszorzom 96 m2-re akkor 4032 KWh/a lesz belőle, azaz kb. 45%-al többe kerül kifűteni a majdnem házamat, mint a cikk írójáét.

Így a saját példám:

Gázra: (7370/9,44) X 126 =98370 Ft(22 fok belső hőmérsékletnél)

elektromos fűtés: 7370 X 36 = 265320 Ft


Eltérés évente 166950- 12000 (gazán éves ellenőrzése) -->154000 Ft. A a cikkben 629000 be került a fűtése, ezt arányosítom 96 m2-re (nem pontos, de mégis csak +22 m2) -->816000 Ft a bekerülés. így: 1.8 M - 0,816 = 984000 Ft plusz költség nekem --> 984000 /154000 = 6,4 év a megtérülési idő, utána már gazdaságos. Ez pedig időben nagyon is jónak számít.


A fűtés szerelésre a komplett fürdőszobával és egyéb leállásokra a konyhába, és háztartási helységben anyaggal, 1,8 milliós ajánlatot kaptam (szaniterek és csaptelepek nélkül). Fűtőkazán, 200 literes indirekt tároló és kiegészítve meleg víz cirkulációs körrel.

Minden árajánlat 2018 őszi.

Szóval ha valaki közel passzívházat épít annak megéri az elektromos fűtés, de aki átlagosat annak nem igazán.

Sajnos a tégla nagyon sokat számít, és a kisméretű tömör tégla vagy a B30 as csak nagyon durva mértékű szigeteléssel tudja felvenni a versenyt a modernekkel, ami már egyáltalán nem lesz gazdaságos befektetés.

2019. aug. 14. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 anonim ***** válasza:

" eleve minősíthetetlen a gáz, egyszer 40 perc volt felforralni egy fél fazék vizet max lángon, máshol biztos jobb a helyzet :D )"


Jelentem, hogy Bp-en (délpest) is ilyen szemét a gáz minősége.

Olaszországban ha begyújtom a gázt egy lábos víz alatt, pillanatok múlva már látom, hogy gyöngyözik.

Itt Bp.-en ha felteszem a leveses fazekat, még nyugodtan kimehetek lenyírni a füvet amíg az felforr.

2019. aug. 14. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 A kérdező kommentje:

22-es köszönöm szépen a részletes levezetést!


Sajnos ekkora szigetelés nem lesz a házon, a tervezett aljzatban 2x6 cm elcsúsztatva, külső falakon 12 cm grafitos, lábazatra ahogy adja azt nem tudom, a födémre 30 cm gyapot.

Az ablakok értékeit most nem tudom hirtelen, 3 rétegű, a 4 nagy ablak +bejárati ajtó +2 kis ablak fürdőre 1.6m lesz, viszonylag nem olcsó kategória, férjem választotta, gondolom a hő értékek alapján.


De itt ugye azt is figyelembe kell venni, hogy neked 7000/96 m2, akkor arányosítva legyen nekünk, a kicsit kevesebb szigeteléssel 6000kw a 75 m2-en.


H tarifa jelenleg úgy 28 Ft, de írtam ugye, hogy MFB-vel szeretnénk napelemet telepíteni, a tervezett 6kw-s értékeire úgy 6000-7000kw/év termelést írnak átlagban, persze lehet roszabb, melynek az ára úgy 2.5m Ft és nagy vonalakban teljesen fedezné a fűtés költséget nem?


szóval a gáz lenne (ha lenne normális a faluban/fa) 2m Ft+évi 70.000 kb

Árammal lenne 500+2.5m +0 (legyünk nagyon nagy vonalúan) :D

10 év után forditott az eset, addig a gáz összértékben előnyben, de kezdeti költségben magasabb


Senkit nem akarok itt veszekedésre sarkallni, csupán örülök hogy vannak itt értelmes kommentelők akik értik a dilemmám és segíteni akarnak konkrét számokkal és ezt nagyon köszönöm :)

2019. aug. 14. 17:48
 25/41 anonim ***** válasza:

A napelemekről nagyon felületesek az ismereteim. 35°os tetőt szeretik a legjobban D-DNY tájolással. Árnyék nem érheti. Egy átlag háztartás 1.5-2KWp energiaigényű.

Fűtés esetén vegyük az átlagot amit irtál 6500 kwh/a. Ennek kell a 85%at napelembe biztosítani 5.5 KWp, így ezzel elméletileg az év 3/4ben megtermeled a fűtéshez szükséges energiát, aminek kb 70-80%át a nyári hónapokban gyűjtögetsz össze. Viszont ha nyáron klimázol, akkor elhasználod a fütésköltséged egy részét azaz éves elszámolásnál ráfizetsz. Ha a háztartást is beleveszed akkor számolhatunk 7.5 KWp vel. Egy napelem tábla átlag 280w és 1.6 x 1 méter, ez 27 db napelem, ideális körülmények között. A kérdés igazábol az, hogy van e annyi hely a tetőn, hogy elférjenek az emlitett irányokban. Mivel 2.5 millio körül számoltok ezzel, ez nagynábol az a teljesítmény amit tippeltem. Viszont ha a fenti alapfeltételek nem teljesülnek akkor előfordulhat hogy akár 20-30%al több napelem tábla fog kelleni ugyanahhoz a teljesítményhez.


Még egy apróság. Áramszünet esetén nincs áram nálad sem. Kivéve, ha akkupakot is vesztek. Utóbbi szerintem felesleges.

2019. aug. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen ismét a választ.

Most néztem meg az energetikai lapot 12cm grafitos szigetelést + 20cm födém, 0.7es ablakokat ajánl ezzel érhető el 160kw/m2... Mi ezt is tervezzük kivéve a födém 30+aljzatba 12cm. ezt én nagyon sokallom, neten nézelődve 150 feletti kw igényt a 0 szigetelésű házakra írnak.

Kiszamoltam szüleim háza 0 szigetelés, régi ablakok, 20 éves gázkazán 300kw/m2 jön ki számlák alapján. Nagyon sokallnám a 160at.

2019. aug. 14. 20:56
 27/41 anonim ***** válasza:

Ott valami nem jó. Nekem a melegvizet is beleszámolva is:8592 KWh/a /96 m2 = 89.5 kw/m2

Tietek sem lehet sokkal több

2019. aug. 14. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 A kérdező kommentje:
Én is úgy saccoltam hogy max 100 de csak fűtésre reálisan 80ra számítottam. Nem tudom, lehet csak egy szabvány energetikát adott? :D most nagyon meglepődtem, szerintem csináltunk újat, másnál :/
2019. aug. 14. 21:51
 29/41 anonim ***** válasza:

#23

Nálunk rendszeres volt, hogy elkészítettem serpenyőben a husit, szószt vagy valamit, és el is mosogattam, mire egyáltalán elkezdhettem a rizst vagy tésztát főzni, mert egész idő alatt igyekezett felforrni a víz.

Utána költözés után kiestem a saját szemeimen, mikor azt láttam, hogy felrakom a gázra a vizet, és szinte percek alatt elkezd gyöngyözni, hihetetlen csoda volt ez számomra... :DDD


Azt előbb elfelejtettem végül, hogy köszi a két válaszolónak, akik segíteni próbáltak, szuperek vagytok hogy ilyen részletesen leírtatok mindent! :)

2019. aug. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 A kérdező kommentje:

Utólag köszönöm tényleg a rengeteg választ.

Lenne egy olyan kérdésem ha maradna ez a borzalmas érték amit az energetikus kiszámolt, amit persze kétlek az éves szinten nekünk 12000kwh/m2

Ha klimákkal fűtenénk, az egyszerűbb matek végett 4es scop érték azaz 1kwh árammal 4kwh hőt állít elő, akkor az évi 3000kwh nem? H tarifával is max 90e, de napelemmel teljesen fedezi. Vannak egységek amelyek -20fokig is jó hatásfokkal bírnak (persze ezek drágább gépek).


Nálunk nincs gáz, csak vezetékes PB ezért erőltetem ennyire a témát. Köszönöm. :)

2019. aug. 15. 09:43
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!