Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Hálózati (230 VAC) "élő"...

Hálózati (230 VAC) "élő" fázist érintve mekkor áram lehet az, ami alig érezhető bizsergést okot az ujjbegyben?

Figyelt kérdés

Persze tudom szubjektív mind a kérdés, mind az érzés. És nagyon függ az egyéntől és annak pillanatnyi fizologiai állapotától (testfolyadék arány, izzadás, idegállapot, bőrtípus, stb).


Hálózati feszültség alatt kellet kötődobozban dolgoznom, de triplán rákészültem (gumi talpú cipő, plusz szigeteleőlemezen állva, közelben semmi fém, cső, vezető, stb), és figyeltem mindenre mit mikor érintek meg. Mindig csak amivel dolgozok az legyen szigeteletlen állapotban, stb. Nem is volt semmi gond, pár perc alatt végeztem. Amúgy szimpla terheletlen vezetéket kellett a meglévő "élő" vezetőkre rákotni. De alapvetően szigetelt eszközökkel dolgoztam, és ha lehetett kerültem a fázis érintését.


Most hogy miért ezt a módot választottam, és nem áramtalanítottam a lakást (vagy csak azt az áramkört), hagyjuk ki a történetből, hosszú. Tudom ez kellett volna, kérlek ne ezt feszegessük most.


De tegyük hozzá hogy azért is voltam bátor, mert az egész lakás egy 20mA-es hibaáramú FI relén van.


Ahogy "szokás" az "élő" fázist, csak megpöccintettem párszor ujbeggyel, és egyre erősebben érintgettem, hogy ne az első erősebb érintésnél lepődjek meg. Bár azt tudtam hogy így "áramütés" fizikailag lehetetlen. Ujheggyel történő erős szorításnál volt csak alig érezhető bizsergés.


És itt a kérdés lényege, hogy alig észrevehető bizsergésnél kb mekkora áram folyhatott át az ujjakon? Nagyságrendileg? Én mA/uA nagyságrendű áramot sejtenék, ami csupán a szigetelőanyagok+cipőtalp szivárgó árama amin álltam. Csak becslés: ha 100 Mohm volt a szigetelés, akkor is 2,3 uA körül alakulhatott az áram.


----------------------

Apropó... bónusz kérdés. Valaki kapott már úgy áramütést, hogy rendesen záródott a föld felé, de volt FI relé ami lekapcsolt? Kíváncsi lennék hogy a 10-20 ms lekapcsolási időben mit lehet érezni. Milyen az "érzet" ilyenkor? Ha tippelnem kellene, mivel az áram csak fél-egy periódusig tart, ami így egy erős, és egy igen kelletlen "impulzussá" csökken, és így nincs a klasszikus "rázás" :)


Kipróbálni biztos nem fogom, eleget rázott meg az áram ahol még FI relé sem volt... mind jó k#rva sz@r volt. És biztos nem 10-20 ms ideig tartott... mert annyira nem jó a reakcióidőm :D Az "rázott" párszáz ms-ig :D



2022. máj. 16. 21:50
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
A "szabványos ember"-nél ez 0,5 mA. Ennél többet akkor lehetne tudni, ha vittél volna magaddal aznap egy multimétert.
2022. máj. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

1: Igen erre én is gondoltam hogy megmérhettem volna :) Volt nálam, mert előtte méricskéltem is. Majd legközelebb :)


De nem azt gondolom az én "bio-szabványos" ellenállásom sok nagyságrenddel kissebb mint a kerámiapadló+gumilap+gumitalpú cipő szigetelő-kombó. Sőt szerintem ezekhez az én "test" ellenállásom tökre el is hanyagolható (soros "kapcsolást" feltételezve.) Az emebri test úgy emlékszem kohm-os tartományban. Egy szigetelőanyag meg a több (több tíz/száz) Mohm-os tartományba esik.


De közben úgy van, az érzékelési küszön 0,5 mA. Megtaláltam én is egy tök jó diagramot.


[link]


De hogy 0,5mA nem folyhatott rajtam az tuti (a szigetelések miatt), úgyhogy az is lehet csak pszichésen (a veszélyérzettől) képzeltem be bármit. (Azért nem szorongattam percekig, csak pár pillantra :)


Azt gondolom, a mikroampereket ami a tizen-száz megaohmos "terhelésen" folyhatott át, 100% százalék hogy nem érezhettem... :) Bár a 0,5 mA az már 500 uA.. már majdnem ott van :)


Esküszöm holnap megmérem a multival. :D Úgy látom még 2 uA méréshatár is van rajta AC-ben :)

2022. máj. 16. 22:58
 3/15 A kérdező kommentje:
Jav: De nem azt gondolom .... -> De azt gondolom ....
2022. máj. 16. 22:59
 4/15 anonim ***** válasza:
Ahhoz, hogy ezt megmérd oscilliscope-ra lesz szükség, a mezei mm nem tud 20 ms alatt mérni, de szerintem uA-t sem, megfelelő pontossággal.
2022. máj. 16. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Most olvastam, akkor neked nem mezei multid van :D
2022. máj. 16. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Sőt a beidézett linken ott a válasz félig meddig a FI relé deillemámra is.


Ha olyan helyzet, lekapcsolásig (10-20 ms) felléphet jelentősen nagyobb áram az emberi testben, igaz rövid ideig (ezt mondjuk tudtam)...


De hiába a nagyon rövid idő, ha az elég nagy áram, akkor okozhat az is életveszélyes állapotot. De ehhez már nagyon bénázni kell... Hogy hálózati fesznél 0,5 A legyen az átfolyó áram, 460 ohm-ra le kell menni testileg/lelkileg :)


Illetve ami még az ottani diagramból érdekes... Hogy a FI relé megszólalási küszöbe alatt is (pl 20mA alatt) is elérhető az elengedési küszöb értéke... és jöhet a bírkózás.

2022. máj. 16. 23:18
 7/15 anonim ***** válasza:
Szerencsére általában úgy rándul össze az izom, hogy kijössz a váratlan áramütésből (ha csak nem épp rámarkolsz). Azért vigyázz nagyon, az áram nem játék és sok szakember halálát okozta már!
2022. máj. 16. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

4:

Nem azt akarom megmérni, hogy mennyi az áram, ami alatt lekapcsol a FI-relé :) Ahhoz tudom, kevés a multi "reakcióideje" :) Meg nemigen akarnék áthajtani magamon 20mA-t sem :D :D :D :D


Hanem csak annyit akarok megmérni, ami akkor folyik keresztül rajtam, ha szigetelő lapo(ko)n állok... Az meg folyamatosan fenntartható akár másodpercekig is. Ahhoz meg már sima multi elég... Persze lehet hogy majd egy "torzított" szinuszos áramot mér, és a multim nem biztos hogy TrueRMS-t tud. De úgy is csak a nagyságrend az érdekes :D

2022. máj. 16. 23:24
 9/15 A kérdező kommentje:

7: Én ha szerelek, és "tudom" hogy feszmentes a vezeték, akkor is megnézem legalább egy fáziscerkával. Ha pedig meg is kell fogni, először mindig csak a szokásos ujbeggyel pockolés, és fokozatos megérintés. Az a pár másodperc "előjáték" megéri... és nincs megleptés.


Igen, sajnos (szerencsére) már tapasztaltam... ha nem markolja az ember a fesz alatti vezetőt, izmok pont úgy rándulnak hogy elkapja a kezét.


Vigyázok... fesz alatt eleve csak legvégső esetben szerelek :)

2022. máj. 16. 23:35
 10/15 anonim ***** válasza:

"az tuti (a szigetelések miatt)"

Azért váltakozófeszültségen nem csak a szigetelések jönnek képbe.

2022. máj. 17. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!