Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Törvény vagy szabályellenes a...

Törvény vagy szabályellenes a társasházi közös szellőzőnyílás betapasztása? Tényleg csökken miatta a szívóhatás?

Figyelt kérdés
Folyamatosan dől belőle a kaja és cigarettaszag, nincs rajta semmilyen elszívó csak egy sima cső az egész a falán a lakások szellőzőlyukaival. Leragasztottam a kamrában levő nyílást és rögtön megszűnt a mindennapos szagprobléma, de az egyik lakó szerint ezzel én hekkelem a szívóhatást ami szerintem hülyeség, vagy ez igaz? És most kifejezetten tiltani akarják minden lakónak. De nem azt csinálok a lakásomon belül amit akarok?
2020. júl. 30. 08:06
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

"De nem azt csinálok a lakásomon belül amit akarok?"

"társasházi közös szellőzőnyílás"

Ebben az esetben nem!

Függetlenül attól, hogy nem ismerem a helyi gépészeti megoldást és akár még igazad is lehet, hogy xart sem ér!

Én a helyedben írnék a társasháznak, közös képviselőn keresztül, hogy oldja meg a szellőző rendeltetésszerű működését.

2020. júl. 30. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
93%

Elvileg úgy szokták kiképezni ezeket a szellőzőket, hogy a cső tetejére tesznek egy nagy ventilátort. Úgy van kiszámolva az erőssége, hogy megfelelően szívjon minden lakásban. Ha viszont valaki lezárja a szellőzőt, akkor a többieknél erősebben fog szívni stb.


A saját szempontodból akkor gond a szellőző lezárása, ha gázkészülék van a fürdőben, ami a szoba levegőjét használja. Ez ma már nem szokás szerintem.


Lehet, hogy nálatok elromlott a nagy ventilátor? Vagy nincs is ilyesmi, csak szokásból van kiírva, hogy tilos letapasztani?

2020. júl. 30. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
93%

"De nem azt csinálok a lakásomon belül amit akarok?"


Meg fogsz lepődni, de NEM!!

2020. júl. 30. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
60%

Agyatlan lakók eltömik a szellőzőnyílásokat ami által -esetleg- meghal valaki, azután lehet marhául csodálkozni.

Amúgy majd a sitten sem azt csinálsz amit akarsz a saját celládban.

2020. júl. 30. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Semmiféle halál nem fenyeget a betakarása miatt, ez egy apró kis kamrahelyiség/tároló aminek ajtaja is van ha valaki meghagyta, kizárólag a szagok kiszívása, a helyiség frissen tartása lenne a feladata ha működne.

Semmiféle ventilátora nincs a tetőn sem, csak a kéményhatás működik, rosszul.

Arra lettem volna kíváncsi egy hozzáértőtől, hogy vajon tényleg csökken-e a kürtőhatás az oldali szellőző lyukak megszüntetésével, mert én épp az ellenkezőjét értelmezem, az ilyen szellőzés a hőmérséklet különbség és negatív nyomás miatt működik, mindkettő a tetőn kiálló kéményrészen alapul. Lehet ezt a kérdést a tudomány rovatba fogom feltenni.

Meg nyilván a törvényi háttér is érdekes lenne. Furcsának találom, ha semmivel nem befolyásolom, károsítom a "szellőzést" ezzel akkor miért szabhatnák meg mit teszek oda.

2020. júl. 30. 14:57
 6/8 anonim ***** válasza:
95%

Azt csinálsz amit akarsz.

Attól hogy lezárod a szellőzêst, csak nálad nem lesz szellőzês, másnál igen.

Ennyi tudatlan válaszolót...

2020. júl. 30. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs szellőztető motor, akkor csinálsz amit jónak látsz. A többiek csak akkor érezhetnek változást, ha feljebb el volt tömődve vagy kicsi a kapacitás és ezért nálad "szellőzött ki". Természetesen ezt neked sem kell tűrnöd, lezárhatod (gázos helység kivételével). A közös képviseletek a szellőztetőt általában lesz#*?. Ahol még jó is lenne a motor, direkt lekapcsolják, hogy pénzt spóroljanak.

Akinél elszívó van, az is többnyire visszacsapós - ha nincs bekapcsolva, gyakorlatilag lezárja.

A legjobb amikor feletted, alattad bekapcsolják a páraelszívót: egy átlagos érték a 300m3/óra elszívás. Egyenként is gyakorlatilag súrolja az elszívócsövek kapacitását, hát még ha 2 akar egyszerre befújni ennyit - értelemszerűen túlnyomás lesz a csőben és ott megy ki a levegő+kajaszag ahol csak tud = nálad.

A lezárás a kürtőhatást valamiképp befolyásolja, mert az abból jön létre, hogy alul nyitott a rendszer. Az alsó lakótól a legnagyobb a hatás és csökken felfele. Viszont a rendszer az elszívó motorral lett megtervezve, hogy kvázi egyenletes szívás legyen, aminek híjján nem tud rendeltetésszerűen üzemelni.

De ez a fajta szellőzetés egyébként is elavult. Ez még azzal számolt, hogy a '70-'80-as évekbeli nyílászárók huzatosak voltak. Tehát csukott ablak/ajtók mellett is "volt honnan szívni". De ezek modern biztonsági ajtók, műanyag ablakok (szellőző nélkül) elég alaposan lezáják a lakásokat, így ez a fajta szellőztető önmagában elég kicsi hatékonyságú.

2020. júl. 30. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ, nem gázos helyiség úgyhogy akkor megmondom akinek nem tetszik tegye meg a lépéseket ha úgy gondolja kötelezhet arra, hogy egy nem működő szellőzőt ne zárjak le. De amúgy ki az a hülye aki lezárná ha egyszer működik.
2020. júl. 30. 20:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!